Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Plusy a mínusy "vládnutia" primátora Milana Marka

Od jeho nástupu do funkcie primátora Mesta Lučenec uplynulo už 28 mesiacov. Milan Marko má viac ako polovicu volebného obdobia za sebou. Dozrel čas na bilancovanie.

PLUSY

Prišiel prvý zahraničný investor
Milanovi Markovi sa podarilo do Lučenca pritiahnuť zahraničného investora. (Novohradské noviny č.2 – titulná strana). Pre mesto s vyše 20-percentnou mierou nezamestnanosti je to viac ako dobrá správa. Minulý týždeň prišiel základný kameň závodu na výrobu polyuretánovej peny používanej v automobilovom priemysle pri výrobe sedadiel a opierok „poklepať“ aj premiér Mikuláš Dzurinda a minister hospodárstva Pavel Rusko. Prácu by tu malo nájsť okolo 350 ľudí (Novohradské noviny č.15).
V súvislosti so stavbou závodu kolujú po meste fámy o znečisťovaní ovzdušia. Až budúcnosť ukáže, či sú opodstatnené alebo nie.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozitívne zmeny v kauze Modré zeme
Pozitívna je aj skutočnosť, že za éry Milana Marka sa podarilo znížiť sumu, ktorú má Mesto Lučenec vyplatiť firme Števko v kauze „Modré zeme“. Hrozilo, že za hriechy minulosti bude musieť mesto zaplatiť pokutu až vo výške 250 miliónov korún. Túto sumu sa zatiaľ podarilo znížiť na 52 miliónov.
Súdny spor však stále nie je ukončený, takže tieto čísla treba brať zatiaľ s rezervou.

Podporuje šport
Primátor Lučenca Milan Marko podporuje šport. Už niekoľkokrát zachránil basketbalistov. Okrem finančnej injekcie, ktorú odsúhlasili poslanci, z vlastného vrecka daroval lučenskému basketbalu 100-tisíc korún. Finančnej pomoci sa od Milana Marka dočkali aj lučenskí futbalisti. Pričinil sa o vybudovanie umelého trávnika a sumou 200-tisíc korún z mestskej pokladnice pomohol vyrovnať dlh LAFC-u. Markovi treba priznať aj zásluhy pri presadzovaní myšlienky zakrytia zimného štadióna a svoju prvú odmenu daroval škôlkam.

Skryť Vypnúť reklamu

MÍNUSY

Chybný krok hneď v prvý deň
Primátorský sľub zložil 2. januára 2003. „Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem riadne plniť svoje povinnosti, ochraňovať záujmy mesta, dodržiavať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a ostatné všeobecné záväzné právne predpisy a pri výkone svojej funkcie primátora ich budem uplatňovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia,“ sľuboval Milan Marko.
Ešte v ten istý deň sa dopustil prvého chybného kroku. V deň nástupu do svojej funkcie podpísal nájomnú zmluvu na priestory, v ktorých dovtedy sídlila redakcia Novohradských novín, firme ML Trade.
„V ten deň som nastúpil do úradu a bol za mnou šéfredaktor Novohradských novín Macko, že chcú robiť nové noviny. Pôvodná zmluva o nájme vypršala, tak sme podpísali novú zmluvu s ML Trade. Podľa zákona je všetko v poriadku. Prečo by nemohli byť ďalšie noviny, konkurencia? Je to chyba vydavateľstva. Ako je možné, že šéfredaktor zradí vlastného vydavateľa?“ pýtal sa primátor. (Zdroj SME, január 2003). Zástupcovia Petit Pressu boli v nočných hodinách donútení odísť z redakcie. Asistovala pri tom na pokyn primátora Mestská polícia! Napriek urgenciám u primátora Milana Marka bol zástupcom spomínaného vydavateľstva znemožnený prístup do redakcie, v ktorej zostal celý inventár. Milan Marko dal sľub, že zástupcom vydavateľstva umožní vstup do redakcie. Slovo nedodržal! Áno, niekto si môže povedať - je to mediálny boj, čo má s tým spoločné Milan Marko, veď zákon neporušil.
Zákon síce neporušil, ale nedodržal slovo! Pýtam sa vás, občania mesta, je to náhoda, že tí, ktorí kedysi pracovali pre spomínanú firmu alebo len „pomáhali“ vydávať dnes už neexistujúci týždenník, sú zamestnancami mestského úradu alebo našli „útočisko“ v mestských spoločnostiach?

