HALIČ. Jožo Pročko zverejnil na svojom profile sociálnej siete v deň volieb do parlamentu fotografiu, prostredníctvom ktorej chcel demonštrovať svoj názor. Známy zabávač a podnikateľ vtedy ešte netušil, akú reakciu fotografia spustí.
„Chcel som vyjadriť svoj občiansky názor na sociálnej sieti. Nesúhlasím so sociálnou nerovnosťou, s klientelizmom, ktorý u nás má obrovské rozmery. Dôchodcovia ledva prežívajú, ľudia nemajú na chlieb a štát naše dane rozdáva firmám v predražených štátnych zákazkách,“ vysvetľuje Pročko.
Fotografia s hlasovacím lístkom neostala bez odozvy. Pred pár dňami Pročko obdržal od Okresného úradu v Lučenci rozkaz o uložení sankcie za priestupok vo výške 500 eur.
„Okresný úrad, odbor všeobecnej vnútornej správy, vykonáva štátnu správu na úseku priestupkov podľa zákona Slovenskej národnej rady v rozsahu odvetvovej pôsobnosti a funkčnej príslušnosti,“ vysvetlil prednosta Okresného úradu v Lučenci, Branislav Hámorník.
V odôvodnení sa uvádza, že Pročko v deň volieb vyniesol hlasovací lístok politickej strany Smer-SD. „Nevyniesol som žiadny hlasovací lístok. Pred zrakmi volebnej komisie som odhodil všetky lístky do schránky na to určenej. Dve hodiny po mojom hlasovaní volali komisii, že mám profilovku s volebným lístkom. Predseda spísal oznam o podozrení zo spáchania priestupku,“ hovorí na margo situácie.
V zmysle zákona o priestupkoch je rozkazné konanie jednou z možností riešenia priestupku, pokiaľ je zo spisového materiálu zrejmé, že bol spáchaný priestupok. „Okrsková volebná komisia dňa 6.3.2016 odovzdala na úrad spolu so zápisnicou aj oznámenie o podozrení zo spáchania priestupku, v ktorom uviedla popis skutku nasvedčujúceho spáchanie priestupku, čo svojím podpisom potvrdil predseda komisie. Následne nám bola doručená fotografia, kde na webovej stránke bola uverejnená fotografia pána Pročka s upraveným hlasovacím lístkom,“ konštatoval Hámorník.
„V liste ďalej stálo, že som porušil zákon o moratóriu. Fotografia bola na mojom profile sociálnej siete. Podľa uznesenia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán uverejňovanie bezplatných príspevkov prostredníctvom sociálnych sietí sa nepovažuje za vedenie volebnej kampane,“ upresňuje Pročko.
Podľa neho zákon o priestupkoch hovorí, že obvinený má právo sa vyjadriť ku všetkým skutočnostiam, ktoré sa mu kladú za vinu. „Okresná komisia nikoho vo veci nevypočula a už vôbec nie mňa. Bez toho, aby som sa mohol vyjadriť, som dostal pokutu,“ dodáva rozhorčený Pročko. „V priestupkovom konaní sa takto postupuje štandardne, teda aj bez vypočutia obvineného,“ tvrdí Hámorník.
Podľa Pročka sa v rozkaze ďalej uvádza, že sa dopustil jedenástich dopravných priestupkov a z dvoch priestupkov proti spoločenskému spolunažívaniu bol obvinený, no tie boli zrušené. „Od roku 1983 som sa priemerne raz za tri roky dopustil dopravného priestupku, ale čo to má spoločné s vynášaním volebného lístka? Zrušené obvinenia hovoria o mojej nevine. V liste mi napísali, že ani moje pokuty za dopravné priestupky neviedli k mojej náprave a naďalej pokračujem v protiprávnom konaní,“ poukazuje na nesúvis daných skutočností Pročko.
Reakcie na rozkaz nenechali na seba dlho čakať a známa osobnosť z televíznych obrazoviek si vo vyjadreniach v médiách, či na sociálnych sieťach servítku pred ústa nedávala. „Predstavitelia strany Smer chodili na charitatívne akcie, ktoré som organizoval, odovzdávali diplomy, varili guľáš, robili si pozitívnu reklamu. Mne je to, čo urobil Okresný úrad Lučenec, veľmi ľúto a som sklamaný z takejto šikany,“ konštatoval Pročko.
Tento priestupok je zatiaľ podľa Hámorníka v štádiu riešenia. „Podľa zákona má každý občan právo po doručení rozkazu podať odpor, o čom bol pán Pročko v rozkaze poučený. Po prípadnom podaní odporu bude Okresný úrad Lučenec v danej veci konať formou ústneho pojednávania, na ktorom má obvinený právo vyjadriť sa k daným skutočnostiam,“ vysvetlil prednosta úradu.
Na sociálnych sieťach sa objavilo množstvo podporných, ale aj negatívnych reakcií na Pročkove vyjadrenia. „Nechcel som sa zviditeľňovať, len chcem poukázať na nespravodlivosť a štátnu šikanu za to, že vyjadríte svoj názor,“ hovorí Pročko. „Máme za to, že tento prípad je umelo nafúknutý, emotívny a spolitizovaný,“ dodal na záver Hámorník.