RIMAVSKÁ SOBOTA. Predmetom mesiaca október bude v Gemersko - malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote príbuzný krokodíla. Návštevníci budú môcť počas celého mesiaca obdivovať dermoplastický preparát gaviála indického. Tento rybožravý plaz v súčasnosti patrí k ohrozeným živočíšnym druhom.
Ako informovala Monika Gálffyová, biologička múzea, gaviál indický (Gavialis gangeticus) je blízkym príbuzným krokodílov. "Kedysi obýval všetky veľké riečne systémy indického subkontinentu. V súčasnosti je však kriticky ohrozený. Vo voľnej prírode žije už len približne 235 jedincov tohto druhu," priblížila biologička. Podľa nej spôsobuje drastické zníženie počtu gaviálov ničenie jeho životného prostredia, nadmerný rybolov i lov gaviálov kvôli jeho koži. Dospelé jedince dosahujú v priemere dĺžku 3,5 až 4,5 metra, niektoré samce však môžu mať aj 6 metrov. "Pri liahnutí sú mláďatá dlhé približne 35 cm a dĺžku jedného metra dosiahnu vo veku 18 mesiacov."
Preparát exotického plaza pochádza pravdepodobne zo zbierok Zjednoteného protestantského gymnázia v Rimavskej Sobote, ktorého riaditeľom bol János Fábry. Bol zároveň jeden zo zakladateľov a prvý riaditeľ Gemersko - malohontského múzea. "János Fábry na škole založil zbierku učebných pomôcok. V školskom roku 1914-1915 kúpil dermoplastický preparát gaviála spolu s ďalšími učebnými pomôckami a preparátmi od Jenő Tótha za 80 korún," ozrejmila biologička s tým, že neskôr sa časť zbierok gymnázia stala súčasťou prírodovedného kabinetu Základnej školy na Daxnerovej ulici v Rimavskej Sobote. "Škola ho spolu s ďalšími učebnými pomôckami darovala v roku 1990 Gemersko - malohontskému múzeu," doplnila na záver.
Netradičný preparát gaviála indického si môžu návštevníci pozrieť od 3. októbra do 31. októbra, každý pracovný deň od 8-mej do 16-tej hodiny v priestoroch Gemersko - malohontského múzea v Rimavskej Sobote.