LUČENEC/ŠANGHAJ. Jaroslav Šulek, rodák z Lučenca, je významnou osobnosťou vo svete umenia. Tridsaťosemročný profesionálny maliar v súčasnosti žije v Šanghaji, kde sa počas rokov stal uznávaným a rešpektovaným autorom, o čom svedčí aj jeho nedávny úspech. Ako jediný umelec, ktorý nie je pôvodom z Číny, otvoril 8. júla svoju výstavu v najprestížnejšej čínskej galérii Jinart Space. O jeho práci i samotnej výstave sme sa s autorom porozprávali.

V súčasnosti pôsobíte v Šanghaji, no pochádzate z Lučenca. Aký vzťah máte k rodnému mestu?
- S Lučencom sa mi spája rodina a priatelia, s ktorými som vyrastal. Keď prídem domov, preberáme všetky témy od politiky cez umenie až po šport. Mám rád tie chvíle.
Máte za sebou množstvo výstav po celom svete. Mohli vaše obrazy niekedy vidieť aj Lučenčania?
- Áno, v roku 2000 som ako prvý výtvarník samostatne vystavoval moje obrazy a sochy v podzemných priestoroch kalvínskeho kostola. Výstava trvala dva týždne a navštívilo ju 1500 ľudí. Odvtedy som ale ponuku samostatne vystavovať v meste nedostal.
Rodné mesto ste po vysokej škole opustili a začali cestovať po svete. Kam všade vás doteraz vietor zavial?
- Najprv som cestoval po Európe, neskôr Ázii. Moje cesty začali Karlovými Varmi, pokračovali Prahou, Parížom, Monakom a Londýnom. Neskôr som opustil starý kontinent a istý čas som pôsobil v Dubaji. Momentálne mám ateliéry okrem Lučenca v Bratislave i v Šanghaji.
Prejdime k vašej tvorbe. Ako by ste charakterizovali váš umelecký prejav a štýl?
- Témy často čerpám zo snov. Výsledok je surreálny, ale s prvkami z dnešnej reality. Najradšej maľujem krásu tohto sveta.

Kedy ste v sebe objavili vášeň k umeniu? Inklinovali ste k maľovaniu od detstva?
- Kresliť a maľovať som začal, už keď som mal dva roky. Neskôr ma preto otec ako päťročného prihlásil do prípravky na Základnú umeleckú školu v Lučenci.
Kde hľadáte inšpiráciu?
- Všade okolo seba. Rád cestujem a spoznávam iné kultúry, ľudí a ich zvyky či prírodu.
Najčastejšie používate techniku otláčania- dekalk. Preslávili ste sa aj jednou netradičnou, kde otláčate vlastné telo.
- Áno, je to tak. Pri tvorbe takéhoto diela začínam odtláčaním farieb prostredníctvom svojho tela pod určitými uhlami. Prenášaním svojej energie na plátno vytváram vrstvy a zhluky farieb. Potom sa na obraz zapozerám a objavujem v ňom zaujímavé tvary. Je to hra s vlastnou mysľou, kde všetko prebieha bez cenzúry mozgu.
Koľko obrazov namaľujete priemerne do mesiaca či roka?
- Niekedy je to do roka 13 obrazov a niekedy aj 50. Nikdy nemám stanovený počet, koľko obrazov mám namaľovať za určité obdobie. Vždy tvorím vtedy, keď ma zasiahne inšpirácia.
Sú niektoré diela, ktoré ste vytvorili, pre vás špeciálne?
- Najviac si cením obrazy, za ktoré som dostal svetovú cenu Salvadora Dalího, cenu Franza Kafku za umenie a cenu Zlaté plátno Paríž.
Maľujete aj na objednávku alebo sa tomu vyhýbate?
- Na objednávku som nikdy nemaľoval.
Majú o vaše diela záujem aj známe osobnosti?
- Áno, moje obrazy sa nachádzajú napríklad v zbierkach Lorda Eastleigha z Londýna, Madame Peugeot z Paríža či rodiny šejka Al Zayeda z Abu Dhabí.

Charakterizujú vás nielen ako skvelého umelca, ale aj obchodníka. V čom je tajomstvo vášho úspechu?
- Úspech vidím v mojich svetových oceneniach za tvorbu, v pozitívnych posudkoch od rešpektovaných medzinárodných kritikov či vo výstavách v renomovaných galériách a múzeách po celom svete. Rovnako v zahraničných publikáciách, v členstvách medzinárodných umeleckých spolkov, v súkromných zbierkach významných osobností a podobne.
Ste na to všetko sám, alebo okolo vás pracuje nejaký tím ľudí?
- Samozrejme, pracuje. Všetko sám obsiahnuť nemôžem. Mám okolo seba veľmi šikovných ľudí, napríklad právnika, fotografa, niekoľkých manažérov, asistentov, grafika či blogera.
Máte sa sebou množstvo výstav a podujatí. Je niektorá výstava pre vás špeciálna?
- Veľmi prestížnou akciou bola v roku 2014 moja samostatná výstava šesťdesiatich obrazov v Shanghai Hongqiao Contemporary Art Museum. Odborná verejnosť ju zaradila medzi TOP 10 akcií v Šanghaji, spolu s koncertom speváčky Taylor Swift a výstavami obrazov od maliarov ako Rubens, Van Dyck či Monet.
Chceli by ste sa zaradiť medzi týchto velikánov umenia alebo máte skromnejšie ciele?
- Mám len 38 rokov a už som s velikánmi ako Rembrandt Van Rijn, Renoir, Monet, Picasso, Dalí alebo Chagall spoločne vystavoval obrazy koncom roka 2014 na najvýznamnejšom veľtrhu umenia v celej Ázii- Shanghai Art Fair. Budem sa snažiť aj naďalej a nechám sa prekvapiť, kam to s božou pomocou dotiahnem.
Momentálne pôsobíte v Šanghaji. Ako dlho v ďalekej Ázii žijete?
- V tomto krásnom meste, ktoré má viac ako 25 miliónov ľudí, striedavo pôsobím od roku 2010. Vtedy som tu prvýkrát vystavil kolekciu šiestich obrazov v našom Slovenskom pavilóne na WORLD EXPO SHANGHAI.

Začiatkom júla ste tu zažili niečo výnimočné. Čo to bolo?
- V piatok 8.júla som otvoril vernisáž v najslávnejšej súkromnej galérii JINART SPACE v centre Šanghaja. Tento rok ju mesto zaradilo na druhé miesto v TOP akciách- tou prvou bolo otvorenie najväčšieho Disney Landu v Ázii. Som prvý cudzinec, ktorý v tejto galérii vystavil obrazy. Galéria je od svojho vzniku zameraná len na diela majstrov zo slávnych čínskych dynastií a na súčasných čínskych majstrov.
Tomu sa hovorí prelom. Ako sa vám to podarilo?
- Za moje pôsobenie v tomto meste som si získal rešpekt ľudí z prostredia umenia. Už niekoľko rokov navštevujem starého čínskeho majstra kaligrafie, kde sa učím tajomstvá tohto starodávneho písma. Výsledkom mojej výtvarnej tvorby je spájanie európskej a čínskej kultúry. Toto bolo zaujímavé pre majiteľa tejto galérie. Na vernisáž prišlo 150 pozvaných ľudí, šanghajská televízia a novinári. Bol to pre mňa neopísateľný pocit.
