TOMÁŠOVCE. Úhyn rýb v tomášovsom revíri znepokojil nielen rybárov, ale aj rekreantov. „Trávime tu na chate prázdniny. Už dva týždne sledujeme hromadný úhyn. Denne vynesieme sedem až osem vedier rýb, ktoré k nám privial vietor,“ upozornila Edita Gálová s tým, že z rybníka sa šíri nepríjemný zápach.

Predseda rybárskeho zväzu v Lučenci Ľubomír Víťaz sa domnieva, že situácia vznikla neokysličovaním vody. „Volal mi hospodár, že je krízový stav na rybníku. Voda z potoka nepriteká, lebo je veľmi slabý prietok,“ vysvetlil.
Vody bolo dosť
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), ktorý prevádzkuje priehradu v Ružinej a stará sa o reguláciu prietoku vody v Krivánskom aj Ipeľskom potoku, tieto tvrdenia odmieta. „Striktne odmietame, že nadmerný úhyn rýb spôsobilo nedostatočné okysličenie z dôvodu malého prítoku vody. Na základe výsledkov merania obsahu kyslíka akreditovaným laboratóriom je jeho množstvo dostatočné. Príčinu úhynu je potrebné hľadať niekde inde,“ tvrdí hovorca SVP Pavel Machava.
Po zistení situácie v rybníku, predseda rybárskeho zväzu kontaktoval vodohospodársky podnik, aby prietok zvýšili. „Niekoľkokrát som volal s riaditeľom, ale nesúhlasili s tým,“ ozrejmil Víťaz. Ako dodal, ich žiadosti vyhoveli až po viacerých urgenciách.

Zo stanoviska vodohospodárskeho podniku vyplýva, že dlhodobý priemer vypúšťanej vody je väčší, ako stanovuje Manipulačný poriadok schválený Okresným úradom v Lučenci.
„Na žiadosť Slovenského rybárskeho zväzu sme zvýšili objem vypúšťanej vody o približne 50 percent. Každú požiadavku na zvýšenie prietoku vody v Krivánskom potoku sme akceptovali a následne vybavili,“ uviedol hovorca.
Rybári prišli o tristo kilo rýb
Požiadavku na reguláciu prietoku v Krivánskom potoku v letných mesiacoch dávali rybári už v zime. Tu zatiaľ úhyn nezaregistrovali. „Je to pstruhový revír, ak sa situácia nezlepší, môžeme očakávať úhyn aj tu, pretože pstruh je veľmi háklivý“ obáva sa Víťaz.
Rybársky zväz prevádzkuje rybník v Tomášovciach už 25 rokov. „Za ten čas sme nikdy nemali takýto problém a vždy, keď bolo potrebné, tak nám vodu pustili,“ hovorí predseda.
„Množstvo a kvalita vody tečúcej v Krivánskom potoku bola a je dostatočná k takému odberu, ktorý postačuje na bezproblémový chov rybnej osádky. Čas a množstvo odberu vody je v rukách Slovenského rybárskeho zväzu, ktorý ako jediný disponuje s manipuláciou na odbernom mieste,“ konštatoval Machava.
Počas hromadného úhynu prišli rybári zhruba o 300 kilo rýb, čo predstavuje škodu približne 800 euro. O haváriu sa podľa predsedu zatiaľ nejedná. „Uhynuté kusy sme sa snažili vyzbierať,“ uzavrel Víťaz.