LUČENEC. V priestoroch Novohradského múzea a galérie v Lučenci prebehla vo štvrtok 29. septembra prezentácia tradičných krojov z obce Veľký Lom. Prostredníctvom akvizičného procesu sa odprezentované kroje stanú súčasťou zbierkového fondu múzea. Verejnosti však bežne prístupné nebudú .
Ako informovala Emília Mázorová, etnologička múzea a iniciátorka projektu, kroje obohatia ich etnografický zbierkový fond. „Vďaka spolupráci s Annou Baffiovou, Annou Bublišovou a Zuzanou Kušniarovou sa nám podarilo prostredníctvom projektu, ktorý sme podali na Fond na podporu umenia, kroje získať a začať s akvizičným procesom,“ priblížila Mázorová. Nakoľko sú podľa nej kroje považované za rodinné podklady ich majiteľov, ich prezentácia mala akvizičnému procesu dodať dôstojnosť a zároveň kroje predstaviť širokej verejnosti. „Proces prebieha bežne bez prítomnosti verejnosti, len v odbornej komisii. Získavanie predmetov do zbierky múzea takto mohli ľudia priamo sledovať,“ povedala s tým, že podujatím predstavili aj samotnú obec Veľký Lom.

Ako ďalej pokračovala, múzeu sa podarilo získať štyri druhy ženského kroja. „Predstavili sme svadobný, sviatočný, dievocký a smútočný kroj. Výnimočné boli najmä ten svadobný a dievocký,“ povedala Mázorová. Nevesty si podľa nej vyberali na svadbu čo najkvalitnejšie a najjemnejšie materiály. Rovnako ako dievocký kroj, aj svadobný vyniká partou. „Lomianska parta je odlišná od ostatných na Slovensku. Nikde nemali party, kde by boli stuhy aj vpredu aj vzadu a v takom počte,“ ozrejmila Mázorová. Lomianska parta je tiež jedinou zdokumentovanou partou v Novohrade. Je zachytená na dobovej fotografii Karola Plicku. Ako doplnila, svadobná parta sa od dievockej líšila najmä venčekom, ktorý partu v deň svadby dopĺňal. Dievocká parta mala miesto venčeka iba čelenku. Vlastnilo ju každé dievča. Podľa etnologičky museli dievčatá kvôli partám od seba stáť ďalej, lebo by sa nimi búchali. Mali predstavovať nevinnosť, čistotu a panenstvo. Na hlavu ich dávali 14- 15 ročným dievčatám.

„V dedine sa svadobná parta požičiavala, nemala každá nevesta vlastnú. Pri jej nasadzovaní tradične pomáhali ostatné staršie ženy- družičky a krstná mama nevesty.“ Repliku party však múzeum plánuje získať až v budúcnosti. Na prezentácii predstavili iba repliky, ktoré zhotovili nadšenci Sandra Poláková z Malaciek, dolnozemský Slovák Patrik Rago a Anna Bublišová z Veľkého Lomu.
Na podujatí sa zúčastnili desiatky návštevníkov, najmä žiakov a študentov. Medzi nimi boli aj žiaci Základnej školy na Vajanského ulici v Lučenci. „Od ôsmeho ročníka sa učíme regionálnu výchovu, vďaka ktorej bližšie spoznávame náš región. Preto sme prišli aj dnes na toto podujatie,“ povedala ôsmačka Janka Magicová.
Prezentácia krojov bola výnimočná aj tým, že verejnosti kroje nebudú v budúcnosti bežne prístupné. „ Uložia sa do depozitu a budú využívané v rámci výskumov a na príležitostné výstavy,“ zakončila.