RIMAVSKÁ SOBOTA. Gemersko - malohontské múzeum v Rimavskej Sobote návštevníkom v júni predstaví techniku modrotlače. Počas celého mesiaca budú vystavovať tri vzácne celodrevené formy zdobené rastlinno-figurálnym ornamentom, ktoré má múzeum vo svojom zbierkovom fonde. Ako informovala Ľudmila Pulišová, etnologička múzea, predmety pochádzajú z 18. storočia z neznámej modrotlačiarskej dielne.
"Do múzea ich daroval jeden z jeho zakladateľov, Ľudovít Hüvossy, v roku 1882. Súčasťou zbierky je tiež forma zhotovená z mosadzných plieškov v tvare rastlinného úponku, pochádzajúca z druhej polovice 19. storočia, v neskoršom období používaná v Hnúšti," priblížila etnologička. Ako pokračovala, zaujímavosťou zbierky je i úzka drevená formička s vbitými plieškami v tvare jemných lístkov. "Nie je to modrotlačová forma v pravom slova zmysle – v ľudovom prostredí sa používala na otláčanie vzoru pred vyšívaním."

Predmety požívané pri technike modrotlače si môžete pozrieť počas celého júna, každý pracovný deň od 8-mej do 16-tej hodiny, počas víkendov od 9-tej do 16-tej hodiny.
Z histórie modrotlače
"Modrotlač je látka s potlačeným negatívnym vzorom – vytvára ho krycia zmes, ktorá sa pomocou formy nanáša na naškrobené plátno. Po jej zaschnutí sa plátno farbí v indigovom roztoku, pričom zmes zabráni farbe na danom mieste preniknúť k látke. Krycia zmes sa následne odstráni v roztoku kyseliny sírovej a vzor ostane biely," vysvetlila etnologička.
Ako ďalej priblížila, na územie Slovenska začala táto technika prenikať najmä koncom 18. storočia. Najpoužívanejšia bola v 19. storočí. "Modrotlačové dielne sa nachádzali najmä v regiónoch, kde mali dostatočný prísun kvalitného plátna. K takýmto oblastiam v minulosti patril aj región Gemer – Malohont, a to dnešné okresy Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava. Ešte začiatkom 20. storočia sa dielne nachádzali v mestách Jelšava, Dobšiná a Rožňava," zakončila.
