LUČENEC. V Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci predstavili diela umelcov, ktoré vznikli na tohtoročnom Medzinárodnom keramickom sympóziu Lučenec-Kalinovo. Tvorivý pobyt každoročne prebieha v Kalinove, v závode Žiaromat.
Ako informovala Andrea Németh Bozó, kurátorka výstavy a historička múzea, podujatie je tvorivým pobytom keramikov a sochárov v priestoroch závodu vyrábajúceho žiaruvzdorné materiály. „Umelcom poskytuje závod materiál - kvalitnú hlinu nazývanú šamot a veľkokapacitné pece, ktoré im umožňujú vytvoriť väčšie diela ako v domácich ateliéroch,“ priblížila kurátorka. Ďalšími pozitívami pobytu pre umelcov sú podľa nej vymieňanie skúseností, ich vzájomná inšpirácia či inšpirácia netradičným industriálnym prostredím. „Častokrát využívajú prvky, ktoré sa nachádzajú v závode.“

Združenie keramikov Slovenska každoročne vyberie štyroch až piatich umelcov, ktorí strávia niekoľko dní v závode. Tohto roku nimi boli keramičky Firdevs Müjde Gökbel a Oya Asan Yuksel z Turecka, Veronika Selingerová z Českej republiky a Paula Hoššová z Bratislavy. „Tvorbe sa venujem už viac ako desať rokov. Keramika narába s hlinou, ktorá je veľmi dobrý improvizačný materiál. Dokáže napodobniť drevo i kameň, je expresívna, môže byť aj strohá,“ priblížila svoju vášeň Paula Hoššová, ktorá sa podujatia zúčastnila štvrtýkrát. Na svojej práci pokladá za zaujímavý aj moment prekvapenia. „Je to čaro nechceného, keď z pece vyjde niečo iné, ako ste očakávali, no výsledok je ešte lepší. Je to mystika keramiky.“ Sympózium keramička považuje za výbornú príležitosť na vytvorenie veľkoformátových diel i zažiť atmosféru továrne, ktorá umelcov podľa nej veľmi ovplyvní. Tohtoročné podujatie si pochvaľuje. „Boli sme, ako sa hovorí, z jedného cesta. Keramici sú podobní ľudia, čiže sme si rozumeli veľmi dobre. V mnohých veciach sme sa navzájom inšpirovali a dúfam, že sa ešte stretneme,“ doplnila umelkyňa.

Vernisáži predchádzal po prvýkrát aj Deň keramiky. Podľa Ivety Kaczarovej, riaditeľky múzea, chceli podobné podujatie zorganizovať už niekoľko rokov. „Táto otázka u nás rezonovala dlho, nakoľko sme chceli viac priblížiť širokej verejnosti účastníkov sympózia. Doteraz sa s nimi stretávali len na vernisáži, no chceli sme, aby ich mohli vidieť aj pri práci,“ priblížila riaditeľka. Na Dni keramiky si návštevníci mohli vyskúšať náročnú prácu s hlinou. „Priniesli sme šamot zo závodu Žiaromat, aby ľudia videli, že to nie je klasická hrnčiarka hlina. Je to tvrdý a drsný materiál, s ktorým sa pracuje ťažko. Tak vedia lepšie oceniť, aké jemné diela z neho dokážu umelci vyrobiť,“ doplnila riaditeľka s tým, že dúfa, že Deň keramiky sa stane tradíciou podobne ako sympózium a vernisáž.
Medzinárodné keramické sympózium Lučenec-Kalinovo organizujú nepretržite od roku 1999, čím sa stala keramickým sympóziom s najdlhšou tradíciou na Slovensku. Novohradské múzeum ho organizuje v spolupráci so Žiaromatom Kalinovo, Združením keramikov Slovenska, mestom Lučenec a obcou Kalinovo.