NIŽNÝ SKALNÍK. Vrch Maginhrad nad obcou Nižný Skalník v Rimavskosobotskom okrese nepatrí medzi najznámejšie na Slovensku. Napriek tomu je s ním spojených množstvo povestí a legiend, stal sa tiež inšpiráciou známeho slovenského básnika.
V roku 2014 sa členovia Mikroregiónu Rimava a Rimavica, obec Nižný Skálnik, Miestna akčná skupina (MAS) MALOHONT a Občianske združenie OZVENY rozhodli priblížiť tieto legendy a zašlú slávu Maginhradu vybudovaním náučného chodníka.
„Náučný chodník Po stopách Maginhradu vás zavedie do dávnych čias stredoveku, kedy sa nad obcou Nižný Skálnik rozprestieral drevený hrad nazývaný podľa vrchu Maginhrad,“ povedala Miroslava Vargová, manažérka MAS Malohont.
Vrch bol inšpiráciou Jána Bottu
Približne 6,5 kilometrovým chodníkom návštevníkov symbolicky sprevádza postava bedára, ktorá na jednotlivých tabuliach po častiach vyrozpráva príbehy Maginhradu. Ján Botto, rodák z Vyšného Skalníka, o ňom napísal známe diela Povesť Maginhradu a Báj Maginhradu. Obe diela vychádzajú z ľudových rozprávok a povestí spätých s týmto vrchom.
V Báji Maginhradu vyrozprával Botto najznámejší príbeh, starú legendu o rytieroch. V kopci podľa nej spí vojsko rytierov v plnej zbroji, ktoré príde na pomoc vo chvíli, keď bude krajine najťažšie. Všetky príbehy Maginhradu turisti nájdu na dvanástich zastaveniach na náučnom chodníku.
“Okrem zašlej slávy Maginhradu sa na nenáročnej trase chodníka záujemcovia oboznámia aj s okolitou prírodou, históriou obcí Nižný a Vyšný Skálnik i so životom miestnych ľudí v minulosti,“ priblížila manažérka. Ako ďalej doplnila, zastavenia začínajú v obci Vyšný Skálnik pri rybníku, pokračujú cez lesy a lúky ponad obce Vyšný a Nižný Skálnik a končia v blízkosti obce Malé Teriakovce. „Túru po chodníku možno ukončiť tam alebo sa po poľnej ceste dostať do Nižného Skalníka a odtiaľ do Vyšného Skálnika ku rybníku, čím sa trasa chodníka uzatvára do jedného kruhu.“
Súčasťou trasy je aj rozhľadňa
Trasu zdobia drevené sochy znázorňujúce bedára a postavy z Bottových básní. Päť z nich vzniklo na rezbárskom sympóziu v máji tohto roka. Súčasťou trasy je aj nedávno postavená rozhľadňa Maginhrad vysoká 16,8 metra. Verejnosti ju sprístupnili minulý rok. „V prípade priaznivého počasia je z neho dovidieť až po Kráľovu hoľu.“
Náučný chodník je podľa manažérky prístupný počas celého roka a vďaka svojej nenáročnosti je vhodný pre individuálnu, rodinnú aj školskú poznávaciu turistiku. Zdolať túto trasu opradenú povesťami návštevníkom potrvá od 2,5 do 4 hodín. „V súčasnosti sa pracuje na dokončení tohto chodníka, trasu však možno absolvovať už aj v týchto dňoch,“ zakončila.