Zakalená voda a jej nízky tlak spôsobujú obyvateľom Polichna problémy

Ani po roku sa situácia v obci nezmenila. Dodávateľ zatiaľ vymenil iba 300 metrov potrubia.

Väčšina Polichna leží v kopcovitom teréne. Väčšina Polichna leží v kopcovitom teréne. (Zdroj: Klaudia Kovácsová)

POLICHNO. Problém s kvalitou a tlakom vody trápi Polichňanov už desiatky rokov. Situácia v obci bola v minulom roku medializovaná, odvtedy sa však veľa nezmenilo. Obyvatelia obce majú ťažké srdce na prevádzkovateľa, ten zas ukazuje prstom na ich nehospodárne správanie. Faktom však naďalej ostáva, že v Polichne problém s vodou pretrváva a obyvateľom strpčuje život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zakalená voda, nízky tlak

Ako informoval Pavel Kyseľ, starosta obce, s vodou majú problémy celoročne. „V lete, keď sú horúčavy, je tlak vody veľmi nízky. Na jeseň a v zime je zas priveľa zrážok a voda je zakalená,“ priblížil starosta. Problémy pravdepodobne spôsobuje fakt, že Polichno má jeden z najstarších vodovodov v Novohrade. Vystavali ho koncom dvadsiatych rokov minulého storočia a systém, ktorý zvolili, nie je pre obec v kopcovitom teréne najšťastnejší. „Vybudovali koncový vodojem, ktorý slúži ako akumulátor vody. Počas noci, keď bola nízka spotreba, sa vodojem napĺňal a cez deň dopĺňal tlak a množstvo vody. V súčasnosti to nie je dostačujúce riešenie, nakoľko je potrubie do obce dlhé a sme v kopcoch. Vodojem vodu nestíha vytláčať,“ konštatoval starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Prevádzkovateľom a dodávateľom vody do obce je Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť a.s., ktorá pitnú vodu dodáva prostredníctvom závodu 02 Lučenec. Spoločnosť problémy s vodou priznala. „Zdrojmi vody pre verejný vodovod sú podzemné vodné zdroje- pramene Timrava 1 a Timrava 2, ktorých priemerná výdatnosť je 0,5 -0,7 l/s. Ich výdatnosť a kvalitu výrazne ovplyvňujú  výskyt zrážok a klimatické podmienky, hlavne po výdatných zrážkových úhrnoch alebo topení sa snehu,“ informovala Slavomíra Vogelová, tlačová hovorkyňa spoločnosti.

Do vody dosýpajú chlórňan sodný

Podľa nej môže mať preto pitná voda zvýšené hodnoty v ukazovateli zákalu najmä v jarných a jesenných mesiacoch. „Limitné hodnoty v mikrobiologických ukazovateľoch však prekročené  nebývajú.“  Kvalitu dodávanej pitnej vody podľa nej pravidelne monitorujú a v prípade potreby upravujú dávkovanie chlórňanu sodného. „Ak zaznamenáme zvýšenú hodnotu zákalu v dodávanej pitnej vode, riešime to alebo  jednorazovým prepláchnutím potrubia, vypustením a vyčistením vodojemu, prípadne náhradným zásobovaním autocisternou. Zásobovanie zabezpečujeme dovozom pitnej vody priamo do vodojemu,“ povedala hovorkyňa s tým, že pristavením autocisterny zabezpečujú náhradné zásobovanie len v prípade dlhotrvajúcich dažďov, kedy cisterna neprejde poľnou cestou k vodojemu.

SkryťVypnúť reklamu

„Tu je potrebná kompletná rekonštrukcia vodovodu aj s prípojkami, inak sa problém nevyrieši. Zároveň by bolo potrebné namontovať všetkým vodomery, aby ľudia šetrili.“ Starosta sa vyjadril, že podľa neho sa voda kontaminuje kvôli poruche medzi prameňmi. „Myslím si, že ten spoj je tam deravý, tam sa voda kontaminuje a v takej forme priteká do obce. V nej je zas potrubie deravé a preto nemáme ani tlak.“ Podľa neho mohlo dôjsť k porušeniu spoja medzi prameňmi ťažkými mechanizmami. „Zvážalo sa tam množstvo dreva na nákladiakoch. Staré liatinové rúry to mohlo poškodiť.“

Výsledkom je, že do obce častokrát priteká do hneda sfarbená voda, ktorá podľa starostu aj zapácha. „Mnohí  z nej varia, mnohí ju pijú. Iní sa boja a kupujú si minerálky. Aké zdravotné potiaže môže jej dlhodobé pitie spôsobovať, nikto z nás nevie.“ Voda v zlej kvalite v súčasnosti podľa neho priteká neprestajne už približne trištvrte roka. Potvrdil, že dodávateľ pristupuje k náhradným riešeniam. „Vodu privážajú v cisternách a napĺňajú do vodojemu.“ Podľa starostu im pred časom prisľúbila spoločnosť nápravu. „Už pred rokmi mi povedali, že si to stanovia ako investičný zámer. Zatiaľ sa tak nestalo. Kompletná rekonštrukcia by stála asi 300-tisíc eur.“