Skryť Vypnúť reklamu

Primátor mesta neznesie kritiku
Roky sa v Lučenci nekonala verejná diskusia občanov s poslancami. Aj preto sa traja poslanci – Peter Csúsz, Roman Grebáč a Miroslav Drobný - rozhodli 10. novembra 2004 pozvať do priestorov nemenovanej autoškoly každého, kto má záujem diskutovať o veciach verejných. (Avízo bolo medializované v Novohradských novinách v č. 45). Prišlo okolo 15 ľudí! Okrem iného na tomto stretnutí odznela aj kritika na chýbajúcu koncepciu mesta a bolo poukázané na údajný netransparentný postup pri predaji lukratívneho majetku mesta – tepelného hospodárstva (Novohradské noviny č.46). Čo nasledovalo? Rad obvinení a zastrašovaní na adresu Novohradských novín. V príspevku AD: Lučencu chýba koncepcia (Novohradské noviny č. 47) Milan Marko okrem iného tvrdí: „Mrzí ma prístup Novohradských novín, ktoré dávajú priestor len pre vyvolených. Na stránkach NoNo chýbajú objektívne informácie o konaní manažmentu mesta a z mestského zastupiteľstva, aj keď sú redaktori na konaní prítomní. Napriek výhradám som podpísal zmluvu o vydávaní Zvestí mesta. Verejnosť má byť objektívne informovaná, To, že prostredníctvom NoNo nie je, to je fakt.
Poradca primátora Daniel Macák vo svojom príspevku na margo verejnej diskusie tvrdil: „Myslím si, že toto stretnutie bolo účelové bez dostatočného zverejnenia a to naviac v súkromnej firme, za účasti niekoľkých ľudí. Veď keby chceli mať na stretnutí aj iné ako svoje názory, určite nájdu spôsob, ako pozvať aj iných poslancov, manažment mesta a iných odborníkov, ktorí sa danou problematikou zaoberajú. Jediné regionálne médium je pre diskusiu málo a môže byť manipulované a zneužívané. Som za to, aby bola verejná diskusia o rôznych témach a regionálne médium hlavne s informáciami z regiónu, mesta, ale nielen účelová diskusia pre pár vyvolených v jedinom regionálnom médiu.“
Občas mávam pocit, že poniektorým do nenávratna uniká zdravý úsudok. Veď ako ináč si možno vysvetliť tvrdenie M. Marka, že na stránkach Novohradských novín dávame priestor len pre vyvolených? V Novohradských novinách v tom čase totiž vychádzali Mestské zvesti. Nad obsahom mestských stránok dozerala redakčná rada v zložení: Ľ. Šimonides – prednosta, M. Šagátová – vedúca kancelárie primátora, V. Červenák – poradca primátora, R. Grebáč – poslanec MsZ. Túto radu zvolil Milan Marko!
Nuž, pýtam sa vás, občania mesta, ako nazvať tvrdenie Milana Marka, že dávame priestor len pre vyvolených? Strany sme poskytli bezplatne a do obsahu článkov redakcia nezasahovala! Ak si niekto dovolí tvrdiť to, čo mu vyhovuje aj v takomto priehľadnom prípade, keď existujú dôkazy, čo bude rozprávať tam, kde sa len ťažko dokazuje, na ktorej strane je pravda?

