RIMAVSKÁ SOBOTA. Predmetom prvého jesenného mesiaca v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobotu bude hlinená dvojdielna fajka. Ako informovala Martina Mareková, tlačová referentka múzea, počas archeologického výskumu Hlavného námestia v Rimavskej Sobote, ktorý vykonali v rokoch 1993-1997 pod vedením archeológa Istvána B. Kovácsa, objavili mnoho významných archeologických nálezov vrátane kolekcie 8 hlinených fajok. Práve jednu z nich múzeum vystaví.

"Výnimočnosť fajky spočíva v tom, že je opatrená plochým rebrom, ktoré slúžilo na jej opretie o podlahu. Pri tomto spôsobe fajčenia je fajka položená na zemi a fajčí sa pomocou dlhej trúbeľky. Práve spôsob fajčenia nám indikuje aj jej chronologické zaradenie. Môžeme ju označiť ako jeden z najstarších typov fajok na území Slovenska a zaradiť do obdobia 17. storočia," priblížila Mareková.
Ako ďalej pokračovala, na území dnešného Slovenska sa fajčenie fajky udomácnilo až v priebehu 17. storočia, v čase osmanskej okupácie Uhorska. " Fajky sa dostávali na územie Slovenska aj zo západnej Európy, hlavne v súvislosti s tridsaťročnou vojnou, prostredníctvom žoldnierov, ktorí v nej bojovali. Najstaršie nálezy fajok na území Slovenska sa objavujú na významných hradoch alebo v stredovekých mestách, kde sú dokladom čulých obchodných stykov, nakoľko fajčenie v tom období nebolo bežnou záležitosťou," ozrejmila.
Prezentovaná fajka podľa nej patrí medzi niekoľko vzácnych zachovaných nálezov z územia Slovenska, ktoré dokladujú fajčenie tabaku vo fajke v 17. storočí. "Hlava fajky je valcovitej profilácie, je zdobená rytým geometrickým motívom- trojuholníky uložené horizontálne vedľa seba v pásoch. Krk fajky nie je zachovaný. Dno hlavičky je vyformované do plochého rebra slúžiaceho na opretie fajky o podlahu. Krk hlavičky nie je zachovaný. Fajka je opatrená glazúrou zelenej farby," opísala na záver.