RIMAVSKÁ SOBOTA. Nemocnica Svet zdravia v Rimavskej Sobote otvorila 6. mája nové pracovisko intervenčnej arytmológie. Pracovisko sa zameriava na implantovanie kardiostimulátorov, ktoré ľuďom s nepravidelnou činnosťou srdca upravujú srdcový rytmus. Pacienti z Rimavskosobotského aj Lučeneckého okresu museli doteraz kvôli tomuto zákroku cestovať do Banskej Bystrice.
„Som rád, že sa nám podarilo zaviesť tento typ operačného výkonu. Pacienti nemusia ďaleko cestovať, čakacie lehoty sa skrátili. Aktuálne uskutočňujeme operačné zákroky každý piatok,“ ozrejmil riaditeľ nemocnice Ivan Mokrý.
„V našom regióne trpí kardiovaskulárnymi ochoreniami pomerne veľa ľudí. Práve preto sme sa snažili vytvoriť podmienky pre zriadenie takéhoto pracoviska,“ povedala námestníčka pre liečebno – preventívnu starostlivosť Anita Mančušková.
Ak nenastanú žiadne komplikácie, zákrok trvá približne hodinu. Prevádza sa len v lokálnej anestéze. Pacient je schopný odísť do domácej liečby do 48 hodín. „Pre istotu si zatiaľ pacientov nechávame štyri dni na pozorovanie,“ podotkla Mančušková.
Operácie vykonávajú odborní garanti Adrián Bystrianský a Martin Škamla z oddelenia arytmií Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb. Do uplynulého piatku (20. 5.) vykonali tri operácie.
Osemdesiatdvaročná Júlia Hanicová z Rimavskej Soboty je prvou úspešne zoperovanou pacientkou nového kardiocentra. Kardiostimulátor jej implantovali 6. mája. „Srdiečko mi teraz slúži dobre. Cítim sa oveľa ľahšie. Doktori aj sestričky boli milí. Nič ma nebolelo,“ hovorí spokojná pacientka, ktorá mala problémy so srdcom už dlhší čas. „Po žatve som hádzala dokopy slamu. Trochu som niečo porobila a už som si musela sadnúť. Moje srdce nevládalo,“ spomína vitálna dôchodkyňa.

O implantácii kardiostimulátora nemala predtým veľa informácií, preto sa operácie obávala. „Netušila som, že je to len taký malý prístroj. Bála som sa, že ma veľmi rozrežú. Keby som vedela, ako zákrok v skutočnosti prebieha, dala by som sa operovať už dávno,“ vysvetlila.
Pani Júlia vedela, že bude prvou pacientkou. Vďaka prístupu tunajších lekárov sa však nebála. „Túto operáciu odporúčam všetkým pacientom, pre ktorých je potrebná. Škoda zbytočne sa trápiť. Teraz, keď si nahmatám tep, mám ho pravidelný. Predtým mi srdce dvakrát udrelo a potom vynechalo. Teraz bije stále rovnako,“ hovorí spokojná pacientka.
Pacienti zostávajú aj po zákroku v starostlivosti tunajších lekárov. „Po operácii poskytujeme pacientom komplexnú starostlivosť v našej kardiologickej ambulancii,“ zakončila Mančušková.
Úspešne implantovaný kardiostimulátor by mal v tele človeka vydržať do desať rokov.
