Kokavou sa ozývala ľudová hudba a rozvoniavali begne

Na obľúbený festival Koliesko prišli tisícky návštevníkov.

Koliesko 2016.Koliesko 2016. (Zdroj: Klaudia Kovácsová)

KOKAVA NAD RIMAVICOU. Obec Kokava nad Rimavicou žila v posledných dňoch folklórom. Od štvrtka 4. augusta do nedele 7. augusta sa tu uskutočnil 26. ročník populárneho festivalu Koliesko. Do dediny v priebehu štyroch dní zavítali tisícky ľudí, ktorí si vychutnali pestrý program, jarmok, priučili sa tradičným remeslám v remeselníckej uličke a pochutili si na miestnych špecialitách. Na svoje si prišli aj deti, pre ktoré boli pripravené sprievodné podujatia a atrakcie, akými boli nafukovací hrad, trampolína či dvor Rozprávkovo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podujatie začalo vo štvrtok Kokavskými etnodielňami, ktoré prebiehali počas celého dňa v Rekreačnom stredisku Močiar. Hlavný program zahájili v piatok 5. augusta popoludní, na otvorenom pódiu pri fontáne. V tento deň si mohli návštevníci v rôznych častiach obce vychutnať folklórne programy, akými boli Tanečníci zrejú vekom, Ozveny z vrchov a dolín či  Z kopaničiarskeho sadu.

Hoci bola sobota pod mrakom, do obce v tento deň zavítalo najviac ľudí a podujatie zažilo svoj vrchol. V programe pri fontáne sa predstavili folklórne súbory Bočkoroši, Kýčer, detský folklórny súbor Čížiček, zaspievala aj Miljana Palatická z Lučenca a mnoho ďalších. Program pokračoval v miestnom amfiteátri a skončil veľkou tancovačkou pri krčme Lúč.

V rámci sprievodného programu boli v piatok a v sobotu pre všetkých záujemcov otvorené tematické dvory- Kokavský, sklársky, medový či cigánsky. Pri miestnom potoku si rozložili dielne remeselníci, ktorí návštevníkom predvádzali tradičné remeslá. "V tomto roku remeselnícka ulička zažíva svoj jubilejný ročník, sme tu už piatykrát. Túto uličku som založila preto, lebo sama som remeselníčka a vadilo mi, ak nás dali na jedno miesto s tými, ktorí výrobky len predávajú," povedala Ľubomíra Žilková, zakladateľka a organizátorka remeselníckej uličky. Okrem ponúkania svojich výrobkov tu remeselníci záujemcom predvádzali svoju prácu, ktorej sa mohli priučiť. V priebehu piatich rokov sa ulička značne rozrástla. "V prvom ročníku sme tu mali 12 stánkov, dnes ich tu je 33," doplnila organizátorka.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi remeselníkmi boli aj miestne ženy, ktoré ukazovali spracovanie ľanu od semiačka až po plátno. "Máme tu ľan, ktorý narástol v Kotoške v kokavskej časti. Učíme sa, ako sa trepe, češe či pripravuje kúdeľ," povedala Eva Sojková z Kokavy. Do remesla ju zaúča Rozka Murínová. "Už ostalo iba niekoľko ľudí, ktorí toto remeslo ovládajú a my sa od nich chceme niečo priučiť. Rozhodla som sa tak najmä z úcty k našim predkom, k práci, ktorú robila moja mamička," povedala Sojková. Spomenula, že v detstve sedávala na snovadlách, keď jej mama pomáhala tkať svojej sestre. "Zafixovalo sa mi to ako oáza pokoja. Keď tkám, oddýchnem si, nikam sa neponáhľam a je to pre mňa psychická očista," zakončila.

Život Rozálie Murínovej bol od detstva spojený s pradením. "Naučila ma to moja mama. Neskôr som začala robiť v miestnych sklárňach, tak som sa tomu nevenovala, nebol čas. Odkedy som na dôchodku, znova som sa k remeslu vrátila, aby som sa nenudila," povedala Murínová. 

SkryťVypnúť reklamu

Medzi remeselníkmi bol aj Michal Filo z Banskej Bystrice. Na Koliesko chodí so svojim fujarovým dvorom pravidelne. "Výrobe fujár sa venujem približne 30 rokov. Pochádzam z Heľpy a tam chodili každoročne na folklórne slávnosti aj fujaristi. Vtedy som si to zamiloval," povedal Filo. Po odsťahovaní sa do krajského mesta sa v spomienkach vracal k životu v rodnej dedine a začal sa venovať výrobe lyžíc a črpákov. "Neskôr som začal robiť zložitejšie veci, akými sú píšťalky a fujary." Ako ozrejmil, jedna fujara sa pod jeho rukami rodí aj niekoľko mesiacov. "Základom je dobré drevo, ktoré chodím hľadať. Keď nájdem vhodné, nechám ho vyzrieť viac ako rok. Samotná výroba mi trvá 80 až 100 hodín, podľa náročnosti vzoru," dodal. Do Kokavy zavítal tento rok aj so svojím synom Matúšom a hudobníkmi, s ktorými vo fujarovom dvore okoloidúcim aj zanôtili. 

V remeselníckej uličke si mohli záujemcovia pochutiť aj na tradičných špecialitách, ktoré na mieste vyrábali miestne šikovné ženy. Jednou z nich je aj Marcela Vývleková, ktorá piekla begne. "Je to lístkové cesto natreté vaječným žĺtkom, posypané vanilkovým cukrom a orechmi. Je to tradičná pochúťka z Kokavy. Spolu s ňou pripravovala dobroty aj Eva Skruteková z Poltára. Vyrábala chrapne podľa receptu jej starej mamy. "Volá sa to aj bolesníky, fánky či babie uši. Je to podobné cesto ako na rezance- múka, vajíčka, štipka soli, maslo a rum. Myslím si, že ľuďom to chutí," povedala Skruteková. 

Na Koliesku mala svoj dvor aj Miestna akčná skupina Malohont. "Robíme tu tvorivé dielne pre deti, aby mohli zmysluplne tráviť svoj čas," povedala Marta Gortová. Deti zaúčali do pletenia na cievke či vyšívania levanduľových vankúšikov. "V piatok sme mali veľkú účasť, deti o ručné práce mali záujem. V sobotu už bola väčšina v remeselníckej uličke, no pristavovali sa stále," dodala.

Pozrite si atmosféru vydareného podujatia v našej fotogalérii.

 

 

 

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 363
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 505
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 287
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 335
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 940
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 489
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 085
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu