FIĽAKOVO. Jedným z hlavných infraštruktúrnych problémov Fiľakova na juhu okresu Lučenec je chýbajúci obchvat centra mesta na ceste II/571 smerom na priemyselnú zónu na Šávoľskej ceste, kde pracuje okolo 2000 ľudí. Podľa slov primátora mesta Attilu Agócsa by obchvat okrem iného odbremenil centrum od kamiónovej prepravy.
Kamióny poškodzujú pamätihodnosti
"Kamióny nám naozaj v obrovskom počte prechádzajú cez centrum popri historických pamätihodnostiach a národných kultúrnych pamiatkach. Jazdia doslova pár metrov - napríklad od radnice, mestského múzea či kaštieľa, kde sídli gymnázium. Budovy sa tým poškodzujú a zároveň sa aj ničí cesta," zdôraznil primátor.
V malom priemyselnom mestečku, akým je Fiľakovo, nemožno podľa jeho slov očakávať rozvoj priemyslu bez zosúladenia infraštruktúry s potrebami mesta. "Nie je možné ďalej zvyšovať počet prechádzajúcich kamiónov bez toho, aby to šlo na úkor historických budov a cestovného ruchu, ktorý sa nám v meste tiež krásne rozvíja," podotkol Agócs.
Dodal, že ešte okolo rokov 2003 až 2004 vzniklo viacero štúdií, ktoré navrhovali spôsoby obídenia centra mesta, napríklad cez Farskú lúku a takzvanú Malú stanicu. "V súčasnom územnom pláne mesta je tento obchvat zahrnutý už od roku 2007. Tým pádom sme trochu aj obmedzovaní, keďže dotknuté pozemky by sme už nemali využívať na nič iné," vysvetlil.
Realizáciu by mohol odštartovať akčný plán
Kamióny by teoreticky mohli Fiľakovo obchádzať cez komunikácie v neďalekých dedinách Prša a Buzitka, podľa primátora však už s príslušnými orgánmi túto možnosť bez úspechu riešili. "Podľa nich nie je možné cez tieto obce povoliť takúto premávku," konštatoval Agócs s tým, že do vybudovania obchvatu tak zostáva jedinou trasou do priemyselnej zóny cesta cez centrum mesta.
Realizácii obchvatu by mohol pomôcť Akčný plán rozvoja okresu Lučenec. Ako totiž primátor doplnil, vláda na svojom lučeneckom výjazdovom zasadnutí v júni schválila v predbežnom zozname projektov akčného plánu 50.000 eur na projektovú dokumentáciu obchvatu. "Dotáciu by mohlo mesto podľa harmonogramu čerpať v roku 2018," ozrejmil Agócs.
Ostatná infraštruktúra v okolí a prístupové cesty do mesta však nie sú podľa neho v extrémne zlom stave. "Za problematický z hľadiska kvality povrchu však považujem úsek od Biskupíc. Hovoril som už s tamojším starostom, že onedlho budeme musieť začať riešiť túto situáciu na príslušných úradoch, pretože tam je cesta plátaná aj dvoj- či trojnásobne. Ide o cestu spravovanú Banskobystrickým samosprávnym krajom, preto sme sa o tejto téme rozprávali už aj s niektorými poslancami," zakončil.