RIMAVSKÁ SOBOTA. Gemersko - malohontské múzeum v Rimavskej Sobote pripravuje vernisáž výstavy s názvom „Fenomén Gemer, retrospektíva“. Na veľkoformátových fotografiách predstavia posledné ročníky keramického sympózia "Fenomén Gemer".
Ako informovala Martina Mareková, PR - referentka múzea, výstava návštevníkom pripomenie hlinu, ktorá v minulosti v Gemeri-Malohonte podnietila rozvoj hrnčiarstva a tvorila dôležitú súčasť života ľudí. "Výstava prinesie prostredníctvom fotografií výsledky prác účastníkov keramického sympózia – Fenomén Gemer, ktoré reflektujú minulosť a súčasnosť využitia hliny a oživujú zabudnutú slávu hrnčiarstva v súčasnom, modernom ponímaní," priblížila manažérka.
Ako doplnila, „Fenomén Gemer“ je názov mladého keramického sympózia. Zúčastňujú sa ho mladí výtvarníci a študenti, so zameraním na keramiku, zo Slovenska i zahraničia- Česká republika, Poľsko, Nemecko, Anglicko, Ukrajina. Podujatie usporadúvajú každý druhý rok od roku 2009. Organizátorom je Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, OZ kRaj a Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote. "Organizačný tím vedú akademici Rudolf Malacký, Michal Kušík, Veronika Selingerová. "Centrálou sympózia je Zelený mlyn v Ožďanoch a výtvarné práce prebiehajú na ložiskách Breznička, Gregorova Vieska a Vidiná. Jeho zámerom je vytvorenie priestoru pre tvorbu mladých výtvarníkov v regiónoch Gemer-Malohont a Novohrad, ktoré sú na Slovensku známe bohatými náleziskami keramických ílov," povedala manažérka.
Z pohľadu keramiky boli tieto regióny podľa nej aj oblasťou významných stretov kultúr východnej Európy. Slováci, Maďari, Rusíni, Rumuni, Poliaci, Česi, Nemci- všetky národnosti sa odzrkadlili v tvorbe a výrobkoch miestnych hrnčiarov. Keramické ložiská sú u nás malé, ale neobyčajne pestré, najmä chemickým zložením, farbou a vlastnosťami. "To, čo nachádzame v tzv. geologicky starých krajinách rozložené v okresoch, nájdeme tu v jednej utešenej dolinke naskladané vedľa seba alebo nad sebou. Preto nosnou ideou mladého keramického sympózia je oživenie ducha Gemera-Malohontu a Novohradu v súčasnom ponímaní." Ako dodala, podstatou a zároveň výnimočnosťou akcie je, že výtvarné diela vznikajú priamo v teréne, v keramických ložiskách pod holým nebom, aby sa tvorca lepšie vžil s prostredím a materiálom.
Výstava „Fenomén Gemer, retrospektíva“ je zhrnutím doterajších ročníkov, ktoré sa konali v rokoch 2009, 2011, 2013 a 2015. Ich výsledky budú prezentované prostredníctvom veľkoformátových fotografií. "V rámci tejto retrospektívnej výstavy sa pripravuje aj vydanie katalógu, ktorý verejnosti jeho tvorcovia predstavia v závere výstavy," zakončila. Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 11. augusta o 15.00 hodine. Výstava potrvá do 30. septembra