LUPOČ. V obci Lupoč v minulosti stála kaplnka, ktorá bola i pútnickým miestom. V minulom storočí však bola po bojoch II. svetovej vojny zničená. Katolícka cirkev v spolupráci s Haličským občianskym združením a samosprávami okolitých obcí chcú postaviť novú kaplnku svätého Antona Paduánskeho na jej pôvodných základoch z roku 1696.
Smrteľne chorá grófka sa tu uzdravila
Ako informoval iniciátor myšlienky Jozef Pročko, vrch nad Lupočou je výnimočným miestom, o čom vedeli už aj naši predkovia. „Je to slovenské Medžugorie. Miesto s úžasnou energiou, miesto zázraku. A my sa oň nielenže nestaráme, ale ani o ňom nevieme,“ konštatoval Pročko. V minulosti bola kaplnka a skala pútnickým miestom. Podľa záznamov sem v roku 1780 prišlo na púť až 10-tisíc duší.
S kaplnkou sa spája príbeh uzdravenia grófky Forgáchovej. Dal ju postaviť v roku 1696 jej manžel Adam Forgách ako poďakovanie svätému Antonovi Paduánskemu. „Grófka bola ťažko chorá, umierala. V sne sa jej zjavil spomínaný svätec, ktorý jej povedal, že sa má ráno pozrieť z okna. Uvidí rozkvitnutú hrušku a vedľa nej skalu. K nej sa mala každý deň chodiť modliť za svoje uzdravenie,“ vyrozprával Pročko. Grófka tak podľa legendy učinila, každý deň ráno i večer chodila ku skale a modlila sa. „Napokon sa uzdravila. Cirkev oficiálne uznala, že grófka sa uzdravila na základe božieho znamenia.“
V roku 1754 stavbu obnovil Ján Forgách a nechal k nej pristaviť aj pustovňu. V roku 1945 však nemeckí okupanti z kostolíka ostreľovali okolie Haliče. Ruskí vojaci mínometnou paľbou kaplnku zbúrali. „Obyvatelia Lupoče pozbierali kamene a odviezli ich do dediny, aby postavili kostolík na inom mieste. Počas noci však všetky bez stopy zmizli.“

Musia počkať na dokončenie výskumu
Ako ďalej pokračoval, zatiaľ sa našli základy kostola, ktorý by chceli opätovne postaviť. Podporovateľmi projektu sú podľa neho katolícka cirkev a dekan František, občianske združenia Novohrad a Haličské Občianske Združenie i samosprávy okolitých obcí. Sú nimi Halič, Stará Halič, Lučenec, Polichno, Ábelová, Mašková, Ľuboreč, Lehôtka a Tuhár. Podľa Petra Čemana, starostu obce Tuhár, je stavba kaplnky dobrý nápad, ktorý by mohol dopomôcť i k rozvinutiu turizmu. „Má to silný príbeh a keby sem ľudia opäť začali chodiť na púte, bolo by to pre tento región iba prospešné,“ konštatoval.
V súčasnosti zhromažďujú materiály o tom, ako kostol pôvodne vyzeral „Hľadáme čo najpodrobnejšie informácie aj o materiáloch, z ktorých bol kostol postavený. Chceli by sme sa pri obnove čo najviac priblížiť k jeho pôvodnému vzhľadu,“ povedal Pročko. Náklady na stavbu by podľa neho nemali byť príliš vysoké, nakoľko pôvodný kostol či kaplnka neboli veľké. „Neskôr sa nám, dúfam, podarí nájsť aj miesto, kde bola postavená pustovňa. Teraz však musíme počkať, kým na mieste prebehne archeologický výskum,“ vysvetlil.
Kostol a pustovňa stáli na mieste pomenovanom Vinný vrch pri Lupoči, v lokalite Antolík. Podľa záznamov v pustovni pôsobil v roku 1723 pustovník Ján Alexi. „Považovali ho za vzdelaného muža, pretože absolvoval štúdium logiky. Jeho úlohou bola starostlivosť o kostol a žil z toho, čo mu doniesli obyvatelia dedín.“ Ako Pročko doplnil, miesto nad Lupočou má nepopierateľne výnimočnú energiu a záujemcov tam zvykne sám doprevádzať. „Každý to vníma a preciťuje inak, ale nikoho to miesto nenechá chladným,“ zakončil.