FIĽAKOVO. V rámci akčných plánov na rozvoj zaostalých regiónov majú na Slovensku v najbližších rokov vzniknúť desiatky sociálnych podnikov. Rovnaký plán má aj samospráva Fiľakova, ktorá sa rozhodla využiť netradičný spôsob zbierania informácií v tejto oblasti. Prostredníctvom programu Európskej únie s názvom „Európa pre občanov“ cez internet oslovila mestá európskych krajín s výzvou na výmenu skúseností z oblasti sociálneho podnikania.
Zvolili netradičnú cestu
Ako informoval Attila Agócs, primátor Fiľakova, väčšina obcí a miest využíva jednoduchšie cesty na podobnú spoluprácu, napríklad cez existujúce partnerstvá alebo jazykovú blízkosť. „My sme sa rozhodli ísť inou cestou. Cez internetovú stránku, ktorú zastrešuje EÚ, sme podali celoeurópsku výzvu. Napísali sme, že v blízkej budúcnosti budeme riešiť sociálne podniky, uviedli sme naše skúsenosti a vyzvali ostatné mestá, aby sa podelili o tie svoje v danej oblasti,“ priblížil primátor.
Mesto výzvu zverejnilo ešte v júni tohto roku. Podľa primátora na ňu zareagovalo dvadsať miest z jedenástich štátov, napríklad z Maďarska, Chorvátska, Portugalska, Lotyšska, Talianska či Srbska. Počas dvoch mesiacov prebiehala vzájomná komunikácia a filtrácia krajín. „Zisťovali sme, čo máme s konkrétnymi mestami spoločné a rozdielne. Zaujímal nás ich pohľad na oblasť sociálneho podnikania. Zistili sme, že každý túto tému vidí inak. Jedni sa cez sociálne podnikanie snažia začleniť do spoločnosti bývalých väzňov, iní zase utečencov a ďalší hendikepovaných ľudí,“ priblížil primátor.
Na projekt žiadajú 150-tisíc eur
Na výzvu podľa neho okrem miest zareagovala dokonca aj rumunská europoslankyňa, ktorá by vytvorený materiál chcela poskytnúť jednotlivým rumunským župám. Spomedzi dvadsiatich miest napokon vybrali jedenásť, s ktorými má mesto podobné ciele. Dvanásť samospráv spoločne podalo projekt na dotáciu z EÚ s hornou hranicou 150-tisíc eur. V prípade schválenia dotáciu použijú na cestovné náklady zástupcov miest a následné vytvorenie materiálov o sociálnom podnikaní.
„Hoci sa 150-tisíc eur zdá byť veľa peňazí, už teraz sa obávame, že nám to stačiť nebude. Nemôžeme chcieť, aby napríklad Lotyši cestovali na Balkán a naopak. Preto sa chceme stretávať na regionálnej úrovni. To znamená, že skúsenosti si osobne budú vymieňať ľudia v rámci strednej, južnej či západnej Európy,“ povedal primátor s tým, že ak sa im podarí dotáciu získať, chcú ju využiť rozumne, aby dosiahli stanovený cieľ. „Chceme vytvoriť čo najpodrobnejší materiál o sociálnom podnikaní, ktorý bude možné aplikovať v praxi,“ doplnil primátor.
Projekt pomôže aj ostatným
Ako dodal, získané informácie použijú na projekty sociálnych podnikov v rámci už schváleného akčného plánu. „V nasledujúcich rokoch sa v našom regióne vybudujú desiatky sociálnych podnikov. Mnohé obce majú o ich vytvorenie veľký záujem, ale zatiaľ nevedia, ako na to. Práve spomenutý materiál by im mal slúžiť ako zdroj inšpirácií,“ zakončil.
Sociálny podnik chcú v Lučeneckom okrese v rámci akčného plánu založiť aj v obci Veľké Dravce. Ako priblížila Viera Rubintová, starostka obce, zamerať sa chcú najmä na poľnohospodársku výrobu. „Plánujeme pestovať kvety, zeleninu a ovocie. Môže sa to ešte v blízkej budúcnosti meniť a možno k tomuto zámeru pridáme aj niečo naviac,“ ozrejmila starostka. Materiál, ktorý vznikne v rámci projektu Fiľakova by starostka uvítala. „Určite by nám to veľmi pomohlo. Každá rada je dobrá. Lepšie je raz vidieť konkrétne skúsenosti, ako stokrát počuť teóriu,“ konštatovala starostka.