SkryťVypnúť reklamu

Ak vôbec tečie voda, je hnedá alebo biela

Vodovod má po dedinu približne dva kilometre, ďalších 2,5 kilometra majú rozvody v obci. „Časť nad dedinou je relatívne v poriadku, potrubie menili v sedemdesiatych rokoch. Problém je najmä v obci.“ Približne 300 metrov potrubia v minulom roku prevádzkovateľ vymenil. Podľa obyvateľov to však nijaký efekt neprinieslo.  „Problémy vôbec neustali. Keď klesne tlak, nemáte šancu sa ani osprchovať,“ povedali manželia Schönovci, ktorí v obci kúpili vidiecky dom v roku 2004 a už piaty rok tu žijú. „Stále je to horšie a horšie. Je to patová situácia. Ani teraz sme dva týždne nemali vodu,“ povedal Zdeno Schön.

Rodina je jednou z tých, ktorí sú na tom s vodou najhoršie. Ich dom je na kopci, preto nemajú takmer žiadny tlak vody. „Cez call centrum v Banskej Bystrici sme to reklamovali už tisíc ráz. Oni nás odporučia do Lučenca do klientskeho centra, ktorí nám povedia, že s tým nič nemajú a máme volať údržbára, na ktorého nám ale kontakt nedajú. Takto si to pohadzujú ako horúci zemiak,“ posťažoval sa Schön. Jeho manželka Katarína súhlasí so starostom, že rekonštrukcia potrubia je nevyhnutná. „Aspoň v rámci dediny treba vymeniť  rúry. Zbytočne bude aj hore niečo opravené, pokiaľ bude voda pritekať do sita. Tu je diera na diere, sami vodári, ktorí tu naposledy opravovali kúsok potrubia, to povedali,“ povedala Katarína. Voda, čo sa cez diery v potrubí napokon dostane, je stále zakalená tak, že sa z nej bojí aj variť. „Buď je hnedá, alebo ju nachlórujú tak, že vám z kohútika tečie mlieko,“ konštatovala.

Podľa Schönovcov má problém s vodou vplyv aj na počet prisťahovalcov do obce. „Sami sme sa sem prisťahovali z Banskej Bystrice v domnienke, ako je tu krásne a zdravo. No keby sme dopredu vedeli o týchto problémoch, asi by sme si to rozmysleli. Nikto sem predsa nepríde bývať za takýchto podmienok, darmo je tu krásne. Voda je základ,“ povedal.

Na vine sú podľa dodávateľa aj obyvatelia

Spoločnosť priznala, že potrubie je v havarijnom stave. „Často sa na ňom vyskytujú menšie poruchy, ktoré je veľmi ťažké zamerať korelačnou technikou. K únikom vody dochádza aj z dôvodu havarijného stavu vnútorných rozvodov vody,“ informovala hovorkyňa spoločnosti. Podotkla však, že znížený tlak počas letných mesiacov spôsobuje aj zvýšená spotreba vody kvôli väčšiemu počtu chalupárov v obci a nešetrné správanie jej obyvateľov. „Dôležitý je fakt, že z vybudovaného počtu 69 prípojok má len 8 prípojok zabezpečené meranie spotreby vodomerom. Ďalšie majú paušál. Aj táto skutočnosť má výrazný vplyv na nedostatok pitnej vody, nakoľko obyvatelia  nakladajú s pitnou vodou nehospodárne. „Problémy s dodávkou pitnej vody sú podľa nej tiež častokrát spôsobené samotnými obyvateľmi. „Aj napriek vyhláseniu regulačných stupňov - zákaz polievania záhrad a trávnikov, polievania verejných priestranstiev, umývania áut či napúšťania bazénov - uvedené zákazy porušujú,“ konštatovala hovorkyňa.

Podľa obyvateľov je to však nezmysel. „Je to alibizmus. Žije tu veľmi veľa dôchodcov, ktorí rozhodne bazén nemajú. Mnohí dokonca nemajú ani kúpeľne, aby vodu používali na splachovanie. Mnoho domov je úplne prázdnych, kde nepoužívajú vodu vôbec. Takže v tom problém nebude,“ povedali Schönovci s tým, že ak by boli všetky domy v obci obývané, systém by určite zlyhal úplne.

Vymenili 300 metrov potrubia

V minulom roku začala vodárenská spoločnosť problém riešiť a vymenila časť potrubia. Kedy v rekonštrukcii bude pokračovať a v akom rozsahu, však spoločnosť nekonkretizovala. „V roku 2015 začala Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. s postupnou obnovou liatinového vodovodného potrubia za nové potrubie z materiálov HDPE. Konkrétne v roku 2015 sme na vetve 1-3 vymenili vlastnými pracovníkmi vodovodné potrubie v celkovej dĺžke 300 metrov vrátane opráv vodovodných prípojok,“ odpovedala na otázku hovorkyňa.

„Naozaj dúfame, že čím skôr vymenia aspoň potrubie v obci, aby sa zvýšil tlak vody, aj keď jej kvalita zatiaľ nebude lepšia,“ zakončil starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 428
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 592
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 362
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 418
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 020
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 593
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu