RIMAVSKÁ SOBOTA. Po štvrtkovom (23. júna) výjazdovom rokovaní vlády v Lučenci zasadol kabinet aj v najmenej rozvinutom regióne Slovenska. V piatok 24. júna schválili v kultúrnom dome v Rimavskej Sobote akčný plán pre rozvoj Rimavskosobotského okresu. Vďaka nemú ma okres získať 6,3-miliónov eur a 2000 nových pracovných miest. Okrem rozvoja infraštruktúry sa v pláne zamerali na zavedenie prísnejších pravidiel pre nezamestnaných, ktorí pracujú na dohodu, rozvoj poľnohospodárstva či využitia nerastného bohatstva regiónu.

Chcú sprísniť pravidlá pre dlhodobo nezamestnaných
„V tomto okrese žije 83-tisíc ľudí, z ktorých je 12-tisíc nezamestnaných. Do roku 2020 máme ambíciu vytvoriť viac ako 2000 pracovných miest, čím sa významne zníži nezamestnanosť v tomto regióne,“ povedal Robert Fico, predseda vlády. Podľa neho je región špecifický tým, že hoci je tu najvyššia miera nezamestnanosti na Slovensku, v prípade príchodu investorov je problém nájsť pracovné sily a obsadiť vzniknuté miesta. „Musíme hovoriť o štruktúre nezamestnaných. Sú to absolventi škôl, ktorí sa nevedia uplatniť na trhu práce, ale je tu aj veľká skupina ľudí, ktorá chce byť v evidencii.“ Vláda chce preto dôkladnejšie rozlišovať nezamestnaných, ktorí chcú pracovať od tých, ktorí o to záujem nemajú. „Chceme byť prísnejší a tvrdší k tým, ktorí nechcú pracovať. Rovnako chceme byť solidárnejší k tým, ktorí pracovať chcú. Starostovia a primátori sú s týmito ľuďmi v styku a dokážu tieto dve kategórie odlíšiť.“

K tejto problematike sa vyjadril aj Ján Richter, minister práce, sociálnych vecí a rodiny. „Na úrade práce v Rimavskej Sobote je medzi dlhodobo evidovanými nezamestnanými 1600 ľudí, ktorí niekoľko rokov pracujú na dohodu. Musíme spoločne hľadať východiská, ako zabrániť tomuto zneužívaniu systému.“ Podľa ministra v budúcnosti nebude možne pracovať na dohodu niekoľko rokov, tak ako doteraz. Po určitom čase bude zamestnávateľ povinný dohodárovi ponúknuť trvalé pracovné miesto. „Nechceme dohody úplne zrušiť, aby mali ľudia možnosť získavať pracovné návyky, ale chceme to maximálne sprísniť. Tak nebude systém zneužívaný ani zo strany zamestnávateľa, ani zo strany zamestnanca,“ priblížil minister.
Dokončenie výstavby rýchlostnej cesty R2 za svoju prioritu kabinet vyhlásil aj na tomto rokovaní. Premiér však vyzval primátorov a starostov regiónu o väčšiu podporu, než doteraz. „Uvedomujeme si, že cesty sú tepnami, ktorými sem môžu prísť noví investori,“ povedal Roman Brecely, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.
Vytvoria vývojové a vzdelávacie centrá
Ďalšie priority vlády sú podľa Antona Marcinčina, splnomocnenca vlády pre najmenej rozvinuté regióny, zameranie sa na poľnohospodársky potenciál a nerastné bohatstvo regiónu i vzdelávanie. „Čo sa týka nerastných surovín, chceme vytvoriť výskumné a vývojové centrum a dva aplikačné projekty, ktoré budú významné aj pre okolité okresy.“ V otázke pôdohospodárstva sa chcú zamerať na vyššiu pridanú hodnotu vrátane zriadenia odbytového centra združenia pôdohospodárov. „Vo vzdelávaní chceme vytvoriť dve centrá praktického vzdelávania pre stredoškolákov. Zároveň hovoríme o prispôsobení sa stredných škôl dopytu na trhu práce,“ spresnil splnomocnenec.

Na rokovaní sa zúčastnil aj Peter Mináč, predseda Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu. Budúcnosť vidí v spolupráci s podnikateľmi a zmene niektorých limitujúcich zákonov. „Som rád, že sme našli veľmi silných partnerov, ako napríklad Občianske združenie Naša Sobota, s ktorými sme našli spoločnú reč a pomáhame si. Samosprávy sú u nás jedným z najväčších zamestnávateľov a preto budú potrebné aj isté legislatívne úpravy, aby sme ľudí vedeli zamestnávať aj dlhodobejšie.“ Ako ďalej pokračoval, región najviac trápia mladí ľudia, ktorí odchádzajú za prácou. „V spolupráci s podnikateľmi potrebujeme do akčného plánu zapracovať, aby sa v duálnom systéme mali mladí ľudia možnosť zapracovať vo firmách, ktoré tu ešte ostali, a neodchádzali nám do zahraničia,“ doplnil predseda.