LUČENEC. Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Lučenci združuje záujemcov o výkon rybárskeho práva. V súčasnosti má zhruba 2500 členov, z čoho je približne tristo detí do 15 rokov.
Užívacie práva má na devätnásť revírov v regióne. „Je to prideľované na základe rozhodnutia Ministerstva životného prostredia SR. Nám boli zverené do opatery menšie vodné plochy a tá väčšia na Ružinej centrálnemu orgánu Rybárskeho zväzu,“ priblížil predseda Ľubomír Víťaz, ktorý je štatutárom lučenského zväzu už 36 rokov.
Novohrad je najkrajší revír na Slovensku
Podľa neho je Lučenec jeden z najkrajších revírov na Slovensku. Chodia sem Bystričania, Brezňania i Zvolenčania. „Dôkazom je aj to, že o členstvo u nás majú záujem aj rybári z iných regiónov. Aktuálne ich máme niekoľko stoviek,“ vyzdvihol Víťaz.
V lete náš región navštevujú aj rybári zo zahraničia. Prevažne z Čiech a Maďarska. Najlepšie obdobie na lov je podľa odborníkov v júni. „V júli a auguste sú už veľké horúčavy, vo vodných plochách sa kúpe a ryby sú už zakŕmené,“ zdôvodnil predseda a zároveň upozornil na niektoré kuriozity.
„Do polovice júna je zákaz lovu dravých rýb. Je to kvôli tomu, aby ryba nebola rušená v čase výteru. Ale všetci vieme, že šťuka sa vytiera v marci, zubáč na prelome apríla a mája. Stanovená je aj doba hájenia úhora, ktorý sa vôbec nevytiera,“ pozastavil sa nad zvláštnosťami v zákonoch.
Najväčšie sumce mali šesťdesiat kilo
Zväz sa okrem plnenia rôznych povinností musí starať aj o zarybňovanie a stráž jednotlivých revírov. „Zarybňovací revír sa nachádza v Tomášovciach. Ryby nechováme na predaj. Nie sme podnikateľský subjekt. Tento chov je určený pre vlastnú potrebu do športových rybníkov,“ vysvetlil predseda.
Vďaka ušetreniu finančných prostriedkov, ktoré by inak museli investovať do kúpy rýb, môžu ceny povoleniek držať na dostupnej úrovni. „Rybárstvo je tak v našich končinách ešte vždy finančne nenáročný šport,“ domnieva sa Víťaz.
Ako hovorí, rybárstvo je hotová veda, no pre dobrý úlovok musí pri rybárovi stáť aj šťastena. Jemu samému sa viac ako päťkilový úlovok ešte nepodaril. „Najväčšie sumce chytili na Ľuboreči a vo Veľkej nad Ipľom pred desiatimi rokmi. Išlo o približne šesťdesiatkilového sumca.“ Kedysi sa veľké ryby dali chytiť aj v Ipli. Keď začali potok regulovať, život sa z neho pomaly vytrácal.
Rybu vymenia za pivo
Tak by to bolo aj s ostatnými vodnými plochami, keby sa nezarybňovali. Aj keď mnohí to, čo chytia, pustia späť do vody, sú aj takí, ktorí úlovok speňažia. „Niektorí sú schopní vymeniť rybu za pivo či poldeci. Po právnej stránke to zakázať nemôžeme, pretože rybár má právo privlastniť si dva úlovky za deň. Ale je to neetické,“ myslí si predseda.
Mestská organizácia sa stará aj o vydávanie povoleniek. Rybárčenie bez povolenky je pytliactvo a ide o trestný čin. „Ročne je to v našom revíri päť až sedem prípadov. Kontroly vykonáva rybárska stráž, niekedy aj polícia.“ V prípade, že rybárska stráž takéhoto nespratníka odhalí, hrozí mu nepodmienečný trest až na dva roky.
Organizujú súťaže
Na vodnej nádrži v Ružinej tento rok zaznamenali problém s vydávaním hosťovacích povoleniek. Napriek tomu, že rybársky zväz v Lučenci nemá užívacie právo na túto vodnú plochu, zabezpečuje tu stráženie. Na vydávanie povoleniek ale nemajú oprávnenie a užívateľ priehrady túto službu nezabezpečil.
Tento tichý šport je najmä o relaxe, no tí šikovnejší nemajú problém zmerať si svoje lovecké schopnosti s kolegami. „Máme jedno družstvo rybárov, ktorí nás reprezentujú na súťažiach športového rybolovu. Okrem toho preteky organizujeme aj my,“ podotkol Víťaz s tým, že na tieto aktivity majú vyhradený máj. Súťaže organizujú predovšetkým na Ľadove, vo Veľkých Dravciach a v Uhorskom.