RIMAVSKÁ SOBOTA. V sobotu 21. mája ostanú už dvanástykrát otvorené do neskorých nočných hodín aj brány Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Ako informovala Martina Mareková, PR referentka múzea, podujatie začne o 18-tej hodine a každý stý návštevník dostane dokonca darček. Vstupné je jedno euro, deti do šesť rokov budú mať vstup zdarma.
Predstavia nálezisko i uhorského maliara
Gemersko-malohontské múzeum i tento rok pripravilo v rámci podujatia komentovanú prehliadku stálej vlastivednej expozície a výstav. Prvou z nich je výstava Tornaľa – Dobogó.
„Významné archeologické nálezisko z doby bronzovej návštevníkov zavedie do obdobia doby bronzovej v mestečku Tornaľa (poloha Dobogó), kde sa nachádza jedno z najvýznamnejších pohrebísk pilinskej a kyjatickej kultúry,“ priblížila referentka. Na výstave budú prvýkrát vystavené hrobové nálezy pochádzajúce zo všetkých archeologických výskumov, ktoré boli vykonané na tomto pohrebisku. Prvé archeologické nálezy zistil generál Radola Gajda v roku 1923. „Na pohrebisku bolo odkrytých celkom 280 hrobov pilinskej a kyjatickej kultúry.“
Ďalším z lákadiel podujatia je výstava známeho uhorského maliara. „V spolupráci s Liptovskou galériou Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši predstavíme jedného z najvýznamnejších osobností umenia z prelomu 19. a 20. storočia v Uhorsku – maliara Ladislava Mednyánszkeho. Vystavené budú náčrty a skice z maliarových denníkov, v ktorých môžeme rozpoznať autorovu snahu o zaznamenanie daných momentov, okolitého prostredia, osôb a nálad vo forme vizuálneho denníka.“ Okrem skíc vystavujú i jeho osobnú korešpondenciu s Oliverom Gömörym.
Hosťom večera bude uznávaný archeológ
K nahliadnutiu bude i tretia aktuálna výstava s názvom Poézia kameniny, ktorá podľa referentky zachytáva pestrosť, krásu a rôznorodosť výrobkov rožňavskej kameninovej manufaktúry.
Hosťom večera bude Václav Furmánek, archeológ uznávaný na Slovensku i v Európe. Počas svojej kariéry viedol množstvo záchranných a archeologických výskumov v rôznych oblastiach Slovenska, predovšetkým v regiónoch Novohrad a Gemer-Malohont. „Je autorom a realizátorom archeologického skanzenu v Kyjaticiach, ako aj archeologickej expozície Gemersko-malohontského múzea.“
Ako referentka dodala, atmosféru nočnej prehliadky múzea dotvorí prezentácia remeselníkov z Gemera-Malohontu a okolia, ktorá bude spojená s ukážkou remeselných prác a produktov. „Návštevníci sa dozvedia zaujímavosti o pestovaní a spracovaní ľanu, o tkaní na krosnách a pradení na kolovrátku, o výrobe tradičných cigánskych tkaníc a pletení povrazov, o spracovaní hliny, výrobe fujár a píšťal a ich zdobení tradičnými technikami či výrobe lubových košíkov a rezbárstve.“
Prichystaný bude i gazdovský dvor, v ktorom budú živé domáce zvieratá, remeselná dielňa a rozvoniavať v ňom bude poľovnícky guľáš. Pre deti i dospelých pripravujú aj zábavné aktivity, ako sú kreslenie, skladanie 2D a 3D puzzle, pečiatkovanie do hliny a modelovanie z hliny, tkanie na krosnách či výroba cigánskych tkaničiek.