LUČENEC. Lučeneckí žiaci majú za sebou svoje prvé medobranie. Na jeseň minulého roka spustilo Občianske združenie kRaj v spolupráci so Základnou školou M. R. Štefánika projekt Vzdelávacia včelnica. O včelín v Mestskom parku v Lučenci sa žiaci mesiace usilovne starali a ich odmena je na svete. V stredu 8. júna vytočili svoj prvý med.

Ako informoval David Turčáni, predseda združenia, u žiakov vidí po mesiacoch veľké pokroky. „Včely sme so žiakmi chodili kontrolovať aj počas zimy, prvé prehliadky sme robili na jar. Deti si sami vyrobili aj rámiky a dnes vidia výsledok svojej práce,“ povedal Turčáni. Obával sa toho, že deti budú demotivované, nakoľko sa o včely počas zimy starať nevedeli. „Bol som prekvapený, že deti vydržali a dokonca ich pribúdalo. Dnes máme dve skupiny žiakov, ktorí majú krúžok utorky a stredy.“ Žiaci nelenili ani pri práci na rámikoch. Podľa predsedu sa motivovali navzájom. „Mladšie deti, ktoré chodia na krúžok prvý rok, urobili viac rámikov, ako staršie deti. Tie sa nenechali odradiť a zabrali. Napokon vyrobili až 14 rámikov za deň a ani nechceli odísť.“
Deti si med vytáčali sami. V stredu 8. júna sa zišli pri včelnici, kde povyberali rámiky so sladkou pochúťkou. V priestoroch školy ich potom odviečkovali a začali vytáčať. Zo sladkého agátového medu mali všetky deti radosť. „Dúfam, že na krúžok budú chodiť aj o rok a vychováme z nich samostatných malých včelárov,“ povedal predseda.
Na rozdelení sladkej odmeny sa dohodli so žiakmi vopred. Každý z nich si vezme domov jeden pohár s vlastnou etiketou. „Jeden pohár tiež darujeme riaditeľke školy a jeden mestu Lučenec ako poďakovanie za to, že nám na projekt poskytli miesto v parku,“ dodal.

Na krúžok chodí aj žiačka Evka. „Začala som sem chodiť len tak zo zvedavosti a zistila som, že je to zábava. Minulý rok sme sa učili stavbu tela včiel a ako sa o nich starať. Preto sme tento rok, keď sme včely dostali, boli pripravení,“ povedala Evka. Z výrobkov má radosť a vždy sa s nimi podelí. „Mám med radšej, ako cukor. Dávam si ho do čaju a mám tiež rada medové žuvačky, ktoré tu robíme. Tie zvyknem zobrať aj mamine domov. Rozdala som aj balzamy na pery, ktoré sme vyrobili.“ O včely sa stará aj jedenásťročný Maroško. „Včielky sme kontrolovali každý týždeň, chránili pred zimou a starali sa o nich. Teraz vytáčam med, už sa naňho teším. Na tento krúžok chodím rád,“ povedal pri práci.

Včelársky krúžok prebieha na základnej škole už druhý rok. Ako povedala Gabriela Aláčová, riaditeľka školy, v tejto tradícii chcú pokračovať aj v ďalšom školskom roku. „Hľadali sme niečo v oblasti enviromentálnej výchovy, ktorá je pre nás dôležitá. Keďže sa s Davidom poznáme, pozval nás do ich včelnice na Liešnici a tam sme sa dohodli na spolupráci,“ povedala o vzniku krúžku riaditeľka. Zo strany detí bol podľa nej záujem od začiatku. „Je to síce špecifická oblasť, ale sú deti, ktoré to chytilo za srdce a krúžok navštevujú doteraz. Dokopy je ich do 20.“ Enviromentalistika je pre školu jednou z priorít. „Deti nám vyrastajú v panelákoch, potrebujú isť do prírody, spoznať ju a byť jej súčasťou. Týmto včelárením sa učia i zodpovednosti, ktoré si včely vyžadujú.“ V budúcnosti by chcela na škole viac podobných krúžkov. „Stále hľadáme možnosti v tomto smere,“ zakončila riaditeľka.