V budove lučeneckého múzea vyšetroval vzbúrencov aj Janko Kráľ

V Novohradskom múzeu a galérii v Lučenci sa môžete do konca mesiaca dozvedieť viac o histórii advokácie.

Viktória Hellenbart (druhá sprava), kurátorka výstavy, má najradšej panel s prvými advokátkami.Viktória Hellenbart (druhá sprava), kurátorka výstavy, má najradšej panel s prvými advokátkami. (Zdroj: JM)

LUČENEC. Novohradské múzeum a galéria v Lučenci otvorilo novú výstavu. Tentokrát si posvietili na príbeh vývoja advokácie od čias starého Ríma až po súčasnosť. Výstavu Advokácia včera a dnes zahájili v priestoroch múzea v utorok 6. septembra, návštevníkom bude prístupná do konca mesiaca. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako priblížila Viktória Hellenbart, kurátorka výstavy a zároveň podpredsedníčka Slovenskej advokátskej komory, výstava informuje návštevníka prostredníctvom informačných panelov. „Táto výstava je svojim spôsobom unikát. Nepatrí medzi bežné výstavy, nakoľko je venovaná povolaniu advokáta, ktoré patrí medzi najstaršie povolania z histórie civilizovanej spoločnosti,“ ozrejmila kurátorka.

SkryťVypnúť reklamu

O povolaní advokáta máme skreslenú predstavu

Povolanie advokáta je podľa kurátorky v spoločnosti populárne a nachádza sa aj v mnohých scenároch filmov, čo však podstatu tohto povolania skresľuje. „Práve preto sme sa rozhodli, že laickej verejnosti priblížime túto profesiu bližšie. Ukážeme im, čo je práca advokáta a v čom je jej osobitosť,“ priblížila s tým, že vďaka výstave sa návštevníci majú možnosť naučiť odlišovať jednotlivé právnické profesie. Mnohokrát sa podľa nej totiž stretávajú s tým, že ľudia nevedia, v čom spočíva práca advokáta, sudcu a prokurátora, či aký je rozdiel medzi právnikom a advokátom. Ako vysvetlila, právnikom sa stáva každý, kto má vzdelanie v tejto oblasti. Advokátom sa stáva až po vykonaní praxe a zložení advokátskej skúšky.

SkryťVypnúť reklamu

Výstava je výsledkom jej spolupráce s Univerzitnou knižnicou v Bratislave a s pracovnou skupinou pre históriu advokácie pri Advokátskej komore. „Rozhodli sme sa zamerať na históriu advokácie na našom území. Návštevníkom poskytne informácie na 14-tich informačných paneloch.“ Plagáty uvádzajú podrobnosti o výkone advokácie v Uhorsku a Československu i o významných slovenských advokátoch. Medzi inými napríklad o slávnych národovcoch - bratoch Daxnerovcoch. Návštevníci sa však podľa nej dozvedia informácie aj o advokátoch, ktorí okrem aktívneho výkonu tohto povolania umeleckými počinmi vtisli pečať slovenskej literatúre, napríklad S. H. Vajanský, P. O. Hviezdoslav, I. Horváth, D. Okáli, J. Poničan. „Mnohí ich poznajú iba ako spisovateľov a nevedia, že pôsobili aj ako advokáti. Všetky panely však zjednocuje základná idea- konanie advokáta v rôznych spoločenských režimoch, vždy na prospech klienta," vysvetlila kurátorka. 

SkryťVypnúť reklamu

Pravdepodobne v budove strážili aj uhorskú korunu

Jej najobľúbenejším panelom je ten, ktorý sa venuje práci prvých žien, advokátok. „Málokto vie, že prvé advokátky sa objavili až v roku 1931. Dovtedy bolo toto povolanie výlučne doménou mužov. V súčasnosti je pomer žien a mužov v tejto oblasti približne rovnaký, čo je za ten krátky čas veľký pokrok,“ povedala kurátorka.

Advokátska komora je podľa nej v súčasnosti najväčšou stavovskou organizáciou na Slovensku, jej členmi je takmer šesťtisíc advokátov a 2500 advokátskych koncipientov. „Konkurencia je veľká, advokátsky chlebíček je čoraz náročnejší,“ doplnila na záver.

Ako priblížil historik múzea Štefan Chrastina, budova, v ktorej v súčasnosti sídli múzeum, je s advokáciou viac spätá, než by väčšina ľudí predpokladala. Súčasná baroková budova bola podľa odborníkov postavená na základoch staršej budovy. „Podľa jednej z legiend bola v 17. storočí sídlom vajdu, v ktorom strážili uhorskú korunu,“ priblížil historik. Po vypálení Lučenca v roku 1849 sa budova stala sídlom okresného súdu. Sídlil tu až do roku 1902. „Istý čas tu dokonca Janko Kráľ, ako nižší súdny úradník, vyšetroval vzbúrencov,“ doplnil historik. Zaujímavosťou je, že medzi vzbúrencov zaraďujú aj samotného Janka Kráľa.

Výstavu Advokácia včera a dnes si môžete pozrieť v priestoroch Novohradského múzea a galérie do konca septembra.


 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 384
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 536
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 319
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 371
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 973
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 527
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 076
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu