RIMAVSKÉ BREZOVO. Tromi minerálnymi prameňmi, nachádzajúcimi sa v katastri obce, sa môže pochváliť Rimavské Brezovo v okrese Rimavská Sobota. Ich okolie samospráva postupne upravuje a podľa slov starostu Mariána Šivaru v budúcnosti plánuje využiť ich turistický potenciál.
"Prvý a najznámejší prameň, ktorý bol aj v minulosti najviac navštevovaný, sa nazýva Štiavnik. Keď som tam chodieval ešte ako chlapec, tak už vtedy tam stál betónový základ so studňou. V súčasnosti sú tam vybudované aj dva prístrešky, jeden prekrýva prameň a pri ňom je postavený altánok na odpočinutie pre ľudí," priblížil starosta. Určitou nevýhodou tohto minerálneho prameňa je jeho ťažšia prístupnosť, keďže sa nachádza v lesnej kotline a od asfaltovej cesty k nemu vedú iba lesné cestičky.
"Pešo cez horu trvá cesta k nemu približne 20 minút. Ľudia ho však v minulosti intenzívne využívali, keďže v obchodoch nebol taký výber minerálnych vôd a celkovo sa žilo skromnejšie," dodal Šivara. Pokračoval, že ďalšie pramene boli predtým menej využívané a neboli také známe. Sú však prístupnejšie, pretože sa nachádzajú priamo pri ceste smerom na neďalekú obec Kyjatice. "Nižšie položený prameň sa nazýva Divá kyslá alebo aj Cigánka. Minulý rok sme ho vďaka Programu obnovy dediny zrekonštruovali. Dostali sme naň 3500 eur a projekt spolufinancovala aj obec," načrtol starosta, podľa ktorého sa na tomto mieste pôvodne nachádzal iba samotný prameň vyložený skalami, bez akéhokoľvek zázemia. Samospráva však prameň vyčistila od nánosov, upravila okolie a vybudovala aj altánok.

Posledný prameň leží pri tej istej ceste smerom na Kyjatice, je však situovaný vyššie. "Volá sa Radička a vyviera na dvoch miestach, pričom na jednom z nich je zachytený do betónových skruží. Vlani sme aj naň podali projekt, ale, bohužiaľ, nám neprešiel, takže tohto roku sa o to pokúsime znova," avizoval Šivara. Minerálne pramene pri Rimavskom Brezove, ktorých vodu miestni ľudia nazývajú šťavicou, sú výrazne železité. Podľa starostu sa traduje, že ich voda je výborná pri žalúdočných problémoch a podpore trávenia. "Navyše viacerí ľudia, ktorí mali problém s nedostatkom železa v krvi, mi potvrdili, že vďaka pitiu našej šťavice sa im jeho hladina upravila," povedal starosta, podľa ktorého obec všetky tri pramene pravidelne čistí a dezinfikuje.
"Napríklad hubárom, ktorí využívajú lesy v našom okolí, dobre padne napiť sa čerstvej minerálnej vody a osviežiť sa," doplnil. Všetky tri pramene plánuje samospráva prepojiť náučným turistickým chodníkom. "Turistický ruch sa v súčasnom období dosť rozmáha a my tu máme aj iné atrakcie, ktoré by ľudí mohli zaujímať," uviedol na margo tohto zámeru Šivara s tým, že už teraz šťavicu využívajú nielen domáci, ale aj návštevníci z okolia. "Chodia hlavne k prameňu Divá kyslá, ktorý je priamo pri ceste a možno tam zaparkovať. Jediným nedostatkom je jeho menšia výdatnosť," zakončil.