LUČENEC. Dýchanie je pre ľudí bežnou samozrejmosťou. Za bežných okolností ho ani nevnímame a neuvedomujeme si jeho dôležitosť. Žiaci Súkromného gymnázia v Lučenci sa počas výučby fyziky na tento dôležitý biologický proces pozreli z iného uhla pohľadu. "Málo kto sa zamýšľa nad tým, ako celý proces funguje. V rámci školskej výučby sa tejto téme už tradične venuje predmet biológia. Žiaci sa s dýchaním oboznámia z biologického hľadiska, ale neskúmajú mechanické procesy prebiehajúce v pľúcach, ktoré ho umožňujú," vysvetlila učiteľka fyziky Súkromného gymnázia v Lučenci, Anna Zubáková.
Žiaci tercie počas výučby fyziky realizovali projekt Dýchanie, formou netradičných laboratórnych cvičení v novovybudovanej učebni fyziky. "V rámci neho, z bežne dostupných pomôcok, zostrojili model pľúc a amatérsky spirometer," uviedla fyzikárka.
Najskôr si žiaci museli z rôznych edukačných materiálov zistiť potrebné informácie. Následne z pripravených pomôcok vlastnoručne zhotovili model pľúc aj spirometer. "Funkčnosť svojich modelov predviedli pred ostatnými spolužiakmi, vysvetlili fyzikálny princíp demonštrovaných javov. Počas tejto časti projektu žiaci na modeli pľúc predviedli nádych, výdych a demonštrovali jednu z príčin vzniku pneumotoraxu," doplnila Zubáková.
Okrem toho, žiaci navrhli možný spôsob jeho „liečby“ - poskytnutie prvej pomoci. "Pomocou spirometra každý odmeral vitálnu kapacitu svojich pľúc a výsledky porovnal s výsledkami ostatných spolužiakov," povedala učiteľka.
Na záver, žiaci prediskutovali v tíme svoje zistenia, skompletizovali protokoly a vyplnili pracovný list. Niektorí, na základe získaných praktických skúseností, navrhli technické vylepšenia – zmeny parametrov zostrojených modelov.
"Zostrojené zariadenia sú len amatérsky zhotovené modely, preto neumožňujú v plnej miere predviesť demonštrované javy a s veľkou presnosťou merať fyzikálne veličiny. Umožnia však žiakom lepšie pochopiť podstatu javu, zistiť príčiny jeho vzniku a pochopiť fyzikálny princíp jeho činnosti. Výučba fyziky realizovaná touto formou v plnej miere využíva interdisciplinárne väzby medzi prírodovednými predmetmi. Názorne približuje žiakom konkrétne situácie, v ktorých majú teoretické poznatky získané počas vyučovania využitie v reálnom živote a technickej praxi," uzavrela Zubáková.