LUČENEC. Iniciatívni občania Lučenca už mesiace bojujú za záchranu mestských lesov. Keďže so svojím návrhom na zastavenie výrubu na meste nepochodili, zorganizovali petíciu. Od jej odovzdania do rúk kompetentným uplynul mesiac, no podľa aktivistov sa nič nepohlo.
„Po odovzdaní petície má mesto 30 dní na odpoveď. Tá prišla v podobe pozvania na mestský úrad,“ vysvetľuje člen petičného výboru Štefan Bohinský.
Problém odsunuli na september
Štyria zástupcovia občanov prijali pozvanie a prišli na stretnutie. Na ich prekvapenie ich čakala len kontrolórka Eva Szabóová. „Dúfali sme, že sa bude niečo riešiť, ale kontrolórka nám len oznámila, že sa predmetná vec bude prejednávať na septembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva,“ uviedol sklamaný Bohinský.
Podľa jeho slov skupina občanov nemá dostatočnú silu a vážnosť, preto plánujú založiť občianske združenie, ktoré by mohlo záujmy obyvateľov zastupovať oficiálne. „Do septembrového zastupiteľstva by sme chceli pripraviť vlastný návrh, o ktorom by zastupiteľstvo hlasovalo,“ priblížil Bohinský.
Musí sa zmeniť funkcia lesa
Občianska iniciatíva bojuje za zmenu funkcie lesa. „Chceme, aby sa z hospodárskeho zmenil na les osobitného určenia alebo rekreačný les,“ objasnil Bohinský s tým, že v tom prípade by sa musel obmedziť výrub.
S mestom zatiaľ nenašli spoločnú reč. „Mesto toto nemôže brať na ľahkú váhu, pretože žiadnemu Lučenčanovi nemôže byť ľahostajný osud nášho lesa,“ upozorňuje Bohinský. Vážnosť situácie podtrhla aj petícia, ktorú podpísalo 3200 občanov. „Nerobili sme žiadnu veľkú kampaň. Hárky sa posúvali len medzi známymi. Podpisy sme zbierali asi mesiac,“ konštatoval s presvedčením, že keby bola petícia podporená kampaňou v uliciach mesta, vyzbieralo by sa omnoho viac podpisov.
Potenciál pre rekreačnú oblasť
Obyvatelia bojujúci za zastavenie výrubu chcú dospieť s vedením mesta k dohode. „My nechceme na nikoho útočiť. Nikoho neobviňujeme, že sa niečo robí zle, alebo že sa kradne či robí načierno. Odzneli aj také názory na sociálnych sieťach, ale s týmto stanoviskom sa nestotožňujeme,“ zdôraznil Bohinský.
„Len by sme chceli, aby sa to začalo brať z ľudského hľadiska. Do mestských lesov chodia rodiny s deťmi, trávia tu voľný čas, športujú. Mali by sme ich zachovať pre ďalšie generácie,“ dodal.
Aktivisti by chceli, aby sa v budúcnosti v lese vybudovali turistické, cyklistické a náučné chodníky. Mestské lesy spoločne s priehradou Ľadovo vidia ako obrovský potenciál pre rekreačnú oblasť. „Bolo by potrebné vyčistiť priehradu a sprevádzkovať ju aj na kúpanie. Mestské kúpalisko nie je pre okresné mesto postačujúce,“ domnieva sa Bohinský.
Priložia ruku k dielu
Obyvatelia sú ochotní priložiť aj ruku k dielu. „Namiesto toho, aby sme si túto lokalitu zveľadili, tak si to tam vypílime. Keby bol záujem zo strany mesta, pomôže, v čom bude treba. Budeme sa snažiť získať granty, aktívne sa zapojíme do prác. Keď je záujem, vždy sa dá nájsť cesta.“
Podľa Bohinského je teraz dôležitá podpora obyvateľov. „Nechceme, aby si mysleli, že petíciou to skončilo. Ľudia nám dali svoju dôveru a my urobíme všetko, čo bude treba, aby sme les zachránili,“ prisľúbil. Obyvateľov zároveň vyzýva k účasti na septembrovom zasadnutí poslancov.
„Chceme, aby ľudia prišli na mestské zastupiteľstvo a aby videli, čo pre nich poslanci robia a ako budú hlasovať. Musíme si uvedomiť, že rozhodnutia poslancov ovplyvňujú život nás všetkých. Pred samotným zastupiteľstvom chceme osloviť aj poslancov a predstaviť im náš návrh,“ dodal na záver Bohinský.
V prípade, že ich návrh poslanci neschvália, sú odhodlaní v boji za zastavenie výrubu pokračovať.