FIĽAKOVO. Folklórny súbor Jánošík z Fiľakova vznikol v roku 1996. Za svoje dvadsaťročné pôsobenie v Novohrade si získal pevné miesto na regionálnych podujatiach a nemôže chýbať na žiadnych folklórnych slávnostiach či obecných oslavách. Jeho kvalita postupne prerástla hranice regiónu a stal sa súčasťou mnohých celoslovenských podujatí.
Svojich priaznivcov si už získal aj ďaleko za hranicami vlasti a to najmä u Slovákov žijúcich v srbskej Vojvodine. Vznikli priateľstvá, vďaka ktorým sa uskutočnilo niekoľko návštev súboru u rodákov, už dve storočia uchovávajúcich slovenské tradície na dolnej zemi. Jedna z nich sa uskutočnila len nedávno.
„Zúčastnili sme sa zájazdu do obci Kysáč a Bajša. Žijú tu Slováci, ktorí odišli na dolnú zem z Málinca, Abelovej, Madačky alebo Šuli,“ upresnil vedúci folklórneho súboru Jozef Šulek.
V Kysáči gratulovali
V miestom národnom dome v Kysáči sa súbor zúčastnil osláv 20. výročia znovuobnovenia činnosti Miestneho odboru Matice slovenskej (MO MS) v Srbsku. „Pri tejto príležitosti sme zagratulovali jednému z členov, známemu choreografovi Jankovi Slávikovi k jeho významnému životnému jubileu,“ doplnil Šulek s tým, že osláv sa zúčastnila aj predsedníčka MS v Srbsku Katarína Melegová Melichová.

Súbor Jánošík prispel k vynikajúcej atmosfére a dôstojným oslavám takmer hodinovým programom.
Z dvetisíc Slovákov zostalo len dvesto
V obci Bajša bol súbor prvýkrát v roku 2014, kedy vznikol projekt vzájomnej spolupráce medzi tunajším MO MS a Domom MS v Lučenci. Odvtedy sa uskutočnilo niekoľko výmenných návštev, v rámci ktorých navštívili aj Bajšania Slovensko. Posledné vystúpenie Jánošíka v Etno dome bolo pokračovaním spolupráce.
„Už sa u nich cítime ako doma. Sme prvý slovenský súbor, ktorý tu vystupoval a oni sú za to veľmi vďační,“ vysvetlil vedúci. Ako dodal, v obci už nežije mnoho Slovákov. „Tam, kde ich žije málo, bohužiaľ, nikto zo Slovenska nechodí,“ dodal.

Najčastejšie vystúpenia súborov smerujú do obcí Petrovec, Padina, Kovačica či Stará Pazova, v ktorých žije okolo päťtisíc Slovákov. V Bajši ich v roku 1920 žilo asi dvetisíc. V súčasnosti z nich zostalo len okolo dvesto.