Cieľavedomá Petra má prácu snov, lieta po celom svete

Mladá Lučančanka prešla hustým sitom náročných výberových konaní. Dnes pracuje pre jednu z najprestížnejších leteckých spoločností.

Petra získala prácu snovPetra získala prácu snov (Zdroj: ARCHÍV P. P. )

LUČENEC. Krásnej Petre môžu jej prácu mnohí iba ticho závidieť. Absolventka SPŠ sklárskej v Poltári dnes lieta pre jednu z najprestížnejších aeroliniek na svete. Cesta k splnenému snu nebola jednoduchá a ani rozprávkový život nie je zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Petra napriek slabému jazykovému vybaveniu nabrala odvahu a ešte ako študentka vysokej školy sa vybrala do Londýna. Dnes už na svoje veľké životné rozhodnutie spomína s úsmevom, no jej mama sa na ťažké začiatky dobre pamätá. „To obdobie bolo najťažšie v mojom živote. Ja som cestovala do Rakúska a ona do Anglicka. Zrazu sme neboli každý deň spolu. Delili nás tisíce kilometrov,“ zaspomínala mama Milada.

SkryťVypnúť reklamu

Sama vo veľkom svete

Mladé dievča z malého mesta sa zrazu ocitlo vo veľkom svete samé. „Musela zvládnuť životné situácie a ciele bez akýchkoľvek uľahčujúcich kontaktov. Spoliehať sa mohla len sama na seba,“ vysvetľuje starostlivá mama, ktorá dcéru považuje za svoje najväčšie bohatstvo.

Keď sa Petra zdokonalila v angličtine, prišlo ďalšie veľké rozhodnutie. Bude letuškou. Začiatky v nemeckej spoločnosti jej však nepriniesli uspokojenie, po akom túžila. „Nelietali sme okolo sveta a nezažila som životný štýl skutočnej letušky,“ vysvetľuje mladá Lučenčanka. Šanca uspieť v lukratívnych aerolinkách je minimálna. Dievčat, ktoré túžia po rozprávkovej práci, sú tisíce. Ambicióznu Slovenku však nič neodradilo, ani nekonečné pohovory, skúšky či testy.

Letuška musí byť asertívna, ústretová, spoločenská a prirodzená. „Nie sú to pohovory pre herečky. Ak nemáte radi ľudí, ste konfliktní alebo máte problém nasledovať autoritu, neuspejete. Ľudia vám prinesú do cesty množstvo emócií a situácií, musíte mať schopnosť riešiť ich rýchlo a pohotovo,“ priblíži tajomstvo svojho úspechu.

SkryťVypnúť reklamu

Zlatý telefonát

Keď prišiel, ako sa medzi letuškami hovorí, zlatý telefonát, Petre sa v okamihu zmenil život. Pracovné podmienky, aké Petre zamestnávateľ poskytuje, môžu bežní zamestnanci na Slovensku iba závidieť.

Samozrejmosťou je ubytovanie v päťhviezdičkových hoteloch. Každý druhý mesiac päť dní voľna. „Pri veľkom šťastí aj každý mesiac. Mnohé výlety po rôznych krajinách sa udiali práve z tejto príležitosti, pričom moja pevná dovolenka ostala neporušená,“ vyzdvihuje výhody svojho zamestnania, ktoré jej umožnilo spoznať svet.

Spoločnosť hradí ubytovanie a stravu nielen vtedy, keď pracujete, ale aj doma. Zamestnanec môže využívať aj ďalšie benefity v podobe zliav vo fitnescentrách, baroch a vstupov do vybraných rezortov. „Je pravda, že máme veľa výhod, aj v prípade zdravotných problémov sa o nás spoločnosť postará,“ podotkne.

SkryťVypnúť reklamu

Nič však nie je zadarmo a aj takáto lukratívna práca si vyberá svoju daň. „Je to život s kufrom, ktorý máte stále zbalený. Náš životný štýl sa odzrkadlí aj v sociálnom živote. Zmeškáte svadby, krstiny, byť doma na Vianoce je takmer nemožné,“ zdôrazňuje negatíva pôvabná Novohradčanka.

