LUČENEC. Chátrajúca budova už desaťročia hyzdí najväčšie sídlisko v Lučenci. Roky je útočiskom bezdomovcov. Napriek tomu, že mesto tento problém rieši už od roku 2011, v posledných dvoch mesiacoch sa situácia okolo stavby zhoršila. Sťažnosti ľudí pribúdajú.
„Mestská polícia hliadkuje aj na Rúbanisku. Keď zistí narušenie verejného poriadku, tak situáciu rieši. Do tejto lokality sú hliadky vysielané aj na základe telefonických oznámení na linku 159. Musia riešiť nielen rušenie nočného pokoja, ale aj porušovanie zákona,“ informovala hovorkyňa.
Ľuďom žijúcim v susedstve s problémovou stavbou znepríjemňujú život hluk a zápach šíriaci sa z nahromadených odpadkov. „Mesto komunikuje s vlastníkom budovy. Požiadali sme ho o dodržiavanie poriadku a odstránenie nahromadeného odpadu v skelete budovy. Tiež bol vyzvaný k tomu, aby zamedzil vstup cudzích osôb do spomínaného objektu,“ ozrejmila hovorkyňa.
Budovu vlastní firma BOVEX. Jej konateľom je Enriko Boldiš. O nelichotivej situácii vie a vníma ju ako problém spoločnosti. „Dali sme to vyčistiť, no nemôžeme za to, že sú tam bezdomovci,“ tvrdí Boldiš. V rozpadávajúcej sa stavbe našiel nedávno útočisko aj dvadsaťsedemročný Ľubomír so svojou družkou.

„Bývame tu dva mesiace. Predtým sme boli v nocľahárni,“ povie bezdomovec a upresní, že ich spoločný mesačný príjem je 140 eur. „Nevieme, čo skôr zaplatiť, či jedlo alebo pomôcť dcére,“ sťažuje sa útla žena, ktorá žije na ulici už vyše desať rokov. Z vdovského dôchodku, ktorý oboch živí, si občas kúpia jedlo. „Niečo si vyžobreme, niečo nám donesú ľudia z neďalekých panelákov,“ ukazuje smerom k sídlisku. „Z ubytovne nám nič nedajú. Ani len vodu nám nechcú poskytnúť,“ povzdychne si vyučený kuchár – čašník, ktorý je roky bez práce. „Stratil som výučný list. Nikto ma nechce zamestnať. Ani na úrade nám nechcú pomôcť,“ podotkne.
S takýmito tvrdeniami kompetentní nesúhlasia. Hovorkyňa mesta zdôraznila, že terénni sociálni pracovníci bezdomovcov v problémovej lokalite evidujú a pracujú s nimi. „Pomáhajú im pri umiestňovaní v sociálnych a zdravotníckych zariadeniach, tiež pri hľadaní vhodného ubytovania, vybavovaní dávok v hmotnej núdzi, dôchodkov, ale aj pri zabezpečovaní lekárskej starostlivosti.“
Mesto bezdomovcom pomáha aj poskytnutím oblečenia, v zimnom období majú k dispozícii nocľaháreň, počas leta stanicu osobnej hygieny. Bezdomovci, zdržiavajúci sa na Rúbanisku, tvrdia, že chcú prácu a slušné bývanie. „Tí, ktorí si byty zničili, majú nárok na nové a my stále nič,“ sťažuje sa Ľubo. „Aj odtiaľto nás chcú vyhodiť. Vraj to chcú opravovať. Neviem, kde pôjdeme,“ obáva sa budúcnosti.
Majiteľ budovy má v pláne prebudovať ruinu na multifunkčný objekt. Rekonštrukcia má byť ukončená do konca roka 2017. „Aktuálne rokujeme s obchodným reťazcom, ktorý by sa v zrekonštruovanom objekte mohol etablovať,“ zakončil Boldiš.


