LUČENEC. Priemyselný park JUH v Lučenci je stále poloprázdny napriek tomu, že v ňom mali nájsť zamestnanie stovky ľudí. Vo vzduchu visí otázka, či mesto bude musieť vrátiť peniaze poskytnuté na jeho výstavbu. Samospráva by mohla prísť o milióny eur.
Ako informovala Michaela Hrnčiarová, hovorkyňa mesta, priemyselný park s rozlohou 6,3 hektárov vystavali počas rokov 2008 a 2009. „Jeho výstavba bola financovaná zo štrukturálnych fondov a štátneho rozpočtu,“ priblížila hovorkyňa. Náklady na jeho výstavbu sa v tom čase vyšplhali na takmer 97 miliónov korún, čo je v prepočte viac ako 3 milióny eur. Samospráva sa zaviazala, že v priemyselnom parku budú sídliť tri spoločnosti, v ktorých nájde prácu 252 ľudí. Túto podmienku bolo potrebné splniť v rámci merateľných indikátorov do konca roka 2015.
Mesto nesplnilo podmienky
„Momentálne sa v priemyselnom parku etablovali dvaja investori, ktorými sú Kočalka, výrobca nábytku, a PWR – Plastic Waste Recycling, a.s., firma zaoberajúca sa spracovaním plastového odpadu,“ povedala hovorkyňa. Nakoľko samospráva nesplnila stanovené podmienky, vo vzduchu visí otázka, či bude musieť čiastočne alebo dokonca v plnej sume vrátiť poskytnuté peniaze. Podľa hovorkyne v súčasnosti rokujú s viacerými investormi. „Predpokladaný počet nových pracovných miest je približne 300.“ O akého investora ide, však nekonkretizovala. Samospráva podľa nej rokovala s viacerými investormi aj počas minulého roka. „Mesto využíva všetky možnosti v rámci svojich kompetencií, aby indikátor naplnenia počtu pracovných miest bol splnený,“ doplnila.
O tom, či sa črtá nejaký konkrétny investor, je zatiaľ ticho aj v mestskom zastupiteľstve. „Zatiaľ ohľadne tejto veci neviem nič nové. Poslanecké grémium na túto tému by sme mali mať 25. augusta,“ povedal poslanec Pavol Balážik. Aktuálne informácie ohľadne priemyselného parku nemá ani poslanec Jozef Oravec. Samospráve vyčíta nedostatočné poskytovanie informácií. „Na mestskom zastupiteľstve som už interpeloval, aby formou informatívnych správ informovali verejnosť aj mestské zastupiteľstvo, ako sa plnia ukazovatele,“ povedal poslanec. „Je nutné poskytovať informácie aj ohľadne takýchto záležitostí, nie len o labuti v parku či synagóge,“ doplnil.
Peniaze už raz za park vracali
O vzniknutej situácii podľa poslanca Juraja Pelča hovorili s premiérom Robertom Ficom na poslednom výjazdovom rokovaní vlády v Lučenci. „Prisľúbil, že v tejto veci pomôže a vybaví 320 pracovných miest,“ priblížil Pelč. Podľa neho je v otázke záujmu investorov o priemyselný park kľúčové pokračovanie výstavby rýchlostnej cesty R2. „Vidieť to aj v prípade Pstruše. Cesta ešte ani nie je úplne dokončená a už tam postavili dve výrobné haly,“ ozrejmil Pelč.
Lučenec už v minulosti časť nenávratného finančného príspevku, ktorý získal na priemyselný park počas rokov 2006 – 2008, vracať musel. Približne 235-tisíc eur splatilo mesto ministerstvu hospodárstva v dvoch splátkach. Dôvodom na vrátenie peňazí bolo kontrolné zistenie zo strany Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu, týkajúce sa poplatku za uskladnenie zeminy z areálu priemyselného parku.