POLTÁR. Víťazi krajského kola hry Plameň, ktorými sa na pretekoch v Málinci stali mladí hasiči z Poltára, úspešne reprezentovali náš región na celoštátnej súťaži. 8. a 9. júla sa v Banskej Štiavnici konal už 12. ročník. Pod trénerským vedením predsedu Dobrovoľného hasičského zboru v Poltári Jána Kulicha, niekoľkokrát okúsili chuť majstrovského titulu. Tentokrát na zlato nedosiahli. „Chlapci boli po prvých pokusoch na prvom mieste, po obede však pokazili obidva pokusy a obsadili druhé miesto,“ povedal tréner.
Na stupeň víťazov sa opäť postavili až po dvanástich rokoch. Vicemajstrami sa stali po štvrtýkrát. „Naše družstvá vyhrali desať ročníkov krajských kôl. Jedenkrát sme zvíťazili v celoštátnom kole. Striebornú priečku sme získali štyrikrát a bronz sme si odniesli raz,“ vymenoval úspechy družstva.

Patria medzi najlepších
Poltárske družstvo patrí medzi najúspešnejšie v rámci celého Slovenska. V roku 1995 sa zúčastnili medzinárodnej olympiády v Taliansku, kde v konkurencii 39 družstiev z celej Európy skončili na 7. mieste.
História pôsobenia mladých hasičov v Poltári sa začala písať už v roku 1972, kedy boli prijaté pravidlá pre celoštátnu hru Plameň. V tomto období začala systematická a komplexná práca s mládežou.
Kým najviac zapojených kolektívov bolo v roku 1988, kedy sa súťaže zúčastnilo 43 218 detí z celého Slovenska, v súčasnej dobe je ich počet zhruba 8 000.
„V sedemdesiatych rokoch mal v škole každý ročník od piatej triedy minimálne jedno desaťčlenné družstvo. V súčasnosti zapájame do súťaže jedno, výnimočne dve z celého mesta,“ priblížil vývoj tohto športu Kulich, ktorý je zároveň členom Republikovej komisie mládeže a medzinárodný rozhodca.
Poslaním hasiča je pomáhať
Dobrovoľné hasičstvo je pre odchovancov detských družstiev poslanie, koníček v ktorom je najdôležitejšia pomoc blížnemu, či už materiálna, technická alebo psychická. „Najväčším úspechom nášho zboru v práci s mládežou je prijatie nášho odchovanca do profesionálnej jednotky.“
Štyria odchovanci družstva skončili Katedru požiarnej ochrany a jeden práve študuje. Traja študujú strednú školu zameranú na požiarnu ochranu. „V krúžku mladých hasičov získajú okrem silovej a pohybovej prípravy aj technickú zdatnosť v používaní vecných a technických prostriedkov, skúsenosti s hasičskou technikou a tiež teoretické znalosti so spôsobom hasenia požiarov,“ vyzdvihol Kulich s tým, že nadobudnú zručnosti, aké nezískajú pri žiadnom inom športe alebo mimoškolskej aktivite.

Problémom modernej doby je podľa odborníka najmä pohybová aktivita súčasných detí. Ako zdôraznil, na svoj vek sú ťažké a nemotorné. „Toto je jedna z najväčších prekážok pri príprave na súťaže. Musíme deti učiť šprintovať, meniť frekvenciu a dĺžku kroku, našľapovanie,“ posťažoval sa.
Tréningy sú náročné
Tréningy sú preto veľmi náročné a s blížiacimi sa súťažami intenzívnejšie. Pred celoštátnym kolom trénovali dvakrát za deň. Okrem základov atletiky sa učia používať hadice, prúdnice, rozdeľovače a koše. Učia sa viazať uzly, tvoriť hadicové vedenia. Trénujú rozvinutie, rozloženie a stočenie hadice, spôsoby spájania. „Okrem toho sa učia jednu z najdôležitejších zručností a to postavenie člena v kolektíve.“

Musia sa naučiť akceptovať starších a tiež mladších členov družstva. „Musíte u nich vypestovať veľkú dávku spolupatričnosti. Musia sa dokázať obetovať pre slabších, pomáhať im a psychicky ich podržať,“ vysvetlil tréner.
On sám vie, o čom hovorí, veď dobrovoľnému hasičstvu zasvätil celý svoj život. „Som rád, že ma môj prvý vedúci Ján Kuvik v roku 1975 zobral do krúžku mladých požiarnikov a že mi ukázal činnosť, ktorej sa venujem popri svojej práci dodnes,“ spomenul na svoje prvé kontakty s hasičstvom.
„Viem o problémoch každého svojho odchovanca, snažím sa im pomôcť prekonať ťažkosti a odplácajú sa mi doživotným kamarátstvom,“ uzavrel Kulich.
