VEĽKÝ KRTÍŠ. Občianska iniciatíva Zabudnuté Slovensko pokračuje v sérii koncertov a diskusií dňa 20. 9. (utorok) vo Veľkom Krtíši. Podujatie sa uskutoční v priestoroch miestneho Mestského kultúrneho strediska. Séria odštartovala v Brezne symbolicky 8. 5. 2016 v Deň víťazstva nad fašizmom a hlavnými organizátormi a zástupcami iniciatívy sú novinár Andrej Bán a občiansky aktivista Michal Karako.

Obsahovou stránkou je diskusia s verejne známymi osobnosťami na témy slobody, extrémizmu, xenofóbie, ale aj novodobej histórie Slovenska 20. storočia so zameraním na totalitné režimy, ktoré výrazne formovali a zasahovali do verejného aj súkromného života. Koncerty a diskusie sú zároveň vyjadrením spolupatričnosti jednotlivým regiónom Slovenska a akousi symbolickou podporou v tom, aby na nich „zodpovední“ ľudia mysleli a riešili konkrétne problémy v nich dlhodobo a adresne.
Program je rozdelený na doobedňajšie premietanie dokumentu a diskusiu so stredoškolskou mládežou a samostatný podvečerný koncert známeho hudobníka, ktorý budú striedať diskusie pre širokú verejnosť (od 18:00).

Doobedňajšia časť programu zameraná na stredoškolskú mládež začne premietaním dokumentu Cesta Magdalény Robinsonovej. Po ňom bude nasledovať diskusia študentov so sociológom Fedorom Gálom, etnologičkou z Dokumentačného strediska holokaustu Monikou Vrzgulovou a novinárom Andrejom Bánom. Dokument je o živote Magdalény Robinsonovej, ktorá prežila holokaust, najmä o jej čase strávenom v koncentračnom tábore a o tom, ako ju táto skúsenosť ovplyvnila. Ale dokument je aj o jej detstve, dospievaní a ďalšom žití v dospelosti. Napríklad aj o čase po prevrate v roku 1989, keď si myslela, že scény, slová a činy, ktoré zažila počas vojnového slovenského štátu a v koncentračnom tábore, by sa mali navždy stratiť a vynárať sa len v jej desivých spomienkach ... ale nestratili sa. Vrátili sa s rétorikou a činmi niektorých ponovembrových politikov, ale aj občanov Slovenska, jej susedov a známych. A táto rétorika a činy vystúpili výrazne opätovne na povrch v posledných rokoch, na čo chce občianska iniciatíva Zabudnuté Slovensko upozorňovať a pomáhať ich potláčať.

Podvečerná časť programu určená pre širokú verejnosť začne o 18:00. Zostavu diskutérov Fedor Gál, Monika Vrzgulová, a Andrej Bán doplní historik z Ústavu pamäti národa Patrik Dubovský. Hudobnú časť programu vyplní Katka Koščová v sprievode Daniela Špinera. V podvečernej časti sa budú môcť do diskusie zapojiť aj občania regiónu a budú môcť vysloviť svoj názor na témy, o ktorých sa bude hovoriť. Vstup na podvečerné podujatie pre verejnosť je voľný.
Séria koncertov bude neskôr pokračovať v ďalších mestách a regiónoch Slovenska. Pôjde hlavne o regióny s vysokou podporou radikálnych strán a hnutí, regióny s vysokou mierou nezamestnanosti, v ktorých značne cítiť osobnú frustráciu a apatickosti ľudí z vlastného osudu a nezáujmu vedenia štátu o ich bežné potreby.
Bližšie informácie je možné získať aj na týchto stránkach: webová stránka : www.zabudnuteslovensko.sk, facebooková stránka : Zabudnute Slovensko
Zástupca občianskej iniciatívy Zabudnuté Slovensko : Michal Karako
V Bratislave 8.9.2016
Autor: Michal Karako