LUČENEC. Novohradčania si už o niekoľko dní budú môcť pozrieť celovečerný film, ktorý vznikol v regióne. Partia nadšencov na čele s režisérom a scenáristom Jurajom Tomišom z Kalinova natočila dobrodružný historický film.

Snímka s názvom Meč a kríž bola Jurajova myšlienka. „Mal som to v hlave už dávno. Pozbierali sme sa piati kamaráti a pustili sa do práce. Všetci sme zanietení pre históriu, šermovanie, jeden z nás má kone a spolu s bratom vyrábajú historické zbrane,“ ozrejmil začiatky Juraj. Spočiatku partiu okrem neho tvorili Erik a Viktor Megyesiovci z Buzitky a Andrej Gibaľa s Borisom Gibalom z Utekáča. Napokon sa na výrobe filmu podieľalo približne 45 ľudí.
Meč a kríž sa odohráva v roku 1306. Ako režisér informoval, hlavnou postavou je rytier, ktorý sa vracia domov, do Francúzska, z bojov v Svätej zemi. „Netuší, čo ho doma čaká. Jeho majetky prepadli cirkvi, je v ohrození života, rovnako ako jeho sesternica, bylinkárka, ktorú obvinili z čarodejníctva.“ Tento film je už druhým počinom amatérskych filmárov. „Okrem krátkych filmov sme natočili ešte jeden celovečerný o templároch. Ten bol založený viac na skutočných udalostiach, Meč a kríž je fikcia.“
Snímka vznikala na viacerých miestach regiónu, najmä na Belinských skalách. „Tie sú môjmu srdcu najbližšie.“ Hradné priestory poskytli hrady Šomoška a Bzovík, interiér natáčali v Ožďanoch. „Kamarát tam má v Zelenom mlyne tri vhodné priestory, ktoré nám ochotne poskytol. Jedna predstavovala opátovu miestnosť, druhá krčmu a zriadili sme tam aj improvizovanú tržnicu.“ Scény v prírode vznikali najmä na Budinej a v Utekáči.

Stredoveké oblečenie a zbrane si vo veľkej miere vyrábali svojpomocne. „Zbroj, drôtené košele a kožený odev si každý vyrábal, ako vedel. Časť oblečenia zhotovil Boris Gibala. Šiť pomáhala aj moja mama, meče som vyrábal aj ja.“ Rekvizity zbieral Juraj roky predtým. Vo filme si zahralo aj šesť hercov Divadla B. S.Timravy v Lučenci.
Viac sa o filme dočítate v najbližšom čísle Novohradských novín.
