LUČENEC. Kompletnú históriu miestnej židovskej komunity, ktorá v meste pôsobila viac ako 200 rokov, približuje nová publikácia Lučenec - Synagóga v premenách času od autorov Márie Adamovej, Jozefa Puntigána a Eriky Sedliakovej.
Podľa vlastných slov sa ňou snažili splatiť dlh niekoľkým generáciám Židov, ktorí žili v Lučenci i v neďalekej dedine Tuhár a stali sa súčasťou histórie mesta. "V knihe je spomenutý príchod Židov do Lučenca, významní činitelia a predstavitelia tejto komunity a jej zvyky, ale tiež židovské školstvo a spolky, modlitebne, synagógy a cintoríny. Súčasťou publikácie je i kalendár, keďže zaujímavosťou je, že tento rok majú Židia prestupný rok s 13 mesiacmi," uviedla Adamová, podľa ktorej má aj kniha symbolicky 13 kapitol.
"Končí sa holokaustom a zoznamom všetkých Lučenčanov, ktorí sa z koncentračných táborov už domov nevrátili," dodala. Hospodársky prínos Židov pre Lučenec a jeho okolia je podľa nej nesporný. "Boli medzi nimi nielen obchodníci a podnikatelia, ale tiež vynikajúci lekári, advokáti, učitelia, vedúce osobnosti miestnych škôl a spolkov," priblížila autorka s tým, že publikácia je zároveň venovaná všetkým obetiam holokaustu a bezprávia 20. storočia.