FIĽAKOVO. Folklórny súbor Jánošík z Fiľakova vznikol v roku 1946. Jeho spoluzakladateľom bol aj otec známeho hudobníka Ondreja Molotu. V päťdesiatych rokoch súbor zanikol.
V októbri 1996 sa z iniciatívy Anny Šustekovej a vtedajšej riaditeľky Domu Matice slovenskej vo Fiľakove Alice Pisárovej činnosť súboru obnovila.
Keďže fungovali bez tanečnej zložky účinkovali ako folklórna skupina. „Myšlienka a prvé nácviky boli u manželov Krnáčovcov, ktorí neskôr tragicky zahynuli týždeň pred synovou svadbou pri Zvolenskej Slatine,“ priblížil Jozef Šulek. So začiatkami súboru sú úzko späté aj ďalšie mená. „Nedávno zosnulá tetka Molotová z Bukovinky, Anna Cerovská či Elena Brijáková z Mlyna pri Bukovinke,“ vymenoval.
Zo skupiny sa stal folklórny súbor
O tri roky neskôr pribudla tanečná zložka pod vedením Štefana Máliša. Po štyridsiatich rokoch sa tak začala písať nová história folklórneho súboru Jánošík. V roku 2002 do partie pribudli členovia FS Ipeľ z Trebeľoviec a taktovku nad novou zostavou prevzal organizačný vedúci Jozef Šulek. Súbor začal úspešne napredovať.
Počas dvadsaťročnej histórie potešili svojim bohatým programom nielen stovky domácich fanúšikov ale aj divákov v Maďarsku, Poľsku, Českej republike, Srbsku, Čiernej Hore a vo Francúzsku.

Vo svojej činnosti sa súbor zameriava na spracovanie folklórneho materiálu z oblasti Podpoľania, v ktorej majú členovia svoje korene. „Ich starí rodičia, alebo rodičia prišli do Novohradu za lepšou pôdou na prídely po 1. a 2. svetovej vojne,“ vysvetlila riaditeľka Domu Matice Slovenskej Alena Rezková.
Súčasťou súboru je ľudová hudba Ďatelinka
Okrajovo sa venujú aj oblasti Novohradu. Súbor má ženskú a mužskú spevácku zložku, tanečnú zložku, inštrumentalistov a ľudovú hudbu. „V súčasnosti je choreografom Ondrej Remeň, pedagóg tanca je Veronika Dobrocká,“ povedal Šulek.
Ženskú spevácku skupinu vedie Miroslava Podhorová, vedúcim ľudovej hudby je Ondrej Molota. So súborom účinkujú sóĺisti Jozef Šulek, Štefan Babic, Dušan Golian, Milan Matuška, Bianka Molnárová, fujarista Anton Ľupták a heligónkári Jozef Fízeľ a Tomáš Škorňa.
Počet členov sa pohybuje okolo dvadsať až tridsať. „Najmladšou je nádejná speváčka z Buzitky trinásťročná Bianka Molnárová, ktorá s nami aj tancuje. Najstaršími sú šesťdesiattriroční Dušan Golian a Marian Fajčík a o rok mladší Števko Babic a Milan Matuška,“ priblížil organizačný vedúci.

Počas úspešnej existencie získali viacero ocenení. Štefan Babic v roku 2003 a Dušan Golian v roku 2004 postúpili na krajskú prehliadku v speve. Za vynikajúci spevácky prejav boli ocenení aj na festivale Jánošíkov Dukát.
Jánošík je stálicou na pódiu folklórnych slávností v Detve, na Koliesku v Kokave nad Rimavicou aj na Hontianskej paráde v Hrušove. Na svojom konte majú niekoľko zvukových nosičov.
Spomínajú na kamarátov vo folklórnom nebi
Za povšimnutie stojí aj obdivuhodný čin, ktorý by nemal upadnúť do zabudnutia. Vedúci súboru Jozef Šulek bol v roku 2007 po tragickej udalosti folkloristov z Hriňovej iniciátorom viacerých benefičných podujatí v Lučenci, Málinci, Fiľakove, Trebeľovciach, Dolnej Strehovej, Mýtnej, Poltári, Hriňovej a v B. Bystrici, ktorých výťažok bol venovaný rodinám pozostalých.
„V autobuse zahynuli aj naši kamaráti Jaro Melicherčík a Maroš Paprčka. Jaro s nami hrával v Ipli a na prvých dvoch CD Od Lučenca a Od Lučenca po Lešť. Maroš aj s bratmi nám hrával v Jánošíku. Naposledy sme boli spolu na Mlákach, deň pred tragédiou,“ zdôvodnil vedúci súboru.
Na pamiatku hudobníkov a najmä priateľov začali organizovať festival a budúci rok pri príležitosti desiateho výročia im chcú venovať celý program a odovzdať tak pozdrav do folklórneho neba. „Boli to fajn chalani. Jaro strašne rád hrával s Ďurkom Stierankom maďarské halgatóvy a Maroš bol tichší, rozvážny, ale nepokazil žiadnu srandu,“ zakončil smutnou spomienkou Šulek.