Hazard s peniazmi Lučančanov!
Dvadsiateho šiesteho júla 2004 podpísalo Vydavateľstvo Petit Press s Mestom Lučenec zmluvu o vydávaní mestských novín. Novohradské noviny vychádzajú vo vyše 15-tisícovom náklade. Strana inzercie stojí 35 500 korún. Prílohu pre mesto sme vydávali dva razy do mesiaca na dvoch stránkach celkom bezplatne! K tomuto kroku sme pristúpili preto, aby sme ušetrili financie občanov tohto mesta a zároveň aby malo mesto priestor pre zverejňovanie informácií. Nad obsahom dozerala redakčná rada, ktorú si vybral Milan Marko a články neboli cenzurované! Napriek tomu sa primátor rozhodol vydávať „svoje“ noviny, na ktoré poslanci vyčlenili na decembrovom mestskom zastupiteľstve takmer 1 100-tisíc korún. A to aj napriek skutočnosti, že na tom istom zastupiteľstve ponúkol zástupca Petit Pressu opätovne vydávanie mestských novín bezplatne.
Nuž, pýtam sa vás, občania tohto mesta, nezdá sa vám tento krok ako výsmech zdravého rozumu a hazard s vašimi peniazmi?
Milión je pekná kôpka peňazí. Dali by sa využiť napríklad v školstve, pri skrášlení námestia, prevádzkovaní plavárne, športu, na vybudovanie nocľahárne pre bezdomovcov, bezbariérový prístup na úrad, zaplátanie výtlkov na cestách, alebo... To by však nemohol ísť zdravý rozum bokom pred politickým rozhodnutím - mať v meste pred voľbami opäť svoje noviny!

Marka obvinili zo zneužitia právomoci verejného činiteľa
Sú prešľapy a prešľapy. Niektoré vyplávajú na povrch skôr, niektoré neskôr, no sú aj také, ktoré sa podarí ututlať. O tom, že sa z mestského úradu „stratil“ stroj veľký ako bager, sme písali v Novohradských novinách už 2. mája 2004. A pretože kompaktor nie je ihla, ťažko bolo utajiť jeho zmiznutie. Milana Marka v tejto súvislosti obvinili zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.
„Chorá“ atmosféra v mestskom parlamente
Milan Marko nedokáže na zasadnutiach mestského parlamentu udržať disciplínu a presadiť zdravý úsudok pred politickými rozhodnutiami. Chorú atmosféru v lučenskom parlamente sa nebáli verejne skritizovať poslanci Miroslav Drobný a Roman Grebáč.

