LOVINOBAŇA. Matej Jurenka svoje miesto pre život našiel mimo civilizácie, obklopený len šumom stromov a spevom vtákov. Nie je žiadny pustovník. Bežne využíva moderné technológie a ľudí sa nestráni. Práve naopak. Jeho dom rozvoniava drevom a pozitívnu energiu z neho prichádzajú čerpať mnohí návštevníci.
Ak by ste čakali, že vás uvíta v drevenej chatrči učupenej medzi stromami, tak sa mýlite. Aj keď sa sem dostanete len lesnou cestičkou, na jej konci objavíte veľký, starostlivo upravený pozemok, uprostred ktorého dominuje romantická stavba domu, korešpondujúca s okolím, no poskytujúca potrebný komfort svojim obyvateľom.
Nábytok nahradí rozprávkový výhľad
„Nemám stoličky, dúfam, že to nevadí,“ vysvetlí a na vyvýšenom pódiu sa pohodlne usadí na vankúšoch. Chýbajúci nábytok úplne nahradí veľké okno s čarovným výhľadom na les.
Spoločnosť okrem bzučiacich včiel a vône nedotknutej prírody mu robí jeho štvornohý priateľ. Na otázku či sa tu sám nebojí odpovie otázkou. „Vy sa nebojíte v meste?“

Rozhodnutie žiť mimo bežný konzumný svet neprišlo zo dňa na deň. Pred šestnástimi rokmi sa mladému študentovi bratislavského gymnázia dostala do rúk kniha o joge. „Pozície, ktoré som v nej videl boli pre mňa veľkou výzvou. Priťahovalo ma k nej niečo duchovné, čomu som vtedy ešte nerozumel,“ spomína na svoj prvý kontakt s jogou.
Joga mu zmenila život
Začal podľa nej cvičiť. „V mojom živote sa všetko zmenilo. Našiel som si vlastný smer, ktorým chcem ísť,“ vysvetľuje.
Bežné sociálne normy ako vyštudovať, zamestnať sa, založiť si rodinu, zrazu nepredstavovali v živote mladého muža zmysel a to aj napriek tomu, že takéto očakávania mala aj jeho rodina. „Joga mi ukázala inú cestu mimo tohto hlavného prúdu. Viacej sa zaoberať sebou, vlastnou existenciou,“ tvrdí dnes už skúsený učiteľ jogy.
Podľa jeho slov pri svojej ceste našiel odpovede na otázky prečo je na tomto svete, prečo sa zrodil do tohto tela a podobne. Uplynuli štyri roky a po intenzívnom štúdiu jogy na Slovensku ho osud zavial do zahraničia.
Učarovali mu lesy nad Lovinobaňou
Od roku 2004 žil v Indii, kde sa intenzívne venoval štúdiu hatha a ashtanga jogy. Neskôr pôsobil a organizoval jogové semináre a workshopy v Malajzii, Singapure, Španielsku, Japonsku, Číne, Thajsku a Kambodži. „Ťahalo ma to tam svojou odlišnosťou, rozmanitosťou. Dalo mi to veľký rozhľad o tom, ako ľudia skutočne žijú, spoznal som ich kultúru. Ale nakoniec som sa aj tak vrátil,“ dodá s úsmevom.

Keď ako učiteľ jogy dostal pozvanie na Lovinku pri Lučenci, ešte netušil, že tu nájde svoj domov. V spoločnosti majiteľov a priateľov Petra a Martiny strávil rok, kým neobjavil nenápadnú stavbu v lese, ďaleko od ľudí. Vlastnými rukami a s pomocou priateľov zubom času ohlodanú stavbu premenil na svoj domov. „Dal som mu názov Prameň života a vdýchol mu novú energiu,“ pochváli sa svojim rozprávkovým domovom.
Zastane aj prácu v dome
K takémuto životu ho viedla túžba nájsť si svoju vlastnú cestu. „Malo by sa žiť v kontakte a súznení s prírodou. Ak sa odpojíme a tvárime, že sme jej pánmi, tak sa to obráti proti nám. Bez prírody by sme neprežili. Všetky zdroje, ktoré pre život potrebujeme sú z prírody,“ myslí si.
Pokoj, aký si na tomto mieste denne užíva, by mu mnohí mohli závidieť. Vytvoril tu ideálne podmienky na rozjímanie, meditáciu, cvičenie. „Chodia za mnou ľudia z celého Slovenska, ktorým sa venujem. Na Lovinke vediem hodiny jogy pre verejnosť,“ priblíži svoj bežný deň. Zastane aj bežnú prácu v dome či okolo neho. Čas venuje aj prechádzkam v prírode.

