POLTÁR. Banskobystrický samosprávny kraj avizoval výstavbu cyklocesty, ktorá bude Poltár spájať s Rimavskou Sobotou ešte pred tromi rokmi. Z viac ako dvadsaťkilometrovej trasy však župa doteraz vybudovala iba dvojkilometrový úsek smerujúci cez Rimavskú Sobotu na Kurinec. Kedy bude trasa dokončená v celej dĺžke zatiaľ župa upresniť nevie.
Doteraz vystavali dva kilometre
Ako informovala Michaela Piliarová, hovorkyňa kraja, v tomto roku chcú s prácami na cyklotrase pokračovať. Po minuloročnej investícii vo výške približne 100-tisíc eur, ktoré zaplatil kraj za dva kilometre cesty, v októbri začnú s budovaním ďalšej 5,3 kilometrovej časti trasy, tentokrát na opačnej strane. „Výstavba začne v meste Poltár, na miestnej komunikácii pri družstve a skonči v Hrnčiarskych Zalužanoch,“ ozrejmila hovorkyňa. Župa odhaduje náklady na výstavbu spomenutého úseku na takmer 239-tisíc eur. „Momentálne prebieha proces verejného obstarávania, po ktorom môže cena klesnúť.“
Práce by mali začať realizovať počas prvých októbrových dní a podľa hovorkyne potrvajú 30 až 40 dní. Opýtali sme sa, prečo s výstavbou župa v tomto roku zatiaľ nepohla a nezačala s prípravou projektovej dokumentácie v predstihu, pred začatím cyklistickej sezóny. Hovorkyňa však na otázku nereagovala. Kedy bude výstavba pokračovať a kedy by mohla byť cyklotrasa spájajúca dve okresné mestá dokončená, konkretizovať nevedela. „Ďalšie vybudovanie cyklistickej komunikácie závisí od schválenia finančných prostriedkov v budúcom období,“ zakončila.
Železničnú trať spájajúca Poltár s Rimavskou sobotou vystavali v roku 1912. Svojmu účelu slúžila desaťročia, až do roku 2000, kedy bola jej prevádzka zastavená. Ako v minulosti uviedla Ivana Kapráliková zo Železníc Slovenskej republiky, dôvodom mal byť rozpadnutý koľajový rošt. „Vysoké náklady potrebné na rekonštrukciu a zachovanie železnice napokon rozhodli o jej zrušení. V máji 2007 bola trať vyradená zo siete železníc,“ priblížila Kapráliková. Banskobystrický samosprávny kraj odkúpil 30-kilometrovú trať od železníc v roku 2013 na základe výnimky vlády, za symbolické euro. Podmienkou však malo byť vybudovanie cyklotrasy na železničnom zvršku.
Chceli ju budovať z eurofondov, realita je však iná
Podľa vtedajších vyjadrení Ivety Kurekovej z kancelárie predsedu kraja pre agentúru SITA predpokladali, že náklady na cyklotrasu nebudú vysoké, pretože ide o rovný povrch bez komplikovaných prevýšení terénu (až na chýbajúci most a tunel). Bývalé vedenie kraja chcelo podľa nej projekt financovať z eurofondov alebo prostredníctvom Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Maďarská republika. Súčasné vedenie kraja však výstavbu hradí z vlastného rozpočtu. V roku 2014 hrozilo, že výstavbu tejto trasy, rovnako ako cyklotrasy medzi Sliačom a Zvolenom, zrušia. Vtedy nový župan Marian Kotleba dokonca vetoval výstavbu druhej spomínanej trasy a odmietal schválenie celej sumy 633-tisíc eur na jej vybudovanie. Žiadal o spolufinancovanie samosprávy, krajskí poslanci však jeho veto prelomili. Cyklotrasa Zvolen- Sliač je preto od novembra 2014 realitou.
