DRIENČANY. Titulom Najrozprávkovejšia dedina regiónu Malohont sa môže pochváliť obec Drienčany v okrese Rimavská Sobota, ktorá sa v regionálnom internetovom hlasovaní 12 Naj umiestnila na ôsmom mieste. TASR o tom informovala Henrieta Struhárová zo združenia Mikroregión Rimava a Rimavica, ktoré hlasovanie organizovalo.

Významné obdobie zažili Drienčany hlavne počas 19. storočia, kedy v obci žili a tvorili viaceré známe osobnosti kultúrneho života. "Obec je výnimočná najmä ako dlhoročné pôsobisko známeho zberateľa ľudovej slovesnosti Pavla Dobšinského. Jeho prítomnosť tu môžete cítiť doslova na každom rohu. Už pri príchode vás privítajú drevené sochy princezien Krasomily a Milice. V strede obce možno vidieť babu Jagu v jej medovníkovom domčeku, ktorý stráži kocúr Emo a uvidíte tu aj Janka Hraška, černokňažníka či iné postavičky," uviedla Struhárová.
Slávneho obyvateľa Drienčan dnes pripomína Múzeum rozprávky, ktoré je zriadené v budove bývalej fary, kde Dobšinský prežil takmer 24 rokov. Medzi ďalšie významné osobnosti, ktoré v Drienčanoch pôsobili, patrí zberateľ ľudovej slovesnosti Jonatan Dobroslav Čipka, geológ Gustáv Lyskai, spisovatelia Ľudovít Kubáni a Ján Čajak mladší či osvietenský básnik a filozof Michal Steigel.

Návštevníci Drienčan nájdu v obci i viacero kultúrno-historických pamiatok. "Za pozornosť určite stojí evanjelický kostol s dreveným kazetovým stropom a drevenou kazateľnicou s akantovou ornamentikou. Kostol je obohnaný obranným múrom so strelnými otvormi. Súčasťou areálu kostola je aj kamenná renesančná zvonica zo 17. storočia," priblížila Struhárová s tým, že pod múrmi kostola sa nachádza pamätník, ktorý zobrazuje životnú tvorbu Pavla Dobšinského symbolmi zlatého pera, zlatej podkovy a zlatého vlasu.
V tesnej blízkosti dediny sa nachádza vodná nádrž Teplý Vrch i Drienčanský kras, ktorý je známy svojimi krasovými jaskyňami, škrapmi a závrtmi. "Vedie cezeň náučný chodník, ktorého súčasťou je oddychové miesto s priestorovými rozprávkovými slnečnými hodinami, labyrintom a perníkovou chalúpkou. Tam sa však neopeká Janko ani ježibaba, ale klobásky a slaninka," zakončila Struhárová.

Drienčany ležia v doline riečky Blh, 17 kilometrov severovýchodne od mesta Rimavská Sobota. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1291, kedy je uvedená ako Drenchen. Predpokladá sa však, že vznikla ešte skôr. Z roku 1344 existuje zmienka o obci pod názvom Derenchen, v roku 1773 sa spomína ako Drecžany, v roku 1868 ako Drínčany. Súčasný názov Drienčany dostala dedina v roku 1920.
História obce sa spája s rodom Derencsényiovcov, ktorí si tam v roku 1297 postavili hrad. V 15. storočí sa hradu zmocnil Ján Jiskra a v roku 1451 ho so svojimi vojskami dobyl Ján Huňady. Hrad koncom 17. storočia zanikol a v súčasnosti z neho zostali len nepatrné zvyšky prerastené hustým porastom.