Mesto: K záchrane národnej kultúrnej pamiatky môžete dopomôcť aj vy!

Vyplnením formulára môžete pomôcť mestu vymyslieť, na aký účel by sa mohla Petrivaldského vila v budúcnosti využívať.

Petrivaldského vila v Hnúšti.Petrivaldského vila v Hnúšti. (Zdroj: Martin Babarík)

HNÚŠŤA. Petrivaldského vila v Hnúšti je národná kultúrna pamiatka, ktorá svojím netypickým vzhľadom dotvára kolorit mesta a ako jedna z mála zachovaných historických budov pripomína pozostatky meštianskej architektúry. Desiatky rokov je však nevyužívaná a čaká na svoju rekonštrukciu. Vile v súčasnosti svitá na lepšie časy, samospráva plánuje zabojovať o jej záchranu. Spoluautorom projektu bude aj verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako informovala Miroslava Vargová, členka komisie podnikateľskej činnosti, správy majetku mesta, obchodu a služieb a regionálnej politiky mesta, prvé kroky k obnove budovy už samospráva podnikla. „Po viacerých neúspešných pokusoch o rekonštrukciu, prenájom či predaj Petrivaldského vily schválili poslanci mestského zastupiteľstva v Hnúšti v rozpočte mesta na rok 2016 aj finančné prostriedky na spracovanie projektovej dokumentácie potrebnej k rekonštrukcii vily,“ ozrejmila Vargová.

SkryťVypnúť reklamu

Iniciátormi projektu boli podľa nej práve členovia komisie, ktorej je členkou.„Snahou komisie je ponechať vilu v majetku mesta a opätovne sa pokúsiť o jej rekonštrukciu, aby sa stala pýchou mesta a prezentovala ho v pozitívnom svetle.“

Mesto však zatiaľ nevie, ako by mohlo v budúcnosti zrekonštruovanú vilu využiť. Do projektu preto zapojilo aj širokú verejnosť. „Je potrebné dospieť k dohode o jej využití, aby po rekonštrukcii neostala zívať prázdnotou. Vyjadriť sa k tomu môžu obyvatelia, rodáci i priaznivci mesta Hnúšťa.“ Podnety a názory na to, ako by mala byť Petrivaldského vila využitá, môžu záujemcovia posielať prostredníctvom elektronického formulára. „Možno práve váš nápad sa stane námetom na projekt, ktorým sa bude mesto Hnúšťa v najbližších rokoch uchádzať o finančnú podporu na obnovu vily,“ vyzvala Vargová. Elektronický formulár s podnetmi môžu záujemcovia vyplniť do 10. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Dvojpodlažná vilka bola postavená v neoklasicistickom slohupribližne v roku 1830. Už v roku 1867 bola podľa Vargovej dokázateľne majetkom rodiny Petrivaldských. Navrhli ju stavitelia z Rožňavy s nepravidelným pôdorysom a typickou vežičkou. Priečelie vily je obložené kvalitnou piešťanskou pálenou signovanou tehlou. „Podarilo sa mi nájsť na rube dvoch rôznych rozpolených tehál značku – v ľavej časti elipsy písmeno U a v pravej časti uzatvárajúcej elipsu písmeno T. Podľa katalógu signovaných tehál na Slovensku by to malo udávať výrobcu, v tomto prípade Uzsicskay Téglagyár pri Piešťanoch,“ priblížil milovník histórie Martin Pliešovský z Hnúšte, ktorý o vilke zisťoval podrobnosti.

V pristavenom zadnom trakte bolo podľa neho v minulosti zariadenie na výrobu a plnenie sódovky do uzatvárateľných 3 a 5-litrových fliaš.

SkryťVypnúť reklamu

Pliešovský priblížil aj genézu pôvodných majiteľov vilky. „Pankrác Petrivaldský, prezývaný Dundy, bol povolaním lekárnik. Nie je známe, odkiaľ pochádzali jeho starí rodičia Ján a Mária, rodená Likovecová, isté však je, že jeho otec sa narodil v Rimavských Zalužanoch 13. novembra 1870 a umrel v Hnúšti v roku 1954. Povolaním bol zámočník.“ Ako ďalej informoval, matka Pankráca Petrivaldského, Mária, rodená Kolesárová, sa narodila 16. septembra 1885 a umrela v Hnúšti 17. decembra 1967.

„Hoci toto priezvisko nemá na Slovensku početné zastúpenie, vyskytuje sa. Mnohokrát sa mýlime v jeho písaní a uvádzame ho ako Petrivalský- bez písmena „d“. Tento problém opravil v matričnej knihe v roku 1931 matrikár Duda, ale znovu sa objavil v roku 1976, kedy 30. augusta bolo v knihe úmrtí zapísané meno Pankráca. Ten už nemal žiadnych pokračovateľov,“ doplnil na záver.

ELEKTRONICKÝ FORMULÁR: https://goo.gl/forms/TDmq6sEy8Yy7UOu43

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 101 443
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 369
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 119
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 471
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 328
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 077
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 918
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 483
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu