LUČENEC. Vo štvrtok 23. júna zasadla vláda v centre Novohradu. Na výjazdovom rokovaní, ktoré sa konalo v priestoroch lučeneckej synagógy, schválili akčný plán pre okres Lučenec. Vďaka nemu získa regionálny príspevok vo výške viac ako 4-milióny eur, vznikne nových 1440 pracovných miest a vláda sa zaviazala pokračovať vo výstavbe rýchlostnej cesty R2.
Rokovať o akčnom pláne prišli do Lučenca predseda vlády Robert Fico, Roman Brecely, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, Anton Marcinčin, splnomocnenec vlády pre najmenej rozvinuté regióny či minister vnútra Róbert Kaliňák. „Máme jasnú ambíciu navštíviť všetky okresy, ktoré spadajú pod zákon o podpore najmenej rozvinutých regiónov a v každom okresnom meste schváliť príslušné akčné plány,“ povedal po rokovaní Robert Fico. Predseda vlády pokladá minuloročné schválenie zákona o podpore regiónov za správny krok. „Už prvé rokovanie v Kežmarku dokázalo, že zákon dokáže mobilizovať na miestnej, regionálnej i celoštátnej úrovni.“

Chcú znížiť nezamestnanosť v okrese o tretinu
Za dôležitý pokladá fakt, že zákon nevznikol „od zeleného stola, ale zdola“. „Bola vytvorená špeciálna rada, ktorá vznikla na najnižšej úrovni a prizývala sociálnych partnerov či tretí sektor. Vznikla za pomoci miestnych ľudí, ktorí si sami povedali, čo región potrebuje.“ Akčný plán, ktorý vláda schválila, podľa neho reaguje na konkrétne problémy Lučeneckého okresu.
Za hlavný cieľ si v ňom stanovili zníženie nezamestnanosti. „Hoci nezamestnanosť na Slovensku klesá a pohybuje sa na úrovni deviatich až desiatich percent, v Lučenci je stále približne sedemnásťpercentná.“ Toto percento predstavuje približne sedemtisíc ľudí bez práce. Podľa premiéra zistili, že štruktúra nezamestnanosti je tu zložitá. „Ide o študentov, ktorí sa po ukončení štúdia nevedia zamestnať, dlhodobo nezamestnaných- viac ako tri roky, ale aj takú kategóriu, ktorá sa medzi nezamestnanými udržiava umelo kvôli malým exekúciám.“ V akčnom pláne preto stanovili úlohu aj pre Luciu Žitňanskú, ministerku spravodlivosti, aby problému malých exekúcií venovala väčšiu pozornosť.

V rámci zníženia nezamestnanosti si v akčnom pláne za cieľ stanovili v rokoch 2016 až 2020 vytvoriť 1440 nových pracovných miest, čím by sa nezamestnanosť v okrese znížila o jednu tretinu. „Po tom, ako som si pozrel plány si myslím, že tento cieľ je absolútne realistický.“ Premiér povedal, že sa snažili nájsť rovnováhu medzi priemyselným zameraním a dobrými poľnohospodárskymi danosťami regiónu i rozvinutím cestovného ruchu. Zamerať sa chcú aj na využitie nerastného bohatstva okresu.
Vláda si dokončenie rýchlostnej cesty stanovila za prioritu
Za zásadný a pálčivý problém regiónu označili zlú infraštruktúru. V tejto téme najviac rezonovala otázka dobudovania rýchlostnej cesty R2. Vláda si ju podľa premiéra stanovila za svoju strategickú prioritu. „Zaviazali sme sa dynamicky pokračovať v budovaní cesty zo Zvolena smerom na Lučenec.“ Pokiaľ narazia na problémy s financovaním jej výstavby, využijú podľa premiéra možnosť investičnej výnimky. „Štátne zdroje sú obmedzené a fondy sú už vyčlenené na ďalšie projekty, ale investičná výnimka je vynikajúcou možnosťou financovania podobných projektov.“
Premiér k tejto problematike dodal, že vláda si uvedomuje dôležitosť jej dobudovania z hľadiska rozbehnutia investícií v okrese. Ako príklad uviedol priemyselný park v Lučenci. „Je využívaný len na polovicu. Čím bližšie sa ale cesta dostáva k Lučencu, tým je záujem zo strany investorov vyšší.“ Podľa ministra Brecelyho už majú na dobudovanie cesty vydané stavebné povolenie. „Pokiaľ budeme postupovať svižne, termín dokončenia tohto úseku by mohol byť v rokoch 2019 až 2020,“ spresnil minister.
V otázke infraštruktúry sa plánujú venovať aj vybudovaniu obchvatu pri Lučenci. „Je to jedno z mála miest, kde štátna cesta ešte vedie priamo cez jeho historické centrum.“

Okres dostane takmer 4,3-milióna eur
Vláda chce v rokoch 2016 až 2020 podporiť dvanásť dotknutých regiónov sumou viac ako 147-miliónov eur. Pre Lučenecký okres vyčlenili takmer 4,3-milióna eur. Za transparentnosť použitia týchto peňazí sa zaručil minister Brecely. „Nie je to plán, ktorý vyberá konkrétnych podnikateľov, ale konkrétne zmysluplné projekty. Tie budú neskôr spracovávané a budú sa realizovať cez verejné obstarávanie.“
Primátorka Lučenca Alexandra Pivková je s výsledkami rokovania spokojná. „Akčný plán vláda schválila v plnom rozsahu. Predchádzali tomu štyri mesiace príprav a diskusií. Sme na začiatku, ale ako okres sme sa chopili šance.“ Primátorka dodala, že prvé výsledky akčného plánu by mohli byť reálne viditeľné už v druhej polovici tohto roka.
