LUČENEC. Začína sa obdobie spojené so zvýšeným výskytom kliešťov a tým aj chorobnosťou na kliešťami prenosné ochorenia. Náš región patrí do výrazných ohnísk výskytu kliešťov.
Okrem kliešťovej encefalitídy kliešte prenášajú aj baktérie pôvodcov ďalších závažných chorôb, akými sú lymská borelióza a rickettsiózy. Rickettsiózy zapríčiňujú baktérie, ktoré u človeka napádajú najmä bunky ciev. Môžu spôsobiť purpurové horúčky. "Ide o ochorenia sprevádzané horúčkou a vyrážkami“, konštatovala Jana Kerlik z Odboru epidemiológie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Na Slovensku je zatiaľ popísaných šesť druhov rickettsií najmä na juhu Slovenska. Ich diagnostika je problematická. "Priebeh ochorenia môže na začiatku pripomínať virózu. Rickettsiózy môžu mať rôznorodé príznaky - teplota, vyrážka, bolesť hlavy, zápal lymfatických uzlín, postihnutie kĺbov, pečene, sleziny, mozgu, srdcovocievneho systému a obličiek. Keďže ide o baktériové ochorenie, zaberá antibiotická liečba, najmä v prípade včasnej diagnostiky ochorenia," upozornila hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Tolnayová.
V prípade podozrenia, alebo len uistenia sa, či nejde o niektoré z ochorení prenášaných kliešťami, je možné zaslať na vyšetrenie odstráneného kliešťa z tela. "Kliešte z tela možno zaslať neživé v uzavretom pevnom vrecku uloženom v listovej obálke, kliešte nemajú byť rozpučené. Je potrebné pridať do obálky vyplnenú objednávku, ktorá je uverejnená na webovej stránke virologického ústavu. Vzorku je možné poslať na Oddelenie rickettsiológie Virologického ústavu BMC SAV v Bratislave," informovala Tolnayová.