LUČENEC . Dobrovoľný hasičský zbor z Lučenca sa teší z nového prírastku. Vo štvrtok 7. júla im odovzdal Alexander Nejedlý, prezident Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky, nové zásahové vozidlo.
Ako informoval Tomáš Časlovský, veliteľ mestského hasičského zboru a predseda Dobrovoľného hasičského zboru v Lučenci, nové auto bude pre nich veľkým prínosom. „Dostali sme nové Iveco Daily, čomu sa veľmi tešíme. Doteraz sme používali vozidlo Avia 30, ktoré bolo vyrobené ešte v roku 1974, odvtedy slúžilo nášmu dobrovoľnému hasičskému zboru,“ priblížil predseda. Staré auto má už najlepšie roky za sebou a podľa neho bolo v zlej kondícii. „Je dosť poruchové, často ho bolo treba opravovať. Vynakladali sa na to ročne nemalé finančné prostriedky,“ ozrejmil predseda.

Dobrovoľní hasiči sú privolávaní k požiarom i hrozbe povodní. Najčastejšie podľa predsedu zasahujú na jar a v lete, kedy sú časté požiare trávy. „Rovnako v období, kedy sú silné zrážky a hrozí zatopenie pivníc u súkromných osôb i v mestských budovách.“ Nové auto i protipovodňový vozík, ktorý dostali začiatkom roka, umožní hasičom rýchlejší a efektívnejší zásah, než doteraz. „Dúfam, že ich ale nebudeme musieť využívať príliš často,“ doplnil predseda.
Prácu dobrovoľných hasičov ocenil aj Igor Korniet, prednosta Mestského úradu v Lučenci. „Pomáhajú pri zásahoch profesionálnym zložkám, v poslednej dobe najmä pri povodniach- keď zatápa obyvateľom pivnice či nestíha kanalizácia. Človek si až vtedy skutočne uvedomí ich dôležitosť, keď zúria živly. Treba tiež vyzdvihnúť, že pomáhajú dobrovoľne, nečakajú od nikoho poďakovanie či odmenu,“ vyjadril sa prednosta.

Nové Iveco prevzali hasiči z rúk Alexandra Nejedlého, prezidenta hasičov. Prezident si je vedomý, že technika je pri zásahu nesmierne dôležitá. „Technika doteraz dobrovoľným hasičom chýbala. Preto sme sa rozhodli pred približne ôsmimi rokmi, že sa im pokúsime pomôcť. Vznikol tento unikátny projekt, vďaka ktorému sme zakúpili novú techniku a pomohli sme tak 1300 obciam na Slovensku,“ povedal prezident s tým, že takto sa dokážu dobrovoľníci starať o svoje obce sami. „Predtým do vzdialenejších obcí trvala cesta záchranným zložkám aj 20 minút, pričom prvých 10 minúť je vždy rozhodujúcich,“ zakončil.