KLENOVEC. V Klenovci žije gubár Ján Fotta, ktorý sa gubárstvu venuje ako posledný aktívny remeselník. Aby sa jeho jedinečná práca zachovala, vznikol krátkometrážny dokument Od ovečky po gubu. "Film sme natočili ako piatu časť seriálu Po stopách nositeľov tradícií," priblížila metodička pre folklór z Gemersko - malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote, Stanislava Zvarová.
Po piatom diely seriálu Po stopách nositeľov tradícií by mohli prísť aj ďalšie, ktoré sa zaoberajú mapovaním a uchovávaním tradičných remesiel. Gemersko - malohontské osvetové stredisko už podalo aj nový projekt, no keďže výzvy na predkladanie prichádzajú až na jar, je to pre tvorcov značne obmedzujúce. "Problém je ten, že kým nám projekt schvália, uniknú nám jarné remeslá, preto sa môžeme zaoberať len remeslami, ktoré sa dajú robiť od jesene do jari. Tým máme trochu zviazané ruky," podotkla Zvarová.
Čo je guba?
Pred gubárstvom, prostredníctvom filmov, priblížili širokej verejnosti prácu kováča, hrnčiarky, zvonkára, či fujaristu a píšťalkára. O predchádzajúcich aspoň z počutia čosi vie aj mladá generácia, čo je však guba, dnes už vie len málokto.
"Guba je vlastne tkaný vlnený výrobok s plným vlasom. Rozdiel medzi pokrovcom a gubou je ten, že tkaný pokrovec je hladký a guba môže mať vlas dlhý až do 10 centimetrov," vysvetľuje metodička pre folklór. Guba môže byť jednofarebná, alebo zafarbená rôznymi farbami a tvorená z rôznych vzorov. Z guby, však, nemusí byť len koberec. Ján Fotta z nej dokáže vyrobiť aj kabát, či iné ozdobné predmety. Jeho výrobky môžete objaviť v múzeách, mnohé putovali do zahraničia ako darčeky, na prezentáciu tradičnej slovenskej ľudovej tvorby.
"Mnohí ľudia si myslia, že gubár len utká gubu. Ale dnes to už nie je také jednoduché. Stroje, či náradie na jej spracovanie sa už kúpiť nedajú a ťažké je zohnať aj surovú vlnu na spracovanie guby, preto celý proces od chovu ovečky až po finálny výrobok je dnes v rukách gubára," konštatuje Zvarová.
Filmom sa snažia pomôcť k zachovaniu remesla
Celý tento proces obsiahnutý v náročnej gubárskej profesii je motívom pre spomínaný film Od ovečky po gubu. "Chceli sme vo filme zachytiť nielen samotné tkanie guby, ale najmä celý rad náročných prác, ktoré musí gubár urobiť, kým gubu vyrobí. Pán Fotta si zhotovil rôzne náradia a stroje na uľahčenie práce, aby nahradil tie, ktoré sa už nezachovali," povedala Zvarová.
Film zachytáva Jána Fottu a jeho príbeh o tom, ako sa dostal ku gubárstvu. Približuje pasenie oviec, strihanie, čistenie, či spracovanie vlny. "Filmom by sme chceli pomôcť ďalším záujemcom o spracovanie vlny, priblížiť im proces, ako sa to dá. Boli by sme radi, keby sa nám týmto filmom podarilo toto, takmer zabudnuté remeslo zachovať," dodala Zvarová.
Krátkometrážny film Od ovečky po gubu uvedú v Gemersko - malohotnskom múzeu v Riamvskej Sobote 31. marca o 16.00 hod. Premietania sa zúčastní aj samotný spracovateľ ovčej vlny a gubár Ján Fotta.