Obchod spája aj najväčších nepriateľov
Na mestskom zastupiteľstve, ktoré sa konalo v júni 2004, sa situácia natoľko vyhrotila, že šiesti poslanci (R. Grebáč, P.Csúsz, P. Nagy, Š. Csák, J, Čavoj, O. Balco - zdroj Novohradské noviny č. 27) sa rozhodli na protest voči netransparentnému a neetickému konaniu primátora opustiť rokovaciu miestnosť! Milan Marko sa rozhodol, že najlepším investorom pre rekonštrukciu tepelných rozvodov je firma Energyr invest, s.r.o., ktorá začala fungovať len 18.júna 2004. Poslancom odporučil, aby podporili založenie novej spoločnosti za účelom rekonštrukcie a správy tepelno-technického zariadenia v majetku a.s. SPOOL so spomínanou spoločnosťou. Paradoxom je, že na zasadnutí mestského parlamentu, ktoré sa konalo 22. júna, poslanci odsúhlasili návrh poslanca R. Grebáča. Ten navrhol, aby primátor vypísal výberové konanie na miesto odborného poradcu, ktorý posúdi ekonomickú výhodnosť rekonštrukcie tepelného hospodárstva. Toto rozhodnutie primátor nerešpektoval. Posudok ohľadom výhodnosti rekonštrukcie bol vyhotovený na objednávku za tri dni. „Nebol dodržaný princíp transparentnosti. Ja tento stav nazývam tzv. rýchlou demokraciou, teda ja mám riešenie a ty ho demokraticky odsúhlasíš. Nespochybňujem havarijný stav, treba ho riešiť. Keď sa nenájde vhodnejšie riešenie pre zabezpečenie tepla, bude potrebné pustiť investorov do a. s. SPOOL a vytvoriť novú akciovú spoločnosť za účelom rekonštrukcie a správy tepelno – technického zariadenia majetku a.s. SPOOL, ale so spoločnosťou, ktorá prejde výberovým konaním,“ skonštatoval poslanec P. Csúsz. (Zdroj Novohradské noviny č. 27) Na margo odchodu z rokovacej sály dodal: „Musel som dať nejakým spôsobom najavo, že postup, aký zvolil primátor Lučenca, nie je demokratický a etický. Čakal som, že ma budú nasledovať aj ostatní moji kolegovia a mimoriadne mestské zastupiteľstvo, ktoré bolo zvolané 24 hodín predtým, nebude uznášaniaschopné. Za 24 hodín predsa nie je možné zorientovať sa v danej problematike. Na to je potrebné viac času a podrobná analýza.“ V sále vtedy zostalo 14 poslancov, trinásti z nich návrh Marka podporili. Hlasovania sa zdržal Miroslav Drobný. O týždeň sa poslanci stretli opäť. Marko a jeho „poradcovia“ si mohli spokojne mädliť ruky. Zakladateľskú zmluvu a stanovy obchodnej spoločnosti ESPOOL, a.s., s menšími kozmetickými úpravami poslanci odsúhlasili. Tepelné hospodárstvo sa dostalo do rúk súkromnej spoločnosti. V tejto súvislosti podal poslanec Roman Grebáč na primátora podnet na trestné stíhanie. Podľa šetrenia polície postup nebol protizákonný. (Poslanec však nástojí na ďalšom prešetrení – akom, to sa dočítate v jeho odpovedi na našu anketovú otázku už v budúcom čísle našich novín).
Okrem postupu, aký si zvolil primátor, je v súvislosti s tepelným hospodárstvom zaujímavý aj fakt, že krátko pred ich predajom našu redakciu často navštevoval napríklad taký poslanec J., ktorý kritizoval Milana Marka a potom, akoby šibnutím čarovného prútika, rétoriku voči nemu zmenil. No nebol jediný. Je to náhoda? Alebo vás, občania tohto mesta, napadá v tejto súvislosti aj niečo iné?

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Zelená Bratislava
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 967
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 011
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 210
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 351
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 320
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 123
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 908
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 964
 9. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 809
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 749
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Pohľad na obec Ľuboreč v Lučeneckom okrese v smere od susednej Závady.

V Lučenci hľadajú posily do tímov v celoplošnom testovaní, denná odmena je 70 eur

Záujemcovia sa môžu hlásiť do pondelka 26. októbra do 9.00 hod.

Ilustračné foto.

Po prvom dni testovania hlásia štyri testované okresy 2 225 infekčných osôb

Otestovaných bolo za prvý deň celkovo 61 905 ľudí.

Premiér Igor Matovič pomáha priamo v odbernom tíme v Tvrdošíne.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus na Orave: V sobotu zachytili 1600 pozitívnych prípadov (minúta po minúte)

Na Orave bol o celoplošné testovanie na Covid-19 opäť záujem.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Nitrania dnes išli na veľké nákupy aj na cintoríny

Načo budú otvorené obchody, keď môžeme ísť len do potravín a lekární? pýtajú sa ľudia aj Zväz obchodu.

V breznianskej nemocnici zomrel pacient, nepomohla ani liečba remdesivirom

Za dva týždne evidovala nemocnica desať vyliečených pacientov.

Už ste čítali?