LUČENEC. Lučenec bude mať nové partnerské mesto. K šiestim doterajším pribudne ruské mesto Bogorodick. Návrh schválili poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo v utorok 19. apríla.
Lučenec už s ruským mestom do roku 1989 spolupracoval. Samospráva dostala 4. apríla oficiálny list od Bogorodicku, v ktorom predstavitelia mesta primátorku požiadali o obnovenie vzájomných vzťahov.
V návrhu, ktorý samospráva Lučenca dostala, sa uvádza, že spolupráca by mala byť medzi obidvoma samosprávami ako reprezentatívnymi a výkonnými vládami, podnikmi, sociálnymi a kultúrnymi inštitúciami. Má byť zameraná na získavanie úspechov v podnikateľskej sfére, kultúrnej, športovej i sociálnej oblasti.
Poslanec bol proti prijatiu návrhu
Svoj nesúhlas s návrhom vyjadril na zasadnutí poslanec Dušan Ilčík, podľa ktorého by bolo partnerstvo pre Lučenec finančne nákladné. „Zaťaží to našu ekonomiku a neviem si predstaviť, ako by sme tam cestovali my alebo naši športovci. Máme dosť finančných problémov v iných oblastiach, ja by som už partnerstvá nerozširoval.“
Primátorka na jeho pripomienku odpovedala, že predstavitelia samosprávy partnerské mestá navštevovať nemusia a podobné ponuky by sa odmietať nemali. „Keď si pozriete výdavky, my naše partnerské mestá fyzicky nenavštevujeme. Nedovolíme si niekoľkokrát ročne ich navštevovať a zúčastňovať sa na ich podujatiach. Výnimkou sú len mestá Louny, Pápa a Salgótarján, ktoré sú blízko,” argumentovala Pivková.
Ostatní zas nesúhlasili s ním
S Ilčíkom nesúhlasila ani poslankyňa Eva Balážová. „Dnešné komunikačné prostriedky nám umožňujú, aby sme udržiavali styky aj bez osobných návštev. Aj v minulosti sme udržiavali styky písaním listov. Svoje skúsenosti a kreatívne nápady si môžu vymieňať študenti, neziskové organizácie či podnikatelia. Nejde tu o poslanecké návštevy,“ vyjadrila sa Balážová.
Za spoluprácu hlasoval aj poslanec Juraj Pelč. „Toto mesto s nami spoluprácu už malo a ja myslím, že by sme v tom mali pokračovať. Ide hlavne o kultúru, ktorú máme s Rusmi podobnú.“
Bogorodick je administratívnym centrom Bogorodického okresu v Tulskej oblasti v západnej časti Ruskej federácie. Mesto založili v druhej polovici 17. storočia ako drevenú pevnosť. V súčasnosti tam žije takmer 32-tisíc obyvateľov.