TISOVEC. Bilingválna výučba, teda vyučovanie niektorých predmetov v slovenskom i anglickom jazyku, je jedným z hlavných rysov Evanjelického gymnázia Tisovec (EGT) v okrese Rimavská Sobota. Podľa slov riaditeľky Heleny Pašiakovej, ktorá na čele EGT stojí od samého počiatku a patrí k jeho zakladateľom, zriadenie školy pred 25 rokmi bolo vyvrcholením nadšenia skupiny ľudí, ktorí si predsavzali obnoviť v meste vzdelávaciu inštitúciu tohto typu.
Aj z dôvodu rozšírenia bilingválnych škôl už dnes podľa nej však cudzí jazyk či počítače nemožno považovať za veľkú konkurenčnú výhodu. "Snažíme sa preto stavať na hodnotách a formovaní žiaka ako celistvej osobnosti. Chceme tiež rozvíjať kritické myslenie či istým spôsobom eliminovať negatívne dosahy na deti," načrtla riaditeľka.
Jedným zo symbolov tejto vzdelávacej inštitúcie je školská budova z roku 1928, kedy sa stavali takzvané jubilejné školy pri príležitosti 10. výročia vzniku Československej republiky. "Budova slúžila najprv ako meštianska škola, ktorú by sme dnes mohli prirovnať k druhému stupňu základnej školy a pripravovala deti pre praktické povolania," vysvetlila Pašiaková.
Dodala, že v rokoch 1938 až 1953 slúžila budova ako gymnázium, nasledujúce desaťročia bola využívaná na rôzne účely a istý čas i chátrala. Zmena k lepšiemu sa udiala až v roku 1992, kedy EGT vzniklo a zároveň sa začala aj obnova objektu. "Rekonštrukcia prebehla rýchlo a do vynovených priestorov sme sa presťahovali v novembri 1994," povedala Pašiaková.