LUČENEC. V minulom roku začala peľová sezóna výrazného alergénu brezy približne v tomto období. Tento rok je už v plnom prúde a dokonca peľová sezóna jelše a liesky je už dávno za nami. V ovzduší dominuje peľ hrabu a jaseňa, ale aj drevín z topoľov a vŕb. Odborníci tvrdia, že ide o atypickú peľovú sezónu.
„Vo veľmi vysokých koncentráciách sa počas uplynulých dní vyskytoval spomínaný peľ brezy, spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium,“ uviedla Janka Lafférsová z Oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby na Slovensku.
Výrazné zhoršenie stavu alergikov v tomto období zaznamenala aj alergologička Sylva Pauerová. „V Lučenci je dosť briez, veľa ľudí je alergických práve na brezové pele, ale máme aj mnoho pacientov s alergiami na pele tráv a obilnín,“ konštatovala.
Peľové alergie sú podľa Pauerovej druhovo špecifické, takže ak sa u človeka objaví alergia na brezové pele, peľ tráv alebo obilnín mu komplikácie nespôsobia. „Alergia môže byť dedičná. Ak majú alergiu rodičia, predispozíciu má aj dieťa, vplyv na toto ochorenie má aj vonkajšie prostredie,“ vysvetľuje odborníčka.
Po pobyte vonku sa alergik má osprchovať, vrátane umytia vlasov, aby peľ zo seba zmyl. Odborníci radia pri slnečnom počasí, keď je vyššia koncentrácia peľov vo vzduchu, nevetrať. „Nerobiť veľmi výlety do prírody, keď má sezónu konkrétny alergén, na ktorý je človek alergický. Predchádzať alergii môžeme zdravou stravou, prijímaním prírodných vitamínov, vylúčením chémie a umelých chemikálií,“ radí na záver Pauerová.
Peľová sezóna je na rozdiel od predchádzajúcich rokov v plnom prúde a pre alergikov nie sú priaznivé ani predpovede na prichádzajúce obdobie. Kvitnutie lipnicovitých tráv a teda aj peľ, ktoré predstavujú dlhodobý a nepríjemný problém, sa prejavia v ovzduší už v tomto období.