FIĽAKOVO. Združenie právnických osôb Geopark Novohrad-Nógrád a Novohradské turistické a informačné centrum Fiľakovo v spolupráci s maďarskými partnermi zorganizovali v júni v rámci Týždňa európskych geoparkov v poradí tretí ročník Medvešského fotomaratónu.
Ako informovala Ivona Cimermanová, manažérka Geoparku Novohrad-Nógrád, na tomto ročníku sa zúčastnilo vyše 2500 účastníkov zo Slovenska a Maďarska. „S myšlienkou zorganizovať takéto podujatie prišiel Szilárd Drexler z Maďarska. Premýšľal, ako by sa tento región dal viac zviditeľniť a keďže je nadšencom fotografovania, vznikol uňho nápad na toto podujatie,“ priblížila Cimermanová. Fotomaratón má spropagovať krásy Novohrad-Nógrád UNESCO geoparku prostredníctvom fotografií, ktoré sa po podujatí šíria na sociálnych sieťach.

Organizátori každoročne pripravia pre záujemcov 48-hodinový program v rôznych lokalitách geoparku. Tento rok to bolo desať lokalít, kde podnikali túry so sprievodcom či zažili tematické programy na miestnych hradoch.
„Túry prebiehali ráno, počas dňa, ale aj v noci, kedy fotografi zachytávali nočnú oblohu. Bol pri nich prítomný sprievodca, ktorý krajinu opisoval, aby z toho mali návštevníci väčší zážitok a mali lepší prehľad.“ Lákadlom pre fotografov sú aj stredoveké hrady, ktoré sa nachádzajú na území geoparku. Počas maratónu boli po zotmení špeciálne osvetlené. „Boli takto osvetlené hrady Šomoška, Fiľakovo, Hajnáčka, Šalgó a tento rok aj kostolík v Gemerskom Jablonci.“ Na hradoch zároveň prebiehal program historických skupín, ktoré doplnili stredovekú atmosféru týchto pamiatok. „Vo Fiľakove to bola napríklad skupina Defensores, na Šomoške pracoval kamenár a na hrade Šalgó bol najbohatší program, kde vystúpili aj rytieri či amazonka, pózovali modelky a mohli sa fotografovať tradičné palócke kroje.“ Po prvýkrát tento rok nadobudlo podujatie odbornejší rozmer, pretože zorganizovali niekoľko workshopov a odborných prednášok o technikách fotografovania. Sprievodným programom bolo aj otvorenie dvoch fotografických výstav vo Fiľakove, autorov Štefana Simona a Daniely Rapavej.

„Myslím, že cieľ podujatia sa naplnil. Fotografi začali hneď po podujatí propagovať na internete svoje fotografie a oslovilo to tisícky ľudí.“ S týmito fotografiami sa účastníci podujatia môžu prihlásiť aj do súťaže, ktorá bola počas fotomaratónu vyhlásená. Súťaží sa v troch kategóriách - krajina, ľudia a živá príroda. Každý súťažiaci môže do jednej kategórie zaslať maximálne dve fotografie. „Okrem udelenia cien v jednotlivých kategóriách bude udelená cena verejnosti za najväčší počet hlasov na sociálnej sieti, zvláštna cena pre fotografa do 18 rokov a hlavná cena. Tú získa účastník, ktorého tri najlepšie fotografie získajú v celkovom hodnotení od poroty najviac bodov.“ Záujemcovia sa môžu prihlasovať do 30. júna. Z ocenených fotografií bude zostavená putovná výstava, ktorá bude rok migrovať po území geoparku. „Premýšľame i o tom, že z fotografií urobíme kalendár.“

Podľa manažérky je príprava na podujatie náročná a začali s ňou už v novembri minulého roka. Byrokracia však organizátorom skomplikovala situáciu, preto podujatie stihli pripraviť až na poslednú chvíľu. „Oproti maďarskej strane to máme omnoho zložitejšie vo vybavovaní povolení na organizovanie verejných podujatí. My sme napríklad potrebovali súhlasy od všetkých majiteľov pozemkov, na ktorých sa konalo podujatie, vrátane značených turistických trás. To u našich susedov nie je potrebné. Je to časovo veľmi náročné. Do budúcna sme sa však poučili, že povolenia musíme začať vybavovať skôr.“ S priebehom podujatia je napriek tomu spokojná. „Som rada, že sme oslovili toľko záujemcov. Snáď sa nám to podarí aj na budúci rok,“ zakončila manažérka.

Geopark Novohrad-Nógrád je územie s výnimočnými geologickými, prírodnými a kultúrno-historickými jedinečnosťami, rozprestierajúce sa na juhu Banskobystrického kraja a severe maďarskej Nógrádskej župy. Jeho výnimočnosť je cenená celosvetovo, ako jediný geopark na Slovensku sa hrdí titulom UNESCO Globálny geopark.