Dva roky problémov s projektmi v Banskobystrickom kraji
Župa počas posledných dvoch rokov brzdila či vetovala množstvo projektov. Marian Kotleba sa od začiatku jeho pôsobenia netají tým, že využívanie zdrojov z Európskej únie neschvaľuje. Jeho názor sa odzrkadľuje aj na financovaní projektov.
- Hneď po nástupe do funkcie v roku 2014 zrušil eurofondy pre niekoľko stredných škôl v kraji. „Nemôžeme rozdávať. Budeme sa snažiť zdroje hľadať všade, no zároveň s tým aj znížiť závislosť kraja od Európskej únie,“ povedal vtedy pre médiá Kotleba.
- Po nástupe do funkcie župana nepodpísal ani grant pre Domov sociálnych služieb Slatinka v Lučenci. Mal hodnotu približne 2,4-milióna eur a župan ho zmietol zo stola kvôli podmienke tradičného spolufinancovania zo strany zriaďovateľa. Na projekte domov pracoval približne dva roky a mal byť posledným krokom pri deinštitucionalizácii zariadenia. Vďaka projektu by prestavali vhodný objekt s dvorom v centre mesta, do ktorého by sa z izolácie na okraji mesta mohli presťahovať klienti s najťažším postihnutím.
- V nasledujúcom roku odmietal podpísať 20-tisícový grant z ministerstva kultúry na projekt Dni tanca, organizovaných Divadlom Štúdio tanca v Banskej Bystrici. 11. ročník podujatia museli napokon kvôli nedostatku financií zrušiť. Grant odmietol podpísať aj na projekt Stop extrémizmu bystrického divadla Bábkové divadlo na Rázcestí.
- Stále prebiehajúcou kauzou je aj odpredaj chátrajúcich nemocničných pavilónov v Rimavskej Sobote a Žiari nad Hronom pre Svet zdravia. Ich odpredaj schválili krajskí poslanci, no župan ich odmietol podpísať. Prvým dôvodom bola ich „výpredajová“ cena. Svoju ponuku Svet zdravia navýšil o 413-tisíc eur, no ako podmienku si stanovil investovať túto sumu do existujúcich častí nemocníc vo vlastníctve kraja, župan však presadzoval navýšenie kúpnej ceny bez ďalších podmienok. "Vytvorím komisiu, ktorej cieľom bude nájsť transparentný a spravodlivý spôsob riešenia situácie s nemocničnými pavilónmi v oboch nemocniciach," vyjadril sa začiatkom augusta Kotleba. Situáciu však odvtedy ešte viac skomplikoval, keď avizoval, že Svet zdravia má budovy v prenájme, preto sa nezaraďujú medzi prebytočný majetok kraja a zo zákona ich preto predať nemôžu. Krajské zastupiteľstvo o tejto veci rokovalo 3. októbra už piatykrát.
- V auguste toho roka župan stopol i grant od ministerstva kultúry určený na opravu prístupového chodníka a murovaného plota Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Minister kultúry Marek Maďarič vtedy označil Kotlebove konanie za „hlúpe, ignorantské a protislovenské.“ Ministerstvo pridelilo škole grant vo výške 30-tisíc eur, vedenie župy to však neschválilo s odôvodnením, že z dlhodobého hľadiska je existencia školy neperspektívna. „Nikto neodmieta prijať 30.000 eur. Jediný problém s touto dotáciou je, že je tam vyžadovaná desaťročná udržateľnosť,“ uviedol pre TASR riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík s tým, že zámerom zriaďovateľa je školu zlúčiť s druhým, väčším revúckym gymnáziom. „Keby ministerstvo kultúry vyhodilo zo zmluvy uvedenú klauzulu o udržateľnosti, tak je do večera podpísaná,“ povedal Uhrík. Podľa Maďariča však neistá budúcnosť školy nemôže byť dôvodom na odmietnutie grantu, najmä pokiaľ ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorou škola je. „Pamiatok máme množstvo, ale táto je symbolom nášho národného obrodenia a aj odkazom našich predkov o význame vzdelávania,“ zdôraznil.