RIMAVSKÁ SOBOTA. Po otvorení zrekonštruovanej synagógy v Lučenci nejednému pamätníkovi v Rimavskej Sobote stislo srdce. Aj v centre Gemera kedysi stála podobná skvostná stavba. Bývalý režim ju však nadobro pochoval.
„Keď som bol na otvorení synagógy v Lučenci, veruže ma poriadne zamrzelo, že my sme si takúto nádhernú pamiatku zničili. Tak trochu Lučenčanom závidím,“ vyjadril sa rimavskosobotský primátor Jozef Šimko.
V šesťdesiatych rokoch minulého storočia synagóga v Rimavskej Sobote ešte slúžila svojmu účelu. „Modlilo sa v nej, konali sa tam obrady. Potom ju zatvorili,“ pripomenul Šimko.

Na jedinečnú stavbu sa pamätá aj Miroslav Blanarovič. „Naša synagóga bola pod štátnou pamiatkarskou ochranou. Nepustili do nej ani židovskú obec. Napriek tomu, že od jej dverí mali kľúč, dnu nesmeli vojsť,“ spomína Rimavskosoboťan na obdobie, kedy režim opovrhoval židovskou vierou.
Šimko: Časť synagógy údajne zvalili omylom
Na mieste, kde kedysi stála synagóga, sú dnes potraviny. Historická stavba aj okolité domy museli ustúpiť výstavbe moderného sídliska. Primátor Šimko zrekapituloval, akým spôsobom došlo k definitívnej likvidácii historickej budovy: „Krajský pamiatkový úrad vydal povolenie na jej zrútenie na základe toho, že počas rekonštrukcie námestia údajne omylom zvalili aj časť synagógy.“
Túto udalosť však vníma ako podvod. „Tá UDS-ka, ktorá zrútila zadnú časť budovy, údajne synagógu zachytila omylom. Ja si však myslím, že to bolo dôkladne premyslené. No a krajský pamiatkový ústav už nemal inú možnosť, len súhlasiť s jej zbúraním,“ tvrdí Šimko.
Blanarovič: Škoda, že sme si ju neuchránili
Synagóga v Rimavskej Sobote nebola veľká. Domáci ju však považovali za skvost. „Mala veľkú kupolu, ale bola menšia ako tá v Lučenci. Jej pôdorys bol približne 30 krát 30 metrov. Je veľkou škodou, že sme si ju neuchránili,“ povedal Blanarovič, ktorý má synagógu zvečnenú na fotografiách.
„Požičal som ich aj maliarovi Gabrielovi Kurillovi, ktorý synagógu namaľoval. Obraz má vo svojej zbierke mestská galéria,“ upresnil.
Fotografie synagógy sú zhotovené tesne pred jej zbúraním. Podľa jeho zistení skončili artefakty z tejto stavby v židovskom cintoríne.
Neďaleko miesta, kde kedysi stála synagóga, je pamätník obetiam holokaustu. Tento rok v Rimavskej Sobote odhalili aj pamätnú tabuľu na dome Wirtschafterovcov. „Z tohto domu bolo odvlečených vyše dvesto Židov. Vrátil sa len jeden – pán Wirtschafter, ktorého syn ešte stále žije v Rimavskej Sobote,“ zakončil primátor.