Inokedy sa dom zaplní hosťami, ktorí hľadajú rovnováhu, oddych, únik od každodenných povinností, stresu a uponáhľaného konzumného spôsobu života. Rovnováhu medzi obdobiami, kedy je obklopený ľuďmi a samotou si pochvaľuje.
Cesta zvukom ozdravuje
To, čo sa deje v jeho Prameni života funguje ako komunitné centrum pre ľudí s podobnými názormi a hodnotami. „Prichádzajú sem ľudia, ktorí sa chcú niečo naučiť, alebo sú to naši rovnocenní partneri, ktorí niečo učia nás,“ podotkne s tým, že ide o pobyty spojené s jogou, zdravou stravou, prechádzkami, meditáciou a cvičením.
„Mám tu rôzne hudobné nástroje, robím cestu zvukom. Ide o terapeutickú hudbu, ktorá pomáha ľuďom otvárať sa a uvoľňovať emócie. Učím ich mojim hodnotám voči prírode a ľudia si z toho zoberú čo oni uznajú za vhodné, s čím sa stotožňujú. Nikoho nenútim, že musí na svet pozerať mojimi očami. Rešpektujem rozmanitosť názorov.“

Ľudia ho vyhľadávajú ako liečiteľa. „Liečim ľudí, alebo lepšie povedané, ukazujem im ako byť šťastný.“ On sám svoje šťastie našiel. „Šťastie závisí aj od nálady. Nie je prirodzené ani možné, aby človek bol len šťastný. Ani by to nebolo zdravé. Ale dá sa dosiahnuť životná spokojnosť, súlad s prírodou a s tým, čo sa deje okolo,“ myslí si.
Splnil si svoje sny
Podľa Mateja je jeho najväčšia sila v realizácii vlastných snov. „Dokážem uskutočniť svoj zámer. To má súvis aj s jogou, že z úplného začiatočníka som sa vypracoval až na majstra.“ Svojim žiakom posúva to, čo sa naučil sám. „Keď som to skúsil ja, tak to do môjho života vnieslo poriadok. Lepšiu sebadisciplínu, zdravie, viac harmónie,“ hovorí. Nesnaží sa o niečom presviedčať. „Všetci študenti sú so mnou rovnocenní. Nikomu neprikazujem, čo má robiť, len dávam možnosti,“ zdôrazní.
Joga pomáha telu aby bolo silné a zdravé. Dokáže liečiť zdravotné problémy, zlepšiť kvalitu života. Je to cvičenie, ktoré vytvára harmóniu v našom bytí.
Pokiaľ má niekto sedavé zamestnanie, nie je v harmónii s telom, stačia aj jednoduché pozície, alebo iné techniky, ako práca s dychom alebo vedomá koncentrácia a môžu pomôcť nájsť stratenú rovnováhu. „Nie je to o tom, aby človek cvičil rôzne krkolomné cviky. To je skôr už len také moje vlastné vyjadrenie.“
Jeho pozície vyrážajú dych
Jeho cesta nebola ľahká. K svojmu majstrovstvu sa musel prepracovať obrovskou disciplínou, každodenným cvičením a celkovým životným štýlom. Pozície, ktoré dnes dokáže, obyčajnému človeku vyrážajú dych.

„Netreba sa báť toho, že joga je niečo z inej kultúry. Ja jednotlivé cviky prispôsobujem, vychádzam z cvikov jogy a prvkov gymnastiky, ale zaoberám sa aj slovanskými védami a snažím sa všetko vyjadriť v slovenčine a nedogmaticky,“ dodal na záver Jurenka.
Svoje učiteľské certifikáty získal v indickom Mysore, meste bohatom na jogovú tradíciu. Je certifikovaným učiteľom ashtanga jogy a klasickej hatha jogy a zakladateľom systému Shrivatsa Yoga - metódy na uvedomenie si a prebudenie plného ľudského potenciálu. Zároveň je certifikovaným učiteľom firewalkingu, teda chodenia po žeravých uhlíkoch.