Obyvatelia Lučenca bijú na poplach, boja sa o svoj les

Podľa obyvateľov Lučenca prebieha v mestských lesoch výrub stromov, ktorý môže ohroziť pľúca tohto mesta.

Lučenský lesLučenský les (Zdroj: Š. Bohinský)

LUČENEC. V lese v okolí Lučenca prebieha ťažba dreva, ktorá nenechala chladných obyvateľov mesta. Milovníci prírody, ktorí sem chodia za športom či oddychom, sú pri jej návšteve znepokojení. Jedným z nich je aj Štefan Bohinský, ktorý rozbehol iniciatívu na záchranu Lučenského lesa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Išiel som si zabehať a namiesto relaxu som videl tú spúšť, čo tu spôsobili cez zimné obdobie. Myslím, že ak ťažba bude pokračovať tak ako doteraz, o chvíľu nám tu nič nezostane,“ domnieva sa Bohinský.

Fotografie, ktoré v lese nafotil, zverejnil na sociálnej sieti a zároveň vytvoril skupinu s názvom Zachráňme lučenský les. „Vyrastal som tu, žijem v tomto meste a aj moje deti tu budú vyrastať, tak je logické, že nemôžem byť voči tomu, čo sa deje, ľahostajný,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu

Na fotky reagovali aj ďalší obyvatelia. Lukáš má pocit, že vždy, keď sa vracia domov na Slovensko, vidí stále viac vyrúbaných lesov. „Je to smutné, no v dnešnom materiálnom svete to nie je nič prekvapivé. Najsmutnejšie je, že sa voči tomu nedá takmer nič robiť,“ myslí si.

Súhlasí s ním aj Jozef. „Ešte chcem dodať, že jedine po lesných cestičkách je cyklotúra zdravá, no tie sú zničené práve kvôli ťaženiu dreva,“ dodáva.  „Treba aj ten kúsok prírody zdevastovať. Smutné na tom je, že zas sa nič nevyrieši a niekto sa nabalí,“ tvrdí rozhorčená Helena.

Dominik sa na situáciu pozrel z iného uhla pohľadu: „Mali by to zákonom upraviť a nie tu plakať. Aj tí, čo to ťažia, musia z niečoho žiť. Keď tu nie je práca, tak musia niečo robiť, aby sa uživili.“

Aj Adriana chodí často do lučenského lesa. Podľa jej slov sa nestačí diviť, ako sa klčuje na obrovských plochách. „Lesné cesty sú zničené od strojov tak, že sa takmer nedá prejsť,“ postrehla.

SkryťVypnúť reklamu

Osud lesa Štefanovi leží na srdci natoľko, že o riešenie podľa neho hrozivej situácie požiadal aj vedenie mesta. „Vytiahli na nás plánovaný výrub a omladzovanie lesného porastu, územné plány a plánované výruby do budúcnosti. Musím povedať, že pán Melicher bol objektívny a poskytol nám informácie, ktoré sme očakávali,“ povedal k stretnutiu Štefan.

„Výrub stromov v mestských lesoch prebieha v súlade s platným plánom starostlivosti o les, ktorý vypracovala nezávislá firma Euroforest, ktorú zabezpečil štát. Uvedený plán stanovuje výšku ročných ťažieb v mestských lesoch,“ uviedla na margo situácie hovorkyňa Mestského úradu Lučenec Michaela Hrnčiarová.

Jozef Oravec, poslanec volebného obvodu, do ktorého spadajú aj mestské lesy, iniciatívu obyvateľov za záchranu lesa uvítal. „Som rád, že táto iniciatíva prišla a poukázala na určité nedostatky, ako je napríklad slabá informovanosť verejnosti o spoločnosti Mestské lesy Lučenec,“ myslí si Oravec.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov treba súčasný výrub obmedziť na minimum. „Výrub by mal prebiehať minimálne a na miestach, kde to obyvateľov bude menej bolieť. Sú to predsa pľúca tohto mesta a treba k tomu pristupovať citlivo, “ domnieva sa.

Hovorkyňa mesta uviedla, že v roku 2015 sa vyťažilo viac ako dvetisíc metrov kubických drevnej hmoty, čo predstavovalo len približne päťdesiat percent zo stanovenej ročnej ťažby. „Ako to bude vyzerať, keď sa bude plán plniť na sto percent? Neostane tu ani jeden strom?“ pýta sa znepokojený občan.

„Ak je nejaký plán výrubu, tak plán nie je povinnosť. Budem žiadať zastavenie výrubu až dovtedy, kým sa nenájde optimálne riešenie. Keď tu tie stromy mohli rásť 120 rokov, prečo by sme nemohli počkať 120 dní, kým dokážeme situáciu riešiť,“ vyhlásil Oravec.

V diskusii s mestom občania nastolili aj otázku ďalších možností riešenia. „Navrhli sme, aby sa zmenila funkcia lesa z hospodárskeho na les osobitného určenia alebo rekreačný les. To by zmenilo situáciu a zastavilo výrub,“ domnieva sa Bohinský, no ako dodal, s daným návrhom mesto nesúhlasí.

„Nie som naivný a viem, že výruby tu stále prebiehali a prebiehať budú, ale podľa mňa by sa to dalo robiť aj trocha iným spôsobom ako doteraz. To by však musel byť záujem aj z druhej strany,“ vyjadril sa Bohinský.

„Mestu záleží na uchovaní mestských lesov pre občanov, ktoré sú využívané aj na relax a oddych. Na druhej strane je potrebné dbať aj o starostlivosť o  les a jeho obnovu, aby sa zachoval aj pre ďalšie generácie v súlade s platnými predpismi a zákonmi,“ vysvetlila hovorkyňa.

Obyvateľom ležia na srdci aj ďalšie problémy, týkajúce sa tejto témy. „Koľko dreva sa ťaží, kto ho vykupuje, ako sa hospodári s peniazmi, kto kontroluje množstvo vyťaženej dreviny? Aj to sú otázky, ktoré nás zaujímajú,“ dožaduje sa vysvetlenia Bohinský.

Podľa hovorkyne Mesto Lučenec pravidelne sleduje a kontroluje postup ťažobných prác, ktoré prebiehajú na jeho pozemku. „Drevo vykupuje súkromná firma podľa cenníka platného na základe výberového konania a tiež odsúhlaseného dozornou radou spoločnosti,“ konkretizovala Hrnčiarová.

Príjem z predaja dreva v roku 2015 bol vo výške 129 568,05 eur. Získané financie sú podľa hovorkyne využívané na obnovu lesa, prevádzku spoločnosti a tiež na úhradu nájomného Mestskému úradu Lučenec.

„Výrub, zalesňovacie práce, pracovné postupy a výkony v mestských lesoch pravidelne kontrolujú orgány štátnej správy. Výsledkom kontrol bolo konštatovanie komisií, že je veľmi dobrá úroveň hospodárenia v mestských lesoch a neboli zistené žiadne porušenia predpisov na úseku lesného hospodárstva,“ dodala hovorkyňa.

Kontrolu plnenia plánu starostlivosti o les vykonávajú aj zamestnanci spoločnosti Mestských lesov s.r.o. „Spoločnosť Mestské lesy s.r.o. predkladá každý rok poslancom mestského zastupiteľstva správu o činnosti a výsledky hospodárenia za uvedený rok. Tieto správy sú zverejnené na webovej stránke mesta,“ zdôraznila na záver Hrnčiarová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 423
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 588
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 356
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 414
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 011
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 581
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu