FIĽAKOVO. V tomto roku si Fiľakovčania pripomínajú osemdesiate výročie miestneho robotníckeho štrajku. Pri tejto príležitosti chcela samospráva zrevitalizovať pomník, ktorý v roku 1961 postavili na Červenej skale na počesť tejto udalosti. Hoci je národnou kultúrnou pamiatkou, je v dezolátnom stave. Obnovený pamätník chceli odhaliť v auguste počas osláv dní mesta. Natrafili však na mnohé komplikácie, kvôli ktorým ho zatiaľ zrevitalizovať nemôžu.
Na stavbu zabudli
Ako informoval Zoltán Varga, vedúci oddelenia ekonomiky a majetku mesta, pamätník v súčasnosti nemá majiteľa. „Jeho vlastníkom je podľa zápisu zaniknutý podnik Kovosmalt š.p. Fiľakovo. V rámci jeho likvidácie sa na túto stavbu zabudlo.“ Na likvidáciu majetku štátneho podniku Kovosmalt bola v roku 1992 založená Šiesta realitná spoločnosť s.r.o. „Spomenutý pamätník do majetku určeného na likvidáciu nebol zahrnutý. Pravdepodobne nedopatrením. Z tohto dôvodu v súčasnosti ako stavba na liste vlastníctva nie je evidovaná,“ ozrejmil Ivan Vanko, vedúci oddelenia výstavby, životného prostredia a stratégie rozvoja mesta. Okrem toho stojí na nevysporiadaných pozemkoch, ktoré majú až 24 majiteľov. „Polovica z nich sú neznámi vlastníci bez uvedenia bližších údajov na liste vlastníctva. Ešte v priebehu marca tohto roka sme oslovili všetkých 12 známych spoluvlastníkov, z ktorých dodnes iba traja doručili svoje kladné vyjadrenia k zámeru mesta,“ priblížil Varga.
Nakoľko je pamätník národnou kultúrnou pamiatkou, pred zahajaním rekonštrukčných prác potrebuje mesto súhlas aj od Krajského pamiatkového úradu. „Príslušný úrad na základe podrobného popisu plánovaných stavebných prác vydáva rozhodnutie k zámeru obnovy. K vydaniu tohto rozhodnutia je však najprv nutné vysporiadať majetkovoprávne záležitosti,“ povedal Vanko.
Štrajk bol najväčší v Československu
Robotnícky štrajk z júla roku 1936 je dodnes považovaný za jeden z najväčších mzdových bojov v histórii krajiny. „Najprv začali štrajkovať robotníci zo stolárskej dielne, neskôr sa pridali ďalší. Napokon 1800 robotníkov zo smaltovne Sfinx, neskôr známej ako Kovosmalt, vstúpilo do štrajku, pretože správa fabriky odmietla ich požiadavku na zvýšenie miezd,“ priblížila Viktória Tittonová, riaditeľka Hradného múzea vo Fiľakove. Spočiatku štrajkujúci nechceli opustiť závod, napokon ich vyhnali a usadili sa na vrchu Červená skala - Vöröskő a na miestnom futbalovom ihrisku.
„Takmer mesiac na týchto miestach spoločne bývali v stanoch a poľnohospodári z okolia im poskytovali stravu,“ informovala riaditeľka. Bol proti nim zorganizovaný aj policajný zásah, štrajk sa však skončil v auguste víťazstvom robotníkov. „Vedenie im napokon zvýšilo mzdy o 10 percent a štrajkujúci dokonca dostali 100-tisíc Kč navyše,“ dodala. Robotníci celkovo preštrajkovali približne 30-tisíc zmien.