rmy, ktorej zmysel vidí v zlučovaní malých obcí. Starostovia však jeho návrhy kritizujú. Znamenali by výraznú redukciu počtu poslancov, starostov, obecných úradov či samotných obcí. Namiesto dnešných cca 25-tisíc poslancov uvažuje s približne len 6-tisíc poslancami a súčasných 2800 obcí by sa zredukovalo na 300.
„Túto reformu prezentujú ako priblíženie sa k občanovi. Splnomocnenec vlády sa vo svojom materiáli opiera o výsledky všeobecného hodnotenia samospráv, v ktorom samospráve vytýka zlý vzťah k občanovi, rasistické predsudky či korupciu. Tieto závery sme mu tvrdo zamietli a žiadame ich prepracovať. Sú to ojedinelé prípady, ktoré však nemôže zovšeobecňovať. Nie sme proti reforme, ale za rozumných podmienok a nie na úkor občanov. Obce by sa mali zlučovať na základe dobrovoľnosti a nie direktívnym spôsobom,“ uviedol predseda ZMON-u Jozef Kucej.
„Je to pre nás absurdum. Neviem si predstaviť, že v susedných malých obciach sa úrady porušia. Občania by si museli úradné veci vybavovať napríklad v Cinobani alebo v Lučenci. Určite tieto návrhy nepredstavujú pomoc pre občanov,“ povedala Mária Švikruhová, starostka Cinobane. „Reformu podporíme, ale za iných podmienok. Likvidáciou malých obcí sa nič nevyrieši,“ dodala Margita Sedliaková, starostka Boľkoviec. Vybraní starostovia Združenia miest a obcí Novohradu predložia pripomienky na májovom zasadnutí ZMOS-u.