Špeciálna životospráva

Letuška často pracuje v čase, keď je telo biologicky v spánkovom režime. „Je náročné pracovať s maximálnym nasadením v čase, keď telo bojuje s nízkou koncentráciou. Prídeme do styku s rôznymi kultúrami, postojom cestujúcich, konfliktom o druhej ráno, ktorý musíme riešiť rýchlo a efektívne. A to všetko 6000 míľ nad morom,“ pripomína náročnosť tejto práce.

„Lietame z jedného kontinentu na druhý v rôznych časových zónach s minimom oddychu. Raňajky o polnoci, večera o tretej ráno, to pre telo nie je ideálne,“ myslí si skúsená letuška.

Letušky musia dbať na špeciálnu životosprávu a starostlivosť o pleť. „Pracujeme v limitovanom priestore so zníženým obsahom kyslíka. Pri letoch do Ameriky či Austrálie prelietavame radiačným pásmom,“ poukáže aj na temné stránky.

Pred každým letom absolvujú letušky prehliadku imidžu. Bezchybné musia byť vlasy, nechty, make-up, uniforma, ale aj zabalenie tašky do kabíny. Nesmú chýbať nevyhnutné doplnky a vyleštené topánky. „Tiež musíme zodpovedať tri otázky z manuálu, ktoré sa týkajú lietadla, lietania a bezpečnosti v prípade kritického pristátia. Všetko, čím sme prešli v tréningu a čo denne nepoužívame,“ zdôrazňuje úspešná mladá žena.

Americké víza

Ak letuška nezodpovie otázky správne, stiahnu ju z letu. Ide predsa o bezpečnosť pasažierov. Práve každodenné nástrahy jej pracovného života citlivejšie vníma mama ako ona sama. „Jej povolanie je veľmi náročné a aj nebezpečné. V dnešnej dobe, keď je vo svete veľa konfliktov, atentátov, chorôb, je každý jeden let poriadnym dobrodružstvom. Je to moja jediná dcéra, samozrejme, že sa o ňu bojím,“ konštatuje milujúca mama.

Spoločnosť, pre ktorú Petra pracuje, lieta do viac ako 140 destinácií a stále pribúdajú ďalšie. „Vždy musím byť pripravená, môže sa stať, že mám letieť do Ríma, no nakoniec odletím do Austrálie. Nikto sa nedokáže tak rýchlo adaptovať na zmeny ako letušky,“ dodáva s úsmevom.

Najnovšie sa môže pochváliť americkými vízami. Získať ich nie je jednoduché. V blízkej dobe ju ešte čakajú licenčné skúšky, ktoré si musí každoročne obnoviť a tiež obnova rezidenčných víz. „Je to zdĺhavý proces, no aby som mohla Dubaj nazývať domovom ďalšie tri roky, je nevyhnutný,“ poukáže na svoje povinnosti.

Dievča s veľkým srdcom

Budúci rok by jej mohol priniesť aj vytúžený pracovný postup. Je to síce len hudba budúcnosti, no letušky rok vidia hneď za dverami. „Dúfam, že to bude postup do biznis triedy,“ teší sa na ďalší krok vo svojej kariére, ktorý bude znamenať viac skúšok, viac zodpovednosti a náročnejšiu náplň práce. „Je to síce menej cestujúcich v kabíne, no o to väčší dôraz sa kladie na detaily a kvalitu servisu,“ podotkne cieľavedomá žena.

„Som veľmi pyšná na to, čo v živote dosiahla,“ hovorí o nej hrdá mama. „Moja Petra má veľké srdce. Svojou láskou a dobrotou mi dáva celý život istotu, že je tu vždy pre mňa,“ doplní.

Za najväčšiu devízu svojho povolania považuje Petra stretnutia s priateľmi. „Snažím sa udržiavať staré priateľstvá a budujem nové vzťahy. Mám kamarátov všade po svete a stretnúť sa na káve v Ríme či na obede v Londýne a stráviť príjemný čas s priateľmi je jeden z najkrajších momentov mojej práce,“ uzavrie s tým, že žiadna práca na zemi sa nevyrovná ani tomu najhoršiemu dňu lietania.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 178
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 913
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 787
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 481
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 863
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 561
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 766
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 100
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 730
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 46 712
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 195
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 068
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 217
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 933
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 613
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 100
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 730
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 46 712
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 195
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 068
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 217
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 12 933
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 613